موسسه QS، یکی از وبگاه‌های معتبر و مطرح در زمینۀ ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، رتبه‌بندی جدید خود در سال ۲۰۲۱ را منتشر کرده است. در این لیست، دانشگاه‌های آمریکا و انگلیس همانند سال‌های قبل در رتبه‌های بالا و جزو ده دانشگاه برتر جهان قرار دارند. در این میان، رتبه‌های دانشگاه‌های اسپانیا نسبت به سال ۲۰۲۰ دستخوش تغییرات اساسی شده است و حتی در بعضی از موارد رتبۀ برخی از این دانشگاه‌ها با افت چشمگیری همراه بوده است. اگر قصد تحصیل در اسپانیا را دارید، می‌توانید با مراجعه به این لیست از وضعیت دانشگاه و همچنین رتبۀ دانشگاه در بین دانشگاه‌های جهان مطلع شوید. در ادامه با معرفی برترین دانشگاه‌ های اسپانیا در جدید‌ترین رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱ همراه ما باشید.

اسپانیا در جدید‌ترین رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱ دارای ۲۶ دانشگاه است. در این رتبه‌بندی فرانسه نیز با ۳۱ دانشگاه، ایتالیا با ۳۶ دانشگاه و آلمان و انگلیس به ترتیب با ۴۷ و ۸۴ دانشگاه بیشترین سهم در اروپا را به خود اختصاص داده‌اند. QS برای ارزیابی و رتبه‌بندی خود روش خاصی در نظر گرفته است که شامل معیار‌های زیر می‌باشد.

 • شهرت و اعتبار علمی (Academic Reputation) : نشان‌دهندۀ درجۀ اعتبار دانشگاه در بین جامعه علمی است. (۴۰%)
 • شهرت و اعتبار کاری (Employer Reputation) : نشان‌دهندۀ درجه اعتبار دانشگاه در بین کارفرمایان است. (۱۰%)
 • نسبت استاد به دانشجو (Faculty/Student Ratio) : نشان‌دهندۀ نسبت تعداد اساتید به دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه است. (۲۰%)
 • میزان ارجاعات به ازای هر استاد (Citations per faculty) : نشان‌دهندۀ میزان ارجاع مقالات بین المللی به مقالات نوشته شده توسط کل اساتید دانشگاه است. (۲۰%)
 • نسبت اساتید بین‌المللی (International Faculty Ratio): نشاندهنده نسبت تعداد اساتید خارجی به تعداد کل اساتید دانشگاه است. (۵%)
 • نسبت دانشجویان بین‌المللی (International Student Ratio) : نشان‌دهندۀ درصد دانشجویان خارجی دانشگاه است. (۵%)

در میان دانشگاه‌های اسپانیا، دانشگاه بارسلونا با قرار گرفتن در رتبۀ ۱۸۳ در لیست منتشر شده توسط QS، به عنوان برترین دانشگاه اسپانیا معرفی شد. این دانشگاه با افت ۱۸ پله‌ای نسبت به سال ۲۰۲۰ (رتبه ۱۶۳) نتوانست عملکرد خوب خود در سال قبل را تکرار کند. با این وجود دانشگاه بارسلونا همچنان یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان و یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه بارسلونا»

بعد از دانشگاه بارسلونا، دانشگاه مستقل مادرید با قرار گرفتن در جایگاه ۲۰۰ توانست جایگاه دوم برترین دانشگاه‌های اسپانیا را از آن خود کند. دانشگاه مستقل مادرید که به UAM شهرت دارد، یکی از دانشگاه‌های دولتی اسپانیا است که در سال ۱۹۶۸، همزمان با دانشگاه‌های مستقل بارسلونا و بیلبائو، تأسیس شد. این دانشگاه همانند دانشگاه بارسلونا، نتوانست عملکرد خوب خود در سال ۲۰۲۰ (رتبه ۱۹۲) را تکرار کند و با سقوطی ۸ پله‌ای در لیست جدید QS مواجه شد.

رتبه سوم بهترین دانشگاه اسپانیا به دانشگاه کمپلوتنسه مادرید تعلق گرفت. این دانشگاه با عملکرد خوب خود توانست به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌ های اسپانیا در جدید‌ترین رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱ خود را معرفی کند و رتبه سوم برترین دانشگاه اسپانیا را از آن خود کند.

در فهرست زیر می‌توانید اسامی برترین دانشگاه های اسپانیا را (همراه با رتبه جهانی آنها) که در لیست موسسه QS در سال ۲۰۲۱ قرار دارند مشاهده کنید.

 1. دانشگاه بارسلونا (۱۸۳)
 2. دانشگاه مستقل مادرید (۲۰۰)
 3. دانشگاه کمپلوتنسه مادرید (۲۰۶)
 4. دانشگاه مستقل بارسلونا (۲۱۳ )
 5. دانشگاه ناوارا (۲۵۲)
 6. دانشگاه پمپئو فابرا (۲۸۷)
 7. دانشگاه کارلوس ۳ مادرید (۳۱۱)
 8. دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا (بارسلونا تِک) (۳۱۴)
 9. دانشگاه پلی تکنیک والنسیا (رتبه ۳۲۶)
 10. دانشگاه IE (دانشگاه خصوصی، ۳۲۷)
 11. دانشگاه پلی تکنیک مادرید (۴۵۱)
 12. دانشگاه آلکالا (۴۹۹)
 13. دانشگاه گرانادا (۵۱۰-۵۰۱)
 14. دانشگاه ساراگوسا (۵۱۰-۵۰۱)
 15. دانشگاه سویا (۵۹۰-۵۸۱)
 16. دانشگاه والنسیا (۶۰۰-۵۹۱)
 17. دانشگاه سالامانکا (۶۵۰-۶۰۱)
 18. دانشگاه رامون لیول (۶۵۰-۶۰۱)
 19. دانشگاه پونتی‌فیسیا کومیاس (رتبه ۷۰۰-۶۵۱)
 20. دانشگاه سانتیاگو د کمپوستلا (۷۵۰-۷۰۱)
 21. دانشگاه رویرا ویرجیلی (۸۰۰-۷۵۱)
 22. دانشگاه ناحیۀ باسک (رتبه ۸۰۰-۷۵۱)
 23. دانشگاه آلیکانته (۱۰۰۰-۸۰۱)
 24. دانشگاه مورسیا (۱۰۰۰-۸۰۱)
 25. دانشگاه اویدو (۱۰۰۰-۸۰۱)
 26. دانشگاه لاکرونیا (۱۰۰۰ -۸۰۱)

منابع

https://www.topuniversities.com