امتیاز زبان فرانسوی و کاندیداهای دوزبانه در برنامۀ مهاجرتی اکسپرس انتری (Express Entry) کانادا افزایش یافت. مارکو مندیچینو، وزیر مهاجرت کانادا، اعلام کرد که ازاین‌پس کاندیداهای دوزبانه و افراد مسلط به زبان فرانسوی در سیستم اکسپرس انتری، امتیاز بیشتری دریافت خواهند کرد. کاندیداهای مسلط به زبان فرانسوی ازاین‌پس می‌توانند ۲۵ امتیاز بابت مهارت‌های زبانی‌شان دریافت کنند. گفتنی است این دسته از افراد پیش‌ازاین، تنها ۱۵ امتیاز بابت مهارت‌های زبان دریافت می‌کردند. کاندیداهای دوزبانه نیز حالا می‌توانند ۵۰ امتیاز دریافت کنند؛ درحالی‌که پیش‌ازاین، تنها ۳۰ امتیاز دریافت می‌کردند.

کانادا قصد دارد تا سال ۲۰۲۳، حدود ۴.۴درصد از مهاجران مسلط به زبان فرانسوی را خارج از استان کبک جذب کند. این اقدام جدید به کانادا کمک می‌کند که پس از برداشته‌شدن محدودیت‌های سفر در دوران شیوع ویروس کرونا، به هدف مهاجرتی خود برسد. در سال ۲۰۱۹، حدود ۲.۸۲درصد از مهاجران فرانسوی‌زبان کانادا خارج از استان کبک پذیرفته شده بودند.

مندیچینو گفته است: «حمایت از گسترش اقلیت فرانسوی‌زبان در خارج از استان کبک، بخشی از برنامۀ دولت کانادا برای رشد اقتصادی بلندمدت در کشور است. همچنین، این کار با هدف کمک به جوامع فرانسوی‌زبان در سراسر کشور کانادا انجام شده است. ما به جذب مهاجران فرانسوی‌زبان ادامه خواهیم داد تا از رشد اقلیت فرانسوی‌زبان در کشور مطمئن شویم.»

بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹، بیش از ۶۰هزار نفر مهاجر فرانسوی‌زبان به کانادا مهاجرت کرده‌اند. ناگفته نماند در سال ۲۰۱۹، تعداد مهاجران فرانسوی‌زبان تازه‌وارد به کانادا ۸،۶۴۵ نفر بوده است. وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) قصد دارد برای حمایت از برنامۀ تحکیم و یکپارچه‌سازی اقلیت فرانسوی‌زبان و توسعۀ سیاست افقی، در مدت پنج سال حدود ۴۰میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند.منابع: