بر اساس اخبار منتشر شده در وب‌سایت خبری ایسنا، سفارت ایران در ایتالیا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «به اطلاع هموطنان عزیز مقیم ایتالیا و دانشجویان گرامی شاغل به تحصیل در این کشور می‌رساند سفیر کشورمان در رم با هدف پیگیری امور کنسولی دانشجویان عزیز خصوصا آن دسته از دانشجویانی که نیازمند صدور روادید برای ورود به خاک ایتالیا جهت ادامه تحصیل در ترم دانشگاهی پیش رو می‌باشند،  با ارسال نامه‌ای به آقای پرونه سفیر جمهوری ایتالیا در تهران از ایشان و همکاران وی درخواست کرد موضوع ارائه بهینه خدمات کنسولی و حل مشکلات دانشجویان و هموطنان نیازمند به بازگشت به ایتالیا را در دستور کار خود قرار داده و مساعدت لازم در این زمینه معمول نمایند.

سفیر ایتالیا در تهران نیز در پاسخ به این مکاتبه ضمن تاکید بر اولویت قراردادن موضوع صدور روادید بازگشت به ایتالیا برای آن دسته از هموطنان شاغل یا دانشجویان ایرانی که نیاز به صدور این روادید پیدا می‌کنند، ابراز امیدواری کرد طی روزهای آینده این روند آغاز شود. در عین حال وی یادآوری کرد، فرآیند رسیدگی به تقاضاهای روادید دانشجویی همانگونه که توسط دانشگاه‌ها در زمان ثبت‌نام اعلام شده است، منوط به دستورالعمل‌های فعلی و آتی دولت ایتالیا و اتحادیه اروپایی در چارچوب مقررات اضطراری مقابله با کووید-۱۹ می‌باشد.

بنابراین دانشجویانی که به دنبال تحصیل در ایتالیا هستند، می‌بایست به صورت مدوام به سایت سفارت این کشور مراجعه کنند و از آخرین تغییرات صورت گرفته برای دریافت ویزای دانشجویی اطلاع کامل پیدا کنند. سفارت ایتالیا همچنین روند جدید صدور روادید تحصیلی برای ورود به دانشگاه های ایتالیا در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ را منتشر کرده کرده است که در لینک زیر می‌توانید جزییات آن را مشاهده کنید.

منابع:

www.isna.ir

https://ambteheran.esteri.it