مهاجرت از طریق تمکن مالی یکی از کم‌دردسرترین روش‌های مهاجرت است. در حال حاضر کشورهایی مثل یونان، پرتغال و فرانسه شرایط بسیار خوبی را برای مهاجرت از طریق تمکن مالی فراهم کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که با ارائه چه شرایط و مدارکی می‌توانید مهاجرت از طریق تمکن مالی را تجربه کنید.

مهاجرت از طریق تمکن مالی برای چه کسانی مناسب است؟

مهاجرت از طریق تمکن مالی برای کسانی مناسب است که سرمایه قابل توجهی در بانک دارند و از راه‌هایی مثل حقوق بازنشستگی، اجاره ملک و سود بانکی درآمد کسب می‌کنند. در واقع این ویزا به کسانی داده می‌شود که می‌توانند بدون کار کردن در کشور مقصد، خرج خود و خانواده خود را بدهند. بعضی کشورها مثل پرتغال به شما اجازه می‌دهند پس از اخذ اقامت از طریق تمکن مالی در این کشور کار کنید و یک جریان درآمدی اضافه داشته باشید. بیشتر کشورها برای ویزای خودحمایتی شرط حضور دارند. این یعنی پس از اخذ ویزای تمکن مالی یا همان خودحمایتی این کشورها لازم است حداقل ۶ ماه از سال را در کشور مقصد حضور داشته باشید تا ویزای شما برای دوره بعد تمدید شود. این ویزا معمولا در دوره‌های یک یا دو ساله تمدید می‌شود و پس از پنج تا هفت سال زندگی در این کشورها می‌توانید برای اخذ اقامت دائم و تابعیت اقدام کنید.

مهاجرت از طریق تمکن مالی به فرانسه.webp

مدارک لازم برای اخذ ویزای تمکن مالی

با اینکه هر کشور قوانین و شرایط خاص خود را برای مهاجرت از طریق تمکن مالی دارد، به طور کلی برای اخذ ویزای خودحمایتی کشورها لازم است مدارکی را ارائه کنید که نشان می‌دهد شما بدون کار کردن در کشور مقصد می‌توانید از پس هزینه‌های خود و خانواده خود بر بیایید. مدارک لازم برای اخذ ویزای تمکن مالی عبارتند از:

  • پاسپورت معتبر (حداقل یک سال اعتبار)
  • گواهی عدم وجود سوء پیشینه
  • گواهی سلامت پزشکی
  • گزارش حساب بانکی (Bank Statement) از بانک مورد تایید کشور مقصد
  • مدارک مربوط به ازدواج
  • مدارک شناسایی همسر و فرزندان
  • بیمه درمانی
  • گواهی محل سکونت

مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی

فرانسه از سرمایه‌داران خارجی و خانواده آن‌ها استقبال می‌کند. کسی که بتواند اثبات کند ۴۰ هزار یورو در حساب خود دارد شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی را خواهد داشت. البته در صورتی که فرد بخواهد همراه همسر و فرزند خود مهاجرت کند، باید علاوه بر ۴۰ هزار یورو، ۱۸ هزار دلار برای همسر و ۱۰ هزار دلار به ازای هر فرزند تمکن مالی داشته باشد. جالب است بدانید برای مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی لازم نیست دارایی‌های خود را به فرانسه انتقال دهید و همین که اثبات کنید این پول در حساب شما (در هر کشوری) قرار دارد، ویزای فرانسه را دریافت خواهید کرد. اگر دارایی‌های شما در بانک های ایران قرار دارد، تبدیل ریال به یورو با ارز دولتی محاسبه خواهد شد. دارایی‌های غیر پولی مثل ملک هم در این روش به‌عنوان فاکتور مثبت روی شانس ویزا گرفتن متقاضی تاثیر خواهند گذاشت. نام ویزایی که در این روش دریافت می‌کنید ویزای خودحمایتی فرانسه است.

مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی.webp

مهاجرت به پرتغال از طریق تمکن مالی

ویزای تمکن مالی یا خودحمایتی پرتغال با نام D7 شناخته می‌شود و مخصوص بازنشستگان است. به عبارت دیگر برای اخذ این ویزا شما باید ثابت کنید که علاوه بر سپرده بانکی، حقوق بازنشستگی هم دارید. این سپرده بانکی باید حداقل ۱۰ هزار یورو یا در صورت تاهل ۱۸ هزار یورو باشد. شرط حقوق بازنشستگی هم برای متقاضی ۷۵۰ یورو است که در صورت مهاجرت با همسر ۵۰۰ یورو و به ازای هر فرزند ۳۰۰ یورو به این مبلغ اضافه می‌شود. سایر درآمدهای ماهانه مثل اجاره املاک و سود بانکی هم در این روش قابل ارائه خواهند بود. علاوه بر شرایطی که گفتیم، متقاضی باید حداقل یک سند ملکی به نام خود داشته باشد. پس از فراهم کردن شرایط لازم اقامت یک ساله برای متقاضی صادر خواهد شد و این ویزا با شرط حضور ۱۸۳ روزه در اسپانیا برای دو سال دیگر تمدید خواهد شد. به عبارت دیگر پس از اخذ ویزای پرتغال از طریق تمکن مالی لازم است هر سال ۶ ماه در این کشور حضور داشته باشید تا اقامتتان تمدید شود. در نهایت پس از ۶ سال زندگی و پرداخت مالیات در پرتغال می‌توانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید.

مهاجرت به پرتغال از طریق تمکن مالی.webp

مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی

برای مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی لازم است به دولت این کشور اثبات کنید که بدون نیاز به کار کردن در این کشور، امکان تامین هزینه‌های خود و خانواده‌تان را دارید. در همین راستا لازم است درآمدی ماهانه در ایران داشته باشید. این درآمد می‌تواند از طریق سود بانکی یا اجاره املاکتان به حساب شما واریز شود. مهم این است که ورودی حساب شما به صورت ماهانه حداقل ۲۰۰۰ یورو باشد. این شرط درآمد در صورت داشتن همسر به ۲۴۰۰ یورو می‌رسد و به ازای هر فرزند ۳۰۰ یورو به آن اضافه خواهد شد. جدا از درآمد ماهانه باید حداقل ۲۰ هزار یورو سرمایه پولی خود را به آلفابانک یونان منتقل کنید. یونان هم برای مهاجرت از طریق تمکن مالی، شرط حضور گذاشته است. در مرحله اول پس از اثبات شرایط گفته شده یک ویزا با اعتبار دو ساله برای شما و خانواده‌تان صادر خواهد شد و اگر مطیع قانون باشید و شرط حضور را رعایت کنید (در هر سال حداقل ۶ ماه در یونان حضور داشته باشید)، اعتبار ویزای شما دوباره به مدت دو سال تمدید می‌شود. در نهایت پس از هفت سال زندگی و پرداخت مالیات در این کشور می‌توانید برای اخذ تابعیت و پاسپورت یونان اقدام کنید.

جمع بندی

بازنشستگان و کسانی که از طریق سود بانکی یا اجاره ملک درآمد کسب می‌کنند، شانس این را دارند که مهاجرت از طریق تمکن مالی را تجربه کنند. در این روش شما ابتدا اثبات می‌کنید که یک سرمایه قابل توجه در بانک دارید و ماهانه مبلغ مشخصی به حساب شما واریز می‌شود؛ سپس ویزای تمکن مالی را دریافت کرده و وارد کشور مقصد می‌شوید. در صورتی که پنج تا هفت سال در کشور مقصد زندگی کنید می‌توانید برای اخذ اقامت دائم درخواست دهید.


آیا برای مهاجرت از طریق تمکن مالی مدرک زبان موردنیاز است؟

معمولا در این روش از فرد مدرک زبان خواسته نمی‌شود اما بعضی کشورها این شرط را دارند و از طرف دیگر داشتن مدرک زبان می‌تواند یک امتیاز محسوب شود.

ویزای تمکن مالی برای چند سال معتبر است؟

این ویزا در اکثر مقصدهای محبوب مهاجرت برای یک سال صادر می‌شود و سپس برای دوره‌های دو ساله تمدید خواهد شد.

آیا برای مهاجرت از طریق تمکن مالی، محدودیت سنی وجود دارد؟

فرد باید به سن قانونی (۱۸ سال) رسیده باشد اما محدودیت حداکثری برای سن وجود ندارد.

بهترین کشور برای مهاجرت از طریق تمکن مالی کدام است؟

در حال حاضر فرانسه، یونان و پرتغال شرایط بسیار خوبی را برای مهاجرت از طریق تمکن مالی ارائه داده‌اند.

آیا همسر و فرزندان متقاضی هم می‌توانند از این طریق اقامت بگیرند؟

بله. البته باید توجه داشت در صورتی که بخواهید برای همسر و فرزندانتان از این روش ویزا بگیرید، مبلغی به تمکن مالی اضافه خواهد شد.

سوالات بیشتر