علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا تمایل دارند استادی پرمیت این کشور را داشته باشند. از‌آنجا‌که این مجوز فقط برای مدت زمان مشخصی معتبر است، دانشجویان در‌صورت تمایل باید آن را در کانادا تمدید کنند. در این مطلب، چندوچون تمدید استادی پرمیت کانادا را شرح خواهیم داد.

منقضی‌شدن استادی پرمیت

پیش از اطلاع از نحوۀ تمدید استادی پرمیت کانادا، بهتر است بدانیم افراد در چه شرایطی Student Status خود را از دست می‌دهند. این شرایط عبارت‌اند از:

  • استادی پرمیت قبل از اقدام برای دریافت استادی پرمیت جدید منقضی شده باشد.
  • شرایط استادی پرمیت نظیر DLI، نوع تحصیل، محل تحصیل و مدت زمان تحصیل را تغییر داده باشید.
  • از شرایط استادی پرمیت تبعیت نکرده‌ باشید.

گفتنی است تا وقتی دولت کانادا Status دانشجویان را بازیابی یا تمدید نکند، افرادی که Student Status خود را از دست داده‌اند، نمی‌توانند در کانادا ادامه‌تحصیل دهند.

دانشجویانی که استادی پرمیتشان منقضی شده است؛ اما شرایط ماندن در کانادا را دارند و از قوانین استادی پرمیت تبعیت کرده‌اند، می‌توانند برای تمدید آن اقدام کنند و تحصیل خود را در این کشور ادامه دهند. برای این منظور، آنان باید برای استادی پرمیت جدید و تمدید وضعیت اقامت موقت خود در کانادا اپلای و هزینۀ موردنیاز را نیز پرداخت کنند. هزینۀ مدنظر برای تمدید استادی پرمیت کانادا ۳۵۰ دلار خواهد بود.

از زمان اقدام برای دریافت استادی پرمیت جدید تا زمان مشخص‌شدن نتیجۀ آن، متقاضیان می‌توانند در کانادا بمانند. هنگام اپلای نیز از بخش سوم، فرم Restore my Status را انتخاب کنید و هزینۀ مربوط به تمدید را هم مدنظر قرار دهید.

زمان مناسب برای تمدید استادی پرمیت

به‌نوشتۀ وبگاه IRCC‌، بهترین زمان به‌منظور اقدام برای تمدید استادی پرمیت، ۳۰ روز پیش از اتمام تاریخ انقضای آن است. در این روند، باید به این موضوع توجه کنید که تاریخ انقضای گذرنامه‌تان به‌اتمام نرسیده باشد. همچنین، کسانی که پیش از خاتمۀ تاریخ انقضای استادی پرمیتشان برای تمدید آن اقدام می‌کنید، تا اتمام تاریخ اعتبارش می‌توانند مانند گذشته (طبق شرایط استادی پرمیت پیشین) به تحصیلشان ادامه دهند؛ اما آنچه بعد از پایان تاریخ اعتبار پیش خواهد آمد، به تصمیم دولت کانادا مبنی‌بر موافقت یا مخالفت برای تمدید استادی پرمیت بستگی دارد.

اعتبار استادی پرمیت یا براساس همان تاریخ مندرج به‌اتمام می‌رسد یا ۹۰ روز بعد از پایان تحصیلات دانشجو. این ۹۰ روز از زمانی آغاز می‌شود که دانشجو از دانشگاه پیامی مبنی‌بر اتمام تحصیلات دریافت کرده یا مدرکش را از دانشگاه گرفته باشد. دانشجویانی که درسشان دیرتر از موعد به‌پایان خواهد رسید، باید حداقل ۳۰ روز پیش از خاتمۀ تاریخ انقضای استادی پرمیت، برای تمدیدش اقدام کنند.

مراحل تمدید استادی پرمیت کانادا

به‌منظور تمدید استادی پرمیت، باید با مراحل آن آشنا شوید که درادامه، دربارۀ آن‌ها سخن خواهیم گفت. در بیشترِ مواقع، می‌توان برای تمدید استادی پرمیت ازطریق آنلاین اقدام کرد؛ اما درصورت ناتوانی و غیرممکن‌بودن اپلیکیشن آنلاین، می‌توان به‌صورت برگه‌ای این کار را انجام داد. مراحل تمدید آنلاین استادی پرمیت بدین‌شرح است:

مرحلۀ اول

اولین مرحله برای تمدید استادی پرمیت کانادا این است که مطمئن شوید تمام ابزار لازم برای اقدام به‌شیوۀ آنلاین را دردسترس دارید؛ ازجمله اسکنر یا دروبین برای کپی الکترونیکی مدارک و کارت بانکی معتبر.

مرحلۀ دوم تا چهارم

در دومین مرحله، از نحوۀ پر‌کردن فرم که در این صفحه توضیحاتش ذکر شده است، باید مطلع شوید. در سومین مرحله، لازم است پاسخ‌هایتان را هنگام پر‌کردن فرم آماده کنید؛ زیرا مدارکی که باید ارائه کنید، تا حدودی به جواب‌های متقاضی نیز بستگی دارد. در چهارمین مرحله نیز، از متقاضی خواسته می‌شود که هزینۀ موردنیاز را آماده کند.

مرحلۀ پنجم

در این مرحله، باید به صفحۀ Sign in to your IRCC secure account مراجعه و در آن ثبت‌نام کنید؛ زیرا تنها با استفاده از حساب کاربری می‌توان استادی پرمیت کانادا را آنلاین تمدید کرد. با استفاده از این حساب، می‌توانید هزینه‌ها را پرداخت و اپلیکیشنتان را سابمیت و Status خود را بررسی کنید.

مدارک موردنیاز

مدارک عمومی موردنیاز برای اقدام به‌منظور تمدید استادی پرمیت ازاین‌قرارند: گواهی پرداخت هزینه، کپی صفحات گذرنامه (شامل اطلاعاتی نظیر شمارۀ گذرنامه، تاریخ صدور و انقضا، نام و تاریخ تولد، مُهر درج‌شدۀ دولت کانادا و دیگر اطلاعات مندرج در صفحات دیگر گذرنامه‌)، کپی مدرک شناسایی و سفر، کپی مدرک مهاجرت (مربوط به وضعیت فعلی)، کپی گواهی ازدواج، گواهی یا نامۀ پذیرش یا ثبت‌نام در مؤسسۀ آموزشی، ریزنمره‌های دو سال گذشته، گواهی تمکّن مالی و نامۀ MIDI مبنی‌بر پذیرش اپلیکیشن به‌منظور دریافت CAQ یا CSQ برای افراد حاضر در کبک.

منابع: