هفتۀ گذشته، خبرگزاری CBC از اجباری نبودن واکسن کرونا در دانشگاه های مانیتوبا خبر داد. براساس این گزارش، تزریق واکسن کرونا پیش از شروع نیمسال پاییز برای دانشجویان ساکن خوابگاه‌های دانشگاه‌ها و کالج‌های استان مانیتوبا، ازجمله دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه وینیپگ، دانشگاه سنت بونیفاس، کالج دانشگاهی شمال، دانشگاه براندون، کالج آسینیبوان (Assiniboine Community College) و کالج رد ریور اجباری نخواهد بود.

رئیس دانشگاه براندون به خبرگزاری CBC گفته است:«با مسئولان استانی و رؤسای دانشگاه‌ها و کالج‌ها دربارۀ این موضوع بحث کرده‌ایم. ما نمی‌توانیم از همه بخواهیم واکسن بزنند؛ زیرا نه ما و نه مسئولان استان چنین قدرتی نداریم. با این درخواست مشکلات مرتبط با حریم خصوصی و حقوق افراد به‌وجود می‌آید که مسئولان استان نگران آن بودند و من نیز قطعاً با آن‌ها موافقم.»

نایب‌رئیس کالج دانشگاه شمال (The University College of the North) نیز گفته است وکلا وی را به اجباری نکردن واکسن تشویق کرده‌اند. او افزوده است: «متوجهیم مباحث مربوط به واکسن و قوانین ما در طول زمان تغییر می‌کند؛ اما درحال‌حاضر هیئت قانونی‌مان چنین توصیه‌ای کرده است و ما نیز همین کار را انجام می‌دهیم.»

افزون‌براین، دانشگاه‌های مانیتوبا در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری کلاس‌های منعطف آنلاین و حضوری در نیمسال پیش‌ رو هستند. به‌گفتۀ CBC، تمام دانشگاه‌های این استان افراد را به تزریق دو دُز واکسن برای ایجاد ایمنی درمقابل ویروس کرونا تشویق می‌کنند. تاکنون، تعدادی از دانشگاه‌های کانادا به اجباری نبودن تزریق واکسن کرونا و تعدادی دیگر به اجباری بودن آن برای دانشجویان ساکن در پردیس دانشگاه‌ها اشاره کرده و تمام دانشگاه‌های کانادا رویکرد یکسانی در این زمینه نداشته‌اند.منابع: