براساس تازه‌ترین خبر منتشرشده در وبگاه سفارت ایتالیا در ایران، از ۴جولای۲۰۲۱ (۱۳تیر۱۴۰۰) پورتال PRENOT@MI برای رزرو و تعیین وقت خدمات کنسولگری ایتالیا فعال خواهد شد. نشانی اینترنتی این پورتال https://prenotami.esteri.it عنوان شده است و به‌منظور تأیید مدارک استفاده خواهد شد. این پورتال شامل نامۀ ارزشیابی تحصیلی برای دانشجویانی خواهد بود که قصد دارند در کشوری خارج از ایران برای ویزا درخواست دهند.

برای دسترسی به این خدمات و تعیین وقت خدمات کنسولگری ایتالیا، کاربران در ابتدا در پورتال PRENOT@MI باید ثبت‌نام و تمامی اطلاعات مدنظر را وارد کنند. پس از ثبت‌نام اولیه، برای افراد ایمیلی مبنی‌بر تأیید ثبت‌نام فرستاده خواهد شد و به متقاضیان امکان می‌دهد حساب شخصی‌شان را فعال کنند. گفتنی است دریافت ایمیل شاید چند دقیقه طول بکشد؛ از‌این‌رو، توصیه می‌کنیم متقاضیان پوشۀ هرزنامه (اسپم) ایمیلشان را نیز بررسی کنند. پس از دریافت اعتبارنامه، کاربران با انتخاب گزینۀ ورود به پورتال با استفاده از نام کاربری و رمزعبور، به سیستم می‌توانند دسترسی داشته باشند.

پورتال PRENOT@MI به کابران اجازه می‌دهد در مدت یک‌ ماه وقتشان را برای دریافت خدمات کنسولگری رزرو کنند. در چهار هفتۀ آینده، سیستم هر هفته برای تعیین وقت خدمات کنسولگری ایتالیا باز و امکان رزرو وقت فراهم خواهد شد. گفتنی است متقاضیان پس از دریافت اعتبارنامه می‌توانند وارد پورتال شوند و باتوجه‌به شرایط کاری کنسولگری، روز و ساعت دلخواهشان را انتخاب کنند.

سفارت ایتالیا در ایران توصیه کرده است متقاضیان برگۀ حاوی خلاصه‌ای از اطلاعات رزرو را چاپ و در روز ملاقات ارائه کنند. این سفارت از ۴‌جولای‌۲۰۲۱ (۱۳تیر۱۴۰۰) فقط در مواقع استثنایی و موجه، درخواست قرارهای ملاقات خود را برای تأیید مدارک با ارسال ایمیل به آدرس‌های consolato.teheran@esteri.it یا studi.teheran@esteri.it امکان‌پذیر خواهد کرد. ناگفته نماند این خدمات برنامه‌های ویزای ورودی را شامل نمی‌شود.

منبع: