Loading...

دانشگاه مانهایم

خانه / آلمان / دانشگاه مانهایم

یکی از دانشگاه‌های باکیفیت و صاحب‌نام آلمان و حتی جهان دانشگاه مانهایم است که در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۱ وبگاه QS، در جایگاه سیصدوهفتم جهان قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۶۷ در کاخ مانهایم تأسیس شد. این کاخ بزرگ‌ترین کاخ با سبک معماری باروک در آلمان محسوب می‌شود و در جنوب‌غربی مرکز شهر مانهایم واقع شده است. دانشگاه مانهایم به‌صورت تخصصی در زمینه‌های تحصیلی مربوط به مدیریت کسب‌وکار و اقتصاد فعالیت می‌کند؛ البته رشته‌های متعددی نیز در حوزۀ علوم اجتماعی و انسانی ارائه می‌دهد. شایان ذکر است دانشگاه مانهایم به‌عنوان مؤسسه‌ای آموزشی با دیدگاهی اقتصادی شناخته می‌شود که افزون‌بر آلمان، در کل اروپا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله، با دانشگاه مانهایم و شهر مانهایم بیشتر آشنا خواهیم شد.

مراکز آموزشی دانشگاه مانهایم

به‌طورکلی، دانشگاه مانهایم در پنج مرکز آموزشی (School) سازمان‌دهی شده است که عبارت‌اند از: مدرسۀ کسب‌وکار، مرکز آموزشی حقوق و اقتصاد، مرکز آموزشی علوم اجتماعی، مرکز آموزشی علوم انسانی و مرکز آموزشی ریاضیات و انفورماتیک کسب‌وکار. همۀ این مدارس از سال ۱۹۶۳ فعالیت خود را آغاز کرده‌اند؛ به‌جز مدرسۀ آخر که در سال ۱۹۶۷ تأسیس شد.

زمینه‌های تحصیلی دانشگاه مانهایم

دانشگاه مانهایم رشته‌های متعددی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه‌های مدیریت کسب‌وکار، اقتصاد، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، زبان رومان، تاریخ، مطالعات انگلیسی و آمریکایی، مطالعات آلمانی، انفورماتیک و انفورماتیک کسب‌و‌کار، فلسفه، رسانه و ارتباطات ارائه می‌دهد. این دانشگاه افزون‌بر ارائۀ رشته‌های کلاسیک و قدیمی، رشته‌هایی خاص نظیر کارشناسی فرهنگ و اقتصاد در حقوق را پیشنهاد می‌دهد.

تحصیل در دانشگاه مانهایم به انگلیسی

دانشجویان دانشگاه مانهایم فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از رشته‌های این دانشگاه را نیز دارند. رشته‌های انگلیسی‌زبان این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد ازاین‌قرارند: اقتصاد، علوم سیاسی، جامعه‌شناسی، انفورماتیک کسب‌وکار، علوم داده، مدیریت و حقوق کسب‌وکار تطبیقی. افزون‌براین، دانشجویان می‌توانند رشتۀ MBA را به زبان انگلیسی در این دانشگاه بگذرانند.

تاریخ‌های مهم دانشگاه مانهایم

دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه مانهایم باید با تاریخ‌های مهم این دانشگاه، نظیر زمان شروع و پایان نیمسال و زمان ثبت‌نام مجدد و زمان کنفرانس آشنا شوند. در‌ادامه، این تاریخ‌ها را به تفکیک نیمسال تحصیلی ذکر می‌کنیم.

نیمسال بهار۲۰۲۱

 • زمان شروع و پایان نیمسال: ۱فوریۀ۲۰۲۱ تا ۳۱‌جولای‌۲۰۲۱
 • ثبت‌نام مجدد: ۱۵‌اکتبر‌۲۰۲۰ تا ۱‌دسامبر‌۲۰۲۰
 • زمان کنفرانس یا سمینار: ۱‌مارس‌۲۰۲۱ تا ۱۸‌ژوئن‌۲۰۲۱
 • تعطیلات عید پاک: ۲۹‌مارس‌۲۰۲۱ تا ۹‌آوریل‌۲۰۲۱
 • زمان امتحانات: ۱۹‌ژوئن‌۲۰۲۱ تا ۳‌جولای‌۲۰۲۱
 • تاریخ جایگزین برای امتحانات: ۲۸‌آگوست‌۲۰۲۱ تا ۴‌سپتامبر‌۲۰۲۱

نیمسال پاییز۲۰۲۱

 • زمان شروع و پایان نیمسال: ۱‌آگوست‌۲۰۲۱ تا ۳۱‌ژانویۀ۲۰۲۲
 • ثبت‌نام مجدد: ۱‌مه۲۰۲۱ تا ۱۵‌ژوئن‌۲۰۲۱
 • زمان کنفرانس یا سمینار: ۶‌سپتامبر‌۲۰۲۱ تا ۱۰‌دسامبر‌۲۰۲۱
 • زمان امتحانات: ۹‌دسامبر‌۲۰۲۱ تا ۲۲دسامبر‌۲۰۲۱
 • تاریخ جایگزین برای امتحانات: ۲۹‌ژانویۀ۲۰۲۲ تا ۵‌فوریۀ۲۰۲۲

نیمسال بهار۲۰۲۲

 • زمان شروع و پایان نیمسال: ۱‌فوریۀ۲۰۲۲ تا ۳۱‌جولای‌۲۰۲۲
 • ثبت‌نام مجدد: ۱۵‌اکتبر‌۲۰۲۱ تا ۱‌دسامبر‌۲۰۲۱
 • زمان کنفرانس یا سمینار: ۷‌فوریۀ۲۰۲۲ تا ۲۷‌مه۲۰۲۲
 • تعطیلات عید پاک: ۱۱‌آوریل‌۲۰۲۲ تا ۲۲‌آوریل‌۲۰۲۲
 • زمان امتحانات: ۲۸‌مه۲۰۲۲ تا ۱۱‌ژوئن‌۲۰۲۲
 • تاریخ جایگزین برای امتحانات: ۲۷آگوست‌۲۰۲۲ تا ۳‌سپتامبر‌۲۰۲۲

نیمسال پاییز۲۰۲۲

 • زمان شروع و پایان نیمسال: ۱‌آگوست‌۲۰۲۲ تا ۳۱‌ژانویۀ۲۰۲۳
 • ثبت‌نام مجدد: ۱‌مه۲۰۲۲ تا ۱۵‌ژوئن‌۲۰۲۲
 • زمان کنفرانس یا سمینار: ۵‌سپتامبر‌۲۰۲۲ تا ۹‌دسامبر‌۲۰۲۲
 • زمان امتحانات: ۹‌دسامبر‌۲۰۲۲ تا ۲۲‌دسامبر‌۲۰۲۲
 • تاریخ جایگزین برای امتحانات: ۴‌فوریۀ۲۰۲۳ تا ۱۱‌فوریۀ۲۰۲۳

دورۀ بین‌المللی دانشگاه مانهایم

دورۀ بین‌المللی دانشگاه مانهایم دور‌ۀ فشردۀ زبان است که در چهار هفته برگزار می‌شود و متشکل از سمینارهایی دربارۀ جامعه و فرهنگ آلمان است. این دوره پیش از شروع نیمسال تحصیلی آغاز می‌شود و شهریه‌اش ۶۵۰ یوروست. دانشجویان خارجی می‌توانند افزون‌بر ثبت‌نام برای نیمسال تحصیلی، در این دورۀ آموزشی نیز نام‌نویسی کنند.

اقامتگاه دانشگاه مانهایم

دانشگاه مانهایم تعداد زیادی اقامتگاه دارد که در فاصلۀ بین ساختمان‌های دانشگاه واقع شده‌اند و محل مناسبی برای سکونت دانشجویان آلمانی و دیگر دانشجویان بین‌المللی خواهند بود. هر اتاق وسایل ابتدایی برای سکونت را دارد و آشپزخانۀ مشترک هم دردسترس دانشجویان است. تعداد این اتاق‌ها برای دانشجویان بین‌المللی بسیار محدود است؛ بنابراین، از آن‌ها خواسته می‌شود به‌محض پذیرش‌گرفتن از دانشگاه مانهایم، برای دریافت این اتاق‌ها اقدام کنند. این اتاق‌ها معمولاً برای مدتی درحدود شش ماه باید اجاره شود؛ البته ممکن است با درخواست طرفین، زمان کمتری برای اجاره در نظر گرفته شود. اجاره‌بهای ماهانۀ این اتاق‌ها با احتساب هزینۀ قبوض (آب، سیستم گرمایشی، برق و اینترنت) حدود ۲۹۵ تا ۴۵۰ یورو برآورد می‌شود. مرکز بین‌ا‌لمللی دانشگاه مانهایم نیز خدماتی به‌منظور پیداکردن اقامتگاه‌های خصوصی ارائه می‌دهد که برای کسب اطلاعات بیشتر، بهتر است به صفحۀ مربوط به آن مراجعه کنید.

هزینۀ زندگی در مانهایم

برای تحصیل در دانشگاه مانهایم، باید با هزینه‌های مهم زندگی در این شهر نیز آشنا شد. در‌ادامه، برخی از این هزینه‌ها را بیان می‌کنیم. شایان ذکر است هزینه‌های مسکن و قبوضی که درادامه آورده شده، مختص افرادی است که تمایل دارند در مسکن شخصی باکیفیت‌تر زندگی کنند.

هزینۀ مواد‌غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به موادغذایی و رستوران ازجمله هزینه‌های مهم زندگی است. برای مثال، هزینۀ خرید غذا برای دو نفر در رستورانی ارزان‌قیمت ۱۱.۵۰ و در رستورانی با قیمت متوسط حدوداً ۵۰ یوروست. برای خرید موادغذایی پرمصرفی نظیر شیر (یک لیتر)، نان سفید (یک عدد)، برنج سفید (یک کیلوگرم)، تخم‌مرغ (دوازده عدد)، پنیر محلی (یک کیلوگرم)، فیلۀ مرغ (یک کیلوگرم) و گوشت گاو (یک کیلوگرم) به‌ترتیب ۷۱/۰، ۲۸/۱، ۱۷/۲، ۹۳/۱، ۷.۲۵، ۷.۳۰ و ۱۱.۹۵ یورو باید پرداخت کرد. قیمت میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب ۲.۳۰ و ۱.۳۸ و ۱.۸۶ یورو به‌ازای هر کیلوگرم است. افزون‌براین، هزینۀ خرید هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز به‌ترتیب ۲.۰۶ و ۱۸/۱ و ۱.۲۲ یورو تخمین زده می‌شود.

هزینۀ حمل‌ونقل

هزینۀ حمل‌ونقل در شهر مانهایم بسته به نوع حمل‌ونقل افراد، متفاوت است. برای مثال، هزینۀ بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌ونقل داخلی به‌ترتیب ۲.۵۰ و ۷۴.۷۰ یوروست. همچنین، افرادی که از تاکسی برای حمل‌ونقل استفاده می‌کنند، باید بدانند که کرایۀ تاکسی ۲.۳۰ یورو به‌ازای هر یک کیلومتر و مبلغ ورودی تاکسی ۵۰/۳ یورو است. گفتنی است برای هر لیتر بنزین در شهر مانهایم باید ۴۶/۱ یورو پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

هزینۀ مسکن یکی دیگر از هزینه‌های مهم زندگی در شهر مانهایم محسوب می‌‌شود که بسته به محل زندگی و متراژ مسکن، متغیر است. به‌طورکلی، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر مانهایم ۶۰۷ و اجاره‌بهای آپارتمانی مشابه خارج از مرکز شهر ۶۶۰ یورو در ماه است. افزون‌براین، اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۰۶۲.۵۰ و اجاره‌بهای ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۸۴۴ یورو برآورد می‌شود. ناگفته نماند قیمت خرید هر مترمربع مسکن در مرکز و خارج از مرکز شهر مانهایم به‌ترتیب ۳،۳۵۰.۵۰ و ۲،۵۸۵ یوروست.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز بسته به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان، متفاوت است. برای مثال، هزینۀ قبوض مربوط به آب و برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای آپارتمان ۸۵متری حدود ۲۶۴ یورو در ماه است. هزینۀ ماهانۀ اینترنت ۶۰Mbps یا بیشترِ نامحدود نیز حدود ۲۶ یورو تخمین زده می‌شود.

منابع:

 

https://umaine.edu/international/outgoing-students/programs/exchange/mannheim/#:~:text=The%20University%20of%20Mannheim%20offers,Science%2C%20Psychology%2C%20and%20Sociology.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Mannheim

دانشگاه مانهایم
(۱) رای، میانگین: ۵
Share

دیدگاه‌ها(0)

دیدگاه خودتون رو بنویسین