بورسیه تحصیلی در ایتالیا بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی را شامل می‌شود که می‌تواند بخش درخور‌توجهی از هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور را پوشش دهد. در‌حقیقت، می‌توان گفت در‌صورت موفقیت در کسب یکی از این بورسیه‌های تحصیلی، می‌توانید تحصیل کم‌هزینه یا حتی رایگان را تجربه کنید؛ بنابراین، اگر به‌دنبال تحصیل در یکی از دانشگاه‌های مطرح و تاریخی این کشور مهم اروپایی هستید، در مطلب بورسیه تحصیلی در ایتالیا، با سیم‌آخر همراه باشید.

انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا

دانشجویانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، به این نکته باید توجه کنند که بورسیۀ تحصیلی در این کشور انواع مختلفی دارد؛ در‌نتیجه، ضوابط و معیارهای دریافت هرکدام بسته به نوع آن باهم متفاوت است. ازاین‌رو، پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام برای دریافت هر‌یک از بورسیه‌های تحصیلی، ابتدا از شرایط و مدارک موردنیاز برای دریافت آن مطلع شوید تا در روند درخواست با مشکلی مواجه نشوید. به‌طورکلی، بورسیۀ تحصیلی در ایتالیا دو نوع است: ۱. بورسیه‌های دولتی؛ ۲. بورسیه‌های دانشگاهی. درادامه، هریک از این بورسیه‌ها را شرح خواهیم داد.

بورسیه‌های دانشگاهی

یکی از انواع بورسیه‌های تحصیلی که به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی می‌توانید برای دریافتش درخواست دهید، بورسیه‌هایی است که دانشگاه‌ها یا مؤسسه‌های آموزشی به دانشجویان ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها عبارت‌اند از:

 1. Award: گاهی وقت‌ها، ممکن است به دانشجویان این نوع کمک‌هزینۀ تحصیلی تعلق گیرد که به‌صورت پاداش است. کسب رتبۀ برتر در نیمسالی خاص یا تأییدیۀ هیئت‌علمی دربارۀ صلاحیت برتر علمی دانشجو یا بسته به نوع مؤسسه یا سازمانی که این پاداش را در نظر گرفته (داشتن مقالۀ معتبر یا نیاز مالی)، این پاداش به دانشجویان اعطا می‌شود. پاداش‌‌های یادشده ممکن است در طول چند نیمسال به دانشجویان تعلق گیرید و البته به بازپرداخت آن هم نیازی نیست. به‌عنوان مثال، دانشگاه بوکونی کمک‌هزینه‌ای به ارزش دوازده‌هزار یورو در سال به‌عنوان پاداش به دانشجویان ممتاز (بورسیه براساس شایستگی) اعطا می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به وبگاه این دانشگاه به نشانی https://www.unibocconi.eu مراجعه کنید.
 2. Grant: در بیشتر مواقع، اصطلاحات Scholarship و Grant به‌جای یکدیگر استفاده می‌شوند؛ اما معمولاً اختلافاتی بین این دو کمک‌هزینۀ تحصیلی وجود دارد. بورسیه‌های تحصیلی (Scholarship) برپایۀ شایستگی است. به‌عنوان مثال، داشتن معدل عالی یا مقاله‌های معتبر علمی در نشریه‌ای مشهور مثل Nature در گرفتن این کمک‌هزینه تأثیر دارد. درمقابل، کمک‌هزینۀ Grant بر‌اساس نیاز (Financial Need) است. در‌واقع، این کمک‌هزینه‌ها بر‌اساس وضعیت مالی دانشجو یا خانوادۀ وی اعطا می‌شود. Grant کمک‌هزینه‌ای بلاعوض است و انواع مختلفی دارد. نهادهای خصوصی و دولتی یا سازمان‌های خیریه این کمک‌هزینۀ تحصیلی را برای هرسال تحصیلی جدید اعطا می‌کنند. مبلغ این کمک‌هزینه‌ها نیز متغیر است و سازمان یا نهاد ارائه‌دهنده شرایط دریافت آن را مشخص خواهد کرد. برای نمونه، می‌توان به Study Grants for International Students در دانشگاه بولونیا اشاره کرد. ناگفته نماند دانشگاه پاویا نیز بورسیه‌ای با عنوان بورس تحصیلی EDISU به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند. دانشجویان متقاضیِ دریافت این بورسیه باید سه گواهی ارائه دهند: ۱. گواهی درآمد خانواده؛ ۲. گواهی سرپرست خانواده؛ ۳. گواهی ازدواج.

دیگر بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا

علاوه‌بر دو بورسیۀ یادشده، بورسیه‌های دیگری وجود دارد که دانشگاه‌های ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کنند. نکتۀ مهم برای دریافت این بورسیه‌های دانشگاهی آن است که بیشتر براساس شایستگی به متقاضی تعلق می‌گیرد. درحقیقت، این بورسیه‌ها مبتنی‌بر شایستگی‌های علمی و هنری و ورزشی یا سایر توانایی‌های دانشجویان است. بورسیه‌های دانشگاه پلی‌تکنیک میلان از این نوع کمک‌هزینه‌های مالی هستند که در‌ادامه، به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بورسیه‌های دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان بورسیه‌هایی برای دانشجویان بااستعداد در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در نظر گرفته است. تمامی دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه پذیرش گرفته‌اند، به‌صورت خودکار برای گرفتن این بورسیه ارزیابی می‌شوند و به ثبت‌نام جداگانه برای گرفتن این بورسیه نیازی نیست. درصورت گرفتن این بورسیه، دانشجو باید مبلغی درحدود دویست یورو برای انجام کار‌های اداری بپردازد. دانشگاه پلی‌تکنیک میلان این بورسیه را در سه نوع مختلف اعطا می‌کند:

۱. بورسیۀ پلاتینی (PLATINUM Scholarships)

مبلغ این بورسیه سالانه ده‌هزار یورو به‌مدت دو سال است و معافیت از پرداخت شهریۀ دانشگاه را نیز به‌همراه دارد. بخشی از مبلغ این بورسیه صرف تأمین مخارج محل سکونت دانشجو می‌شود. کسانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند، در خوابگاه‌های دانشگاه اتاق یک‌تخته به آن‌ها داده می‌شود. پس از کم‌کردن هزینۀ خوابگاه، مبلغ باقی‌مانده به حساب دانشجو واریز می‌شود (حدود چهارهزار یورو). در‌صورت تمایل‌نداشتن به زندگی در خوابگاه، دانشجویان نمی‌توانند هزینۀ سکونت را نقداً دریافت کنند. حداقل مدت‌زمان این بورسیه یک سال است و دانشجویانی که تا قبل از پایان‌یافتن سال تحصیلی (تحصیل کمتر از یک سال) بخواهند از دانشگاه انصراف دهند، باید تمام مبلغ دریافتی از این بورسیه را به دانشگاه پس بدهند. حداکثر مدت‌زمان این بورسیه دو سال است و پس ‌از آن‌، تمامی هزینه‌های زندگی و شهریۀ دانشگاه تا زمان فارغ‌التحصیلی برعهدۀ دانشجو خواهد بود. پس از اتمام سال اول، در‌صورت کسب نمره‌های مطلوب (میانگین هزار امتیاز براساس ECTS)، این بورسیه برای سال دوم نیز ادامه پیدا می‌کند.

۲. بورسیۀ طلایی (GOLD Scholarships)

مبلغ این بورسیه سالانه پنج‌هزار یورو به‌مدت دو سال است و معافیت از پرداخت شهریۀ دانشگاه را نیز شامل می‌شود. باید به این نکته نیز توجه کنید که در‌صورت به‌دست‌آوردن کارنامۀ مطلوب (میانگین ۹۰۰ امتیاز براساسECTS ) در سال اول، این بورسیه برای سال دوم نیز ادامه پیدا می‌کند. شایان ذکر است تمامی قوانین دیگری که برای بورسیۀ پلاتینی وجود داشت، برای این نوع بورسیه هم وجود دارد.

۳. بورسیۀ نقره‌ای (SILVER Scholarships)

این بورسیه، تنها معافیت از پرداخت شهریه را به‌همراه دارد و حداکثر مدت‌زمان استفاده از آن دو سال است. برای ادامۀ استفاده از این بورسیه در سال دوم، دانشجویان در سال اول باید به‌طور میانگین نهصد امتیاز براساس ECTS کسب کنند. درمجموع، تعداد بورسیه‌های پلاتین کمتر از طلایی و نقره‌ای است و معیار انتخاب دانشجویان برای اعطای این بورسیه‌ها، عملکرد و نمره‌های مقطع قبلی (کارشناسی) و پورتفولیو (درصورت نیاز) و انگیزه‌نامه (Motivation Letter) است. ناگفته نماند کسانی که هر نوع بورسیۀ دیگری دریافت کرده‌اند، نمی‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. برای اطلاعات بیشتر و ارائۀ درخواست این نوع بورسیه، می‌توانید به وبگاه دانشگاه میلان مراجعه کنید.

بورسیۀ تحصیلی دانشگاه نرماله برای مقطع دکتری

دانشگاه The Scuola Normale Superiore نوعی بورس تحصیلی کامل (Fully-Funded) به دانشجویان دکتری اعطا می‌کند. دوره‌هایی که این بورسیۀ تحصیلی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت، عبارت‌اند از:

 • کلاسیک
 • علوم داده
 • ریاضیات
 • روش‌ها و مدل‌های علوم مولکولی
 • علوم نانو
 • علوم اعصاب
 • فلسفه
 • فیزیک
 • علوم سیاسی و جامعه‌شناسی و حاکمیت فراملی

برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ این بورسیه، به وبگاه دانشگاه نرماله مراجعه کنید.

بورسیه‌های دولتی ایتالیا

بی‌شک، یکی از شاخصه‌های بارز تحصیل در ایتالیا امکان بهره‌مندی از بورسیه‌های دولتی است که مدنظر دانشجویان بین‌المللی، به‌ویژه دانشجویان ایرانی علاقه‌مند به تحصیل در این کشور، قرار دارد. بیشترِ این بورسیه‌ها بر‌پایۀ نیاز (Need-Based) طراحی شده و همان­طورکه از نامشان پیداست، به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که بتوانند نشان دهند به‌دلیل وضعیت نامناسب مالی، نمی‌توانند هزینه‌های تحصیلشان را بپردازند. در این نوع بورسیه، اگر دانشجو هنوز زیر پوشش والدینش باشد و آنان به‌دلیل مشکلات مالی نتوانند هزینه‌های تحصیل او را تأمین کنند، برای دریافت این بورسیه می‌توانند درخواست دهند. البته ممکن است اعطاکنندگان این نوع بورسیه­ عوامل دیگری را نیز بررسی کنند. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

 • تابعیت و وضعیت اقامت
 • تعداد افراد خانواده
 • بیمه و مالیات
 • وضعیت شغلی والدین

اگر دانشجو شاغل باشد، مدارک مربوط به درآمد دانشجو نیز ارزیابی می‌شود؛ بنابراین، می‌توان گفت بورسیه‌‌های دولتی به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که والدین آن­ها ازپسِ پرداخت شهریۀ دانشگاه برنمی‌آیند. در بعضی مواقع، ممکن است دانشجو به‌دلیل سوابق تحصیلی عالی، بتواند علاوه‌بر این بورسیه (Need-Based)، بورسیۀ شایستگی (Merit-Based) را نیز با‌توجه‌به نوع دورۀ تحصیلی و دانشگاه به‌دست آورد. بنابراین، ازآنجاکه شرایط دریافت این نوع بورسیه‌ها ممکن است متفاوت باشد، بهتر است قبل از اقدام، مدارک موردنیاز و مبلغ در‌نظر‌گرفته‌شده برای این بورسیه را به‌دقت بررسی کنید. برخی از بورسیه‌های دولتی برتر ایتالیا طرفداران زیادی، به‌ویژه در ایران دارد. درادامه، این بورسیه‌ها را معرفی خواهیم کرد.

بورسیۀ استانی (DSU)

بورسیۀ استانی یا بورسیۀ جهان سوم ایتالیا (Diritto Allo Studio Universitario) یا به‌اختصار DSU یکی از دلایل مهم محبوبیت تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی است. در‌واقع، این بورسیه یکی از بورسیه‌های دولتی معروف ایتالیا به‌حساب می‌آید و به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکتری در ایتالیا تحصیل می‌کنند. دریافت بورسیۀ استانی یا بورسیۀ جهان سوم ایتالیا می‌تواند کمک بزرگی به دانشجویان در تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور باشد. نکتۀ جالب دربارۀ بورسیۀ DSU این است که رشته، زبان‌، مقطع و سوابق تحصیلی بر دریافت این بورسیه تأثیرگذار نیست و تمامی دانشجویان می‌توانند برای دریافت آن درخواست دهند. البته ممکن است اعطا‌کنندگان این نوع بورسیه عوامل دیگری را نیز مدنظر قرار دهند؛ مثلاً:

 • شرایط سنی متقاضی
 • میزان درآمد سالانۀ خانواده
 • وضعیت مسکن در ایران
 • تعداد خواهران و برادران

ورسیۀ استانی بخش‌های زیر را پوشش می‌دهد:

 • معافیت از پرداخت شهریۀ دانشگاه
 • خوابگاه رایگان + یک وعده غذای رایگان (در روز) + کمک‌هزینه نقدی تا سه‌هزار یورو در سال (در‌صورت تعلق‌نگرفتن خوابگاه و غذا به متقاضی، کمک‌هزینه حداکثر ۵،۲۰۰ یورو در سال خواهد بود)
 • تخفیف استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی

بورسیۀ استعداد­یابی ایتالیا

یکی دیگر از بورسیه‌های دولتی معروف ایتالیا برای ایرانیان بورسیۀ استعداد­یابی (Invest Your Talent in Italy) است. این برنامه به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی اهل کشورهایی همچون ایران کمک‌هزینه اعطا می‌کند. بورسیۀ مذکور به دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای کاریابی در زمینه‌هایی مانند مهندسی، معماری، طراحی، فناوری‌های پیشرفته، اقتصاد و مدیریت کمک می‌کند و وزارت امورخارجۀ ایتالیا و آژانس تجارت ایتالیا و Uni-Italia از آن پشتیبانی می‌کنند. مبلغ این بورسیه ۸،۱۰۰ یورو برای هر‌سال تحصیلی (نُه ماه) و معادل ۹۰۰ یورو در ماه است. شرایط دریافت بورسیۀ استعدادیابی ایتالیا از این قرار است:

 • داشتن حداقل نمرۀ ۶ برای مدرک آیلتس یا نمرۀ ۸۷ برای مدرک تافل
 • دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد در سال تحصیلی
 • حداکثر ۲۵ سال

بورسیۀ وزارت امورخارجۀ ایتالیا

یکی دیگر از بورسیه‌های دولتی ایتالیا بورسیۀ وزارت امورخارجه و همکاری‌‌های بین‌المللی ایتالیاست. وزارت امورخارجۀ ایتالیا هرساله بورسیه‌ای برای دانشجویان بین‌‌المللی مشغول تحصیل در ایتالیا و شهروندان ایتالیایی ساکن خارج از ایتالیا در نظر می‌‌گیرد. هدف از این بورسیه افزایش همکاری فرهنگی بین‌‌‌‌‌المللی و گسترش زبان ایتالیایی و ارتقای سیستم اقتصادی و تکنولوژی ایتالیا در سراسر جهان است. این بورسیه برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

کارشناسی ارشد

این بورسیه برای شش یا نُه ماه به دانشجویانی اعطا می‌شود که در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا پذیرش گرفته‌اند. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد برای گرفتن این بورسیه اقدام می‌کنند، حداکثر باید ۲۸ سال داشته باشند.

دکتری

این بورسیه برای شش یا نُه ماه به دانشجویان مقطع دکتری تعلق می‌گیرد و متقاضیان در مقطع دکتری نباید بیشتر از سی سال داشته باشند. دانشجویانی که قصد دارند در رشته‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی تحصیل کنند، با ارائۀ مدرک زبان ایتالیایی (حداقل سطحA2 )، می‌توانند سه ماه از این بورسیه استفاده کنند.

مدرک زبان

برای رشته‌هایی که به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند، متقاضیان باید حداقل مدرک زبان ایتالیایی سطح B2 داشته باشند و برای رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، دانشجویان باید حداقل از مدرک زبان انگلیسی سطح B2 (معادل آیلتس ۵/۵ تا ۵/۶ یا تافل ۷۰ تا ۸۰) بهره‌مند باشند. شایان ذکر است که درپایان دوره‌های سه یا شش یا نُه ماهه، دانشجویان درصورت عملکرد مناسب درسی، می‌توانند دوباره برای گرفتن این بورسیه اقدام کنند. از‌آنجاکه این بورسیه یکی از بورسیه‌های برتر برای دانشجویان خارجی در ایتالیا محسوب می‌شود، رقابت برای گرفتن آن شدید است. برای انتخاب برندگان بورسیۀ مذکور‌، کمیته‌هایی به‌منظور ارزیابی دانشجویان هر کشور تشکیل می‌شود و افراد برنده با‌توجه‌به رزومه و توانایی‌شان انتخاب می‌شوند.

مزایا و بیمه

کسانی که این بورسیه را می‌گیرند، بسته به قوانین دانشگاهی که در آن قبول شده‌اند، شهریه پرداخت نمی‌کنند؛ ولی کسانی که در رشته‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی پذیرش گرفته‌اند، باید شهریۀ دانشگاه را پرداخت کنند. دانشجویانی که موفق شده‌ا‌ند این بورسیه را دریافت کنند، در مدت‌زمانی که از این بورسیه استفاده می‌کنند، از بیمۀ سلامت و پزشکی برخوردارند؛ اما این بیمه مشکلات پزشکی‌ای را شامل نمی‌شود که فرد بیمه‌شده از قبل دچارش بوده است. دانشجویان دارای این بورسیه ماهانه نهصد یورو دریافت می‌کنند. مبلغ این بورسیه در چهار بخش به حساب دانشجویان واریز می‌شود: اولین پرداختی پس از ثبت‌نام نهایی در دانشگاه و آخرین پرداختی پس از تأیید عملکرد مناسب تحصیلی دانشجو. گفتنی است کسانی که بورسیه‌های دولتی دیگری دارند، نمی‌توانند از این بورسیه استفاده کنند.

شاخص ISEE یکی از عوامل مهم برای دریافت بورسیه‌های دولتی محسوب می‌شود که براساس نیاز طراحی شده است. شاخص موقعیت مالی برابر یا l’Indicatore della Situazione Economica Equivalente که به‌اختصار ISEE نامیده می‌شود، دانشجویان را ازنظر وسع مالی به چند دسته تقسیم می‌کند. این شاخص ویژۀ دانشجویانی است که می‌خواهند متناسب با سطح مالی خانواده‌شان شهریه بپردازند. درخواست ISEE برای دانشجویان خارجی نهایتا پس از سی روز ازطریق پست به دانشگاه مدنظر ارسال می‌شود. افرادی با معلولیت بیش از ۶۶درصدی به درخواست ISEE نیاز ندارند و از کل هزینه‌های مصوّب، تنها شانزده یورو می‌پردازند.

برای دریافت بورسیۀ تحصیلی در ایتالیا اقدام کنید

بعضی از دانشجویان برای دریافت این کمک‌هزینه‌های تحصیلی درخواست نمی‌دهند؛ زیرا بر این باورند که اخذ این بورسیه‌های تحصیلی بسیار رقابتی و بخت دریافت آن‌ها بسیار اندک است. باوجوداین، نکتۀ جالب آن است که این دانشجویان احتمال دارد کاملاً برای دریافت این کمک‌هزینه‌ها واجدِشرایط باشند. درواقع، افراد زیادی همچون شما بر این باورند که دریافت کمک‌هزینه‌های تحصیلی یادشده کار سخت و پیچیده‌ای است و دانشجو شرایط اولیه (شایستگی تحصیلی) برای دریافت آن‌ها را ندارد. به‌همین‌دلیل، در بسیاری از مواقع درخواستی به دانشگاه برای دریافت این کمک‌های مالی داده نمی‌شود. برای مثال، اگر بتوانید یکی از انواع بورسیه‌های ارائه‌شدۀ دانشگاه یا دولت ایتالیا را دریافت کنید، تحصیل در ایتالیا می‌تواند کاملاً رایگان باشد.

بورسیه‌های تحصیلی دیگری نیز وجود دارد که کمتر مدنظر دانشجویان قرار می‌گیرد. در‌حقیقت، برخی از این کمک‌هزینه‌های تحصیلی فقط بخشی از مخارج زندگی یا تحصیل دانشجویان بین‌المللی را در‌بر می‌گیرد و دانشجویان باید برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیلشان به‌دنبال پیدا‌کردن کار باشند. اغلب این کمک‌های مالی کمتر در کانون توجه دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد؛ در‌نتیجه، رقابت برای دریافت آن‌ها کم است. برای مثال، می‌توان به بورسیه‌های نقره‌ای و طلایی ایتالیا اشاره کرد. بورسیۀ نقره‌ای، تنها معافیت از پرداخت شهریه را به‌همراه دارد و حداکثر مدت‌زمان استفاده از آن دو سال است. هر‌چند ممکن است برای دریافت برخی از کمک‌هزینه‌های تحصیلی میان دانشجویان رقابت شدید باشد، بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی بسیاری وجود دارد که این‌گونه نیست و شما می‌توانید با کمی جست‌وجو یا مشاوره، بخت خود را برای دریافت این کمک‌هزینه‌های تحصیلی بیازمایید.