در پی جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و حفظ سلامت مردم و دانشجویان، دانشگاه‌ های کانادا تصمیم دارند تا کلاس‌های خود را در ترم پائیز که از ماه سپتامبر ۲۰۲۰ شروع خواهد شد را به صورت آنلاین برگزار کنند. طبق اعلامیه‌هایی که از سمت دانشگاه‌های کانادا اعلام شده، نحوه برگزاری کلاس ‌های دانشگاه ‌های کانادا سپتامبر ۲۰۲۰ تا اطلاع ثانوی به صورت آنلاین خواهد بود.

بر اساس گزارش مسئولان بهداشتی و سلامت دولت کانادا، رعایت کردن محدود‌یت‌های لازم برای کنترل ویروس کرونا در موج اول بسیار مهم و حائز اهمیت است و برای کنترل موج‌های بعدی شیوع این ویروس، باید تمامی نهاد‌ها و سازمان‌ها جانب احتیاط را در نظر بگیرند.

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا سه سناریو را برای نحوه برگزاری کلاس‌های سپتامبر ۲۰۲۰ خود در نظر گرفته اند. محتمل ترین سناریو برای برگزاری کلاس‌های در سپتامبر ۲۰۲۰ به این صورت است که تعداد اندکی از کلاس‌ها به صورت حضوری و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار خواهند شد، تحقیقات غیر ضوروری اجازه فعالیت دارند و دانشجویان بین‌الملل می‌توانند برای تحصیل به کانادا وارد شوند. در این سناریو، درب دانشگاه‌های کانادا بر روی دانشجویان و مراجعه کنندگان باز خواهد بود اما بیشتر کلاس‌ها و فعالیت‌های علمی به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

در حال حاضر دانشگاه‌های کانادا قصد دارند تا ترم پائیز ۲۰۲۰ را به صورت آنلاین برگزار کنند و تغییرات در جزئیات برگزاری کلاس‌ها بسته به شرایط آینده، می‌تواند تغییر کند. این تغییرات وابسته به شرایط کنترل و شیوع ویروس کرونا در کانادا و کل دنیا است. دانشجویان بین‌الملل نیز می‌توانند به صورت غیر حضوری در ترم پائیز ۲۰۲۰ به تحصیل خود ادامه دهند.

برگزاری کلاس‌ها به صورت آنلاین اعتراض بسیاری از دانشجویان را برانگیخته است. بسیاری از دانشجویان بر این عقیده هستند که کلاس‌های آنلاین کیفیت کلاس‌های حضوری را ندارند. از طرفی شیوع ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی که برای مردم دنیا ایجاد شده است باعث شده تا بسیاری از متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کانادا نتوانند هزینه‌های تحصیل خود را فراهم کرده و موقتاً از تحصیل صرف نظر کنند.

تا این لحظه و بر اساس اعلامیه دانشگاه‌های کانادا، ترم سپتامبر ۲۰۲۰ بیشتر به صورت آنلاین خواهد بود و تعدادی از دانشگاه‌های قصد این را دارند که در صورت نیاز بخش کوچکی از کلاس‌های خود را به صورت حضوری و با رعایت نکات بهداشتی برگزار کنند. بر اساس اعلام مقامات بهداشت و سلامت کانادا، نحوه دقیق برگزاری کلاس‌های دانشگاه‌های کانادا وابسته به شرایط آینده و شهری که دانشگاه در آن قرار دارد است. متقاضیان تحصیل در کانادا باید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر خود از آخرین تغییرات و جزئیات مرتبط با نحوه برگزاری کلاس‌های ترم پائیز ۲۰۲۰ اطلاع پیدا کنند.منابع