کانادا از جمله کشورهایی است که بسیاری از افراد قصد تحصیل و یا زندگی در آن را دارند. این کشور را می‌توان در زمره یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای دانشجویان نیز در نظر گرفت. همانطور که می‌دانید کانادا دارای دانشگاه های بسیار ممتازی است که در میان بهترین دانشگاه‌های جهان نیز جای دارند اما برای تحصیل در کانادا باید شرایط و مدارک خاصی را دارا بود که یکی از آنها مدرک مربوط به آزمون زبان است. دانشجویانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنند ابتدا باید به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر مراجعه کنند و بعد از اطلاع از مدارک مورد نیاز و آزمون‌های مورد تأیید، برای تحصیل در دانشگاه مربوطه آشنا شوند. دانشگاه‌های کانادا آزمون‌های متعددی را برای پذیرش دانشجویان تأیید می‌کنند. به عبارت دیگر دانشگاه‌های مختلف، آزمون‌های متفاوتی را قبول می‌کنند که ما در این مقاله سعی داریم به معرفی برخی از مشهورترین آزمون های زبان انگلیسی مورد تأیید دانشگاه‌های کانادا بپردازیم.

آزمون آیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس (IELTS) یا به بیان کامل‌تر International English Language Testing System، آزمونی است بین‌المللی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و یکی از مهم‌ترین آزمون های زبان مورد تأیید کانادا است. آیلتس یکی از آزمون‌های جهانی است که افراد با اهداف مختلفی مانند تحصیل، کار، مهاجرت و … در آن شرکت می‌کنند. آزمون آیلتس دانش افراد را در ۴ مهارت شنیداری، خواندن و درک مطلب، نوشتاری و مکالمه می‌سنجد. بخش‌های شنیداری، خواندن و درک مطلب و نوشتاری (برای هر دو آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال) در یک روز مورد سنجش قرار می‌گیرد و بین بخش‌های مختلف آزمون، استراحتی وجود ندارد اما بخش مکالمه آزمون ممکن است یک هفته بعد و یا قبل از بخش‌های دیگر تکمیل شود. ساختار آزمون و زمان‌های اختصاص یافته به هر بخش به شرح زیر است:

 • بخش شنیداری: در این بخش، ابتدا ۴ فایل صوتی برای داوطلبین پخش می‌شود و آنان باید با توجه به مطالب گفته شده، به سؤالات پاسخ دهند.
 • بخش خواندن و درک مطلب: این بخش شامل ۴۰ سؤال بوده و هدف از طراحی آن، سنجش توانایی افراد در زمینه درک مطلب است. مواردی که در این بخش مورد سنجش قرار می‌گیرند، به شرح زیر است:
  • خلاصه کردن مطالب (gist)
  • پیداکردن ایده اصلی متن (main Idea)
  • توجه به جزئیات (details)
  • توجه به موضوع مورد بحث (argument)
  • خواندن سریع متن به منظور دریافت ایده کلی (skimming)
  • پیدا کردن لحن، هدف و ایده نویسنده (writer’s attitude, opinion and intentions)
 • بخش نوشتاری: این بخش شامل دو قسمت بوده که بهتر است، به قسمت اول و دوم به ترتیب ۲۰ و ۴۰ دقیقه زمان اختصاص یابد. داوطلبین توجه داشته باشند که برای قسمت اول باید حداقل ۱۵۰ کلمه و برای قسمت دوم حداقل ۲۵۰ کلمه بنویسند.
 • بخش مکالمه: در این بخش مهارت گفتاری داوطلبین مورد سنجش قرار می‌گیرد و زمان اختصاص یافته به آن ۱۱ تا ۱۴ دقیقه است. سؤالات این بخش به سه دسته تقسیم می‌شود:
 1. ممتحن ابتدا سؤالاتی کلی درباره خود داوطلب، علایق، تحصیلات، خانواده، شغل و … از وی می‌پرسد. زمان اختصاص یافته به این قسمت ۴ الی ۵ دقیقه است.
 2. در این بخش کارتی به داوطلب داده می‌شود که عنوانی (Topic) بر آن نوشته شده است سپس به مدت ۱ دقیقه به او زمان داده می‌شود که خود را برای موضوع، آماده کند و بعد داوطلب باید به مدت دو دقیقه بدون وقفه در مورد آن موضوع صحبت کند.
 3. در این مرحله، ممتحن چند سؤال دیگر درباره موضوع مطرح شده در مرحله قبل از داوطلب می‌پرسد. این مرحله، داوطلب را قادر می‌کند که درباره ایده‌ها و موضوعات مبهم بیشتر صحبت کند. این بخش از آزمون بین ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد.

حداقل نمره کلی موردنیاز در این آزمون نیز برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا ۶.۵ است.

آزمون CAEL

آزمون CAEL که مخفف عبارت The Canadian Academic English Language Test به معنای آزمون کانادایی آکادمیک زبان انگلیسی است، در حقیقت آزمونی استاندارد است که با هدف تعیین کردن سطح زبان انگلیسی داوطلبینی که تمایل به تحصیل در  کانادا (دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی انگلیسی زبان) دارند، طراحی شده است. CAEL که یکی از آزمون های زبان مورد تأیید کانادا است را می‌توان به عنوان جاگزینی مناسب برای آزمون تافل آمریکایی و آیلتس آکادمیک بریتانیایی به شمار آورد.

آزمون CAEL در حقیقت یکی از بهترین آزمون‌ها برای شناسایی دانشجویان با مهارت‌های زبانی (انگلیسی) بالا است زیرا داوطلبین در این آزمون با سؤالات متعددی مواجه می‌شوند. داوطلبین در این آزمون باید مقالاتی را بخوانند، به سخنرانی‌های مختلف گوش کنند، به سؤالات مربوطه پاسخ دهند و انشاهای کوتاه بنویسند (مشابه فعالیت‌هایی که در سال اول کالج/ دانشگاه‌های کانادایی از آنها خواسته می‌شود). آزمون CAEL نیز اکنون به صورت کامپیوتری در دسترس است که به عنوان CAEL CE شناخته می‌شود. همانطور که پیش‌تر ذکر شد آزمون CAEL آزمونی کامپیوتری است و داوطلبین باید تمامی سؤالات را در یک روز پاسخ دهند و هیچ مصاحبه یا ملاقات اضافه‌ای وجود ندارد. داوطلبین همچنین درخلال این آزمون با سؤالات مختلفی مواجه می‌شوند که در برخی آنها باید برای پاسخگویی به سؤالات بخش مکالمه و یا نوشتاری از آنچه خوانده یا شنیده‌اند، استفاده کنند. نکته‌ای دیگر درباره CAEL این است که برخی از آیتم‌ها در این آزمون، نمره ندارند و تنها به منظور پیشرفت آزمون، میان سؤالات وجود دارند. ساختار این آیتم‌ها نیز درست مشابه آیتم‌های نمره‌دار است. در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره بخش‌های مختلف این آزمون می‌پردازیم.

Speaking

همانطور که ممکن است بدانید از داوطلبین خواسته می‌شود که در بخش Speaking یا همان مکالمه به نمونه‌هایی که بر روی صفحه کامپیوتر است، به صورت شفاهی پاسخ دهند. تعداد سؤالات این قسمت نیز سه تا است که دو تا از آنها طبق سؤالات کوتاهی است که از داوطلب پرسیده می‌شود و یکی از آنها براساس نمودار یا جدول است. زمان اختصاص یافته به این بخش نیز ۷ الی ۱۰ دقیقه است.

Integrated Reading

بخش Integrated Reading یا همان بخش خواندن یکپارچه یکی دیگر از بخش‌های آزمون CAEL است که داوطلبین در آن باید متن‌هایی را خوانده سپس به سؤالات مربوطه پاسخ دهند. ساختار سؤالات این بخش نیز به دو قسمت تقسیم می‌شود که یکی از این قسمت‌ها شامل ۱۴ تا ۲۵ سؤال و قسمت دیگر شامل ۱ سؤال است. سؤالات قسمت اول نیز به این ترتیب است: یک یا دو متن کوتاه به همراه سؤالات درک مطلب و یک یا دو متن بلند به همراه سؤالات درک مطلب. قسمت دیگر سؤالات این بخش نیز به این ترتیب است: یک سؤال مربوط به مکالمه که باید با استفاده از یک متن بلند پاسخ داده شود. زمان ختصاص یافته به این بخش نیز ۳۰ الی ۳۵ دقیقه است.

Integrated Listening

داوطلبین در بخش Integrated Listening یا همان بخش شنیداری یکپارچه باید پس از گوش دادن به تعدادی متن به سؤالات پاسخ دهند. ساختار سؤالات این بخش نیز مانند بخش پیشین به دو دسته تقسیم می‌شوند. سؤالات قسمت اول به این ترتیب است: یک یا دو متن شنیداری بلند به همراه سؤالات مربوطه و یک یا دو متن شنیداری کوتاه به همراه سؤالات مربوطه. قسمت دیگر سؤالات نیز به این ترتیب است: یک سؤال مربوط به مکالمه که باید به کمک یک متن شنیداری بلند پاسخ داده شود. زمان اختصاص یافته به این بخش نیز ۲۵ الی ۳۵ دقیقه است.

Academic Unit A

داوطلبین در این بخش باید به سؤالات درک مطلب جواب دهند و پاسخ خود را بنویسند. سؤالات این بخش نیز شامل سه قسمت است که دو قسمت هرکدام شامل ۱۱ الی ۱۵ سؤال و قسمت دیگر شامل ۱ سؤال است. ساختار سؤالات این بخش نیز به شرح زیر است: یک متن خواندن (Reading Passage) طولانی به همراه سؤالات درک مطلب، به متن شنیداری (Listening Passage) طولانی به همراه سؤالات درک مطلب و یک سؤال نوشتاری که به پاسخی طولانی نیاز دارد (داوطلبین در این قسمت هم از متن طولانی خواندن و هم از متن طولانی شنیداری استفاده می‌کنند.) زمان اختصاص یافته به این بخش نیز ۶۰ الی ۷۰ دقیقه است.

Academic Unit B

داوطلبین در آخرین بخش آزمون CAEL نیز با سؤالات درک مطلب مواجه می‌شوند و پاسخ خود را می‌نویسند. زمان اختصاص یافته به این بخش نیز ۴۰ الی ۴۵ دقیقه است. ساختار سؤالات این بخش به سه قسمت تقسیم می‌شود که دو قسمت هرکدام دارای ۱۱ الی ۲۵ سؤال و قسمت دیگر دارای ۱ سؤال است. ساختار قسمت‌های مختلف این بخش به ترتیب روبرو است: یک متن خواندن طولانی به همراه سؤالات درک مطلب، یک متن طولانی شنیداری (با موضوعی مشابه) به همراه سؤالات درک مطلب و یک سؤال نوشتاری که به پاسخی کوتاه نیاز دارد (داوطلبین در پاسخ به سؤال این قسمت هم از متن شنیداری و هم از متن خواندن استفاده می‌کنند).

حداقل نمره کلی مورد نیاز در آزمون CAEL آکادمیک نیز ۷۰ و یا بیشتر است.

آزمون تافل

TOEFL مخفف عبارت انگلیسی Test of English as a Foreign Language به معنای «آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی» است. افرادی که قصد تحصیل (به زبان انگلیسی) در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، باید توانایی خود در این زبان را به اثبات برسانند و به این منظور باید برای شرکت در آزمون‌هایی نظیر آزمون تافل یا آزمون آیلتس آماده شوند. تافل همچنین یکی دیگر از ازمون های زبان مورد تأیید کانادا است و داشتن مدرک آن برای استخدام در بعضی شرکت‌های بین‌المللی، مورد نیاز است. سؤالات آزمون تافل شامل ۴ بخش خواندن و درک مطلب (Reading)، شنیداری (Listening)، گفتاری (Speaking) و نوشتاری (Writing) است که در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره آنها می‌پردازیم.

بخش خواندن و درک مطلب

متقاضیان در این بخش ۳ تا ۵ متن را خوانده و برای هر متن به تعدادی سوال پاسخ می‌دهند. نمره این بخش بر اساس تعداد پاسخ‌های صحیح محاسبه می‌شود.

بخش شنیداری

پادکست‌هایی که در بخش شنیداری پخش می‌شوند، شامل گفتگوهای کوتاه و بلند است. پس از پخش پادکست مربوط به گفتگوی کوتاه، از داوطلبین یک سؤال چند گزینه‌ای پرسیده می‌شود که پاسخ صحیح، تنها در یکی از گزینه‌ها قرار دارد. همچنین بعد از پخش پادکست مربوط به گفتگوی بلند، چندین سؤال درباره پادکست مربوطه از داوطلبین پرسیده می‌شود. به طور کلی سؤالات این بخش شامل ۳ تا ۴ سخنرانی و ۲ تا ۳ گفتگو است.

بخش گفتاری

به منظور دریافت نمره بالا در این بخش، داوطلبان باید با دقت بسیار و کم‌ترین اشکالات به سؤالات پاسخ دهند. سؤالات مربوط به این بخش شامل ۳ سؤال یکپارچه (مرتبط با بخش‌های خواندن و شنیداری) است که داوطلبان ۳۰ ثانیه برای آمادگی و ۶۰ ثانیه برای پاسخ دادن به آن زمان دارند. این بخش همچنین شامل سؤالی دیگر بوده که از دو بخش خواندن و شنیداری مستقل است و داوطلبان ۱ دقیقه برای آن زمان دارند ( ۱۵ ثانیه برای آمادگی و ۴۵ ثانیه برای پاسخ دادن).

بخش نوشتاری

داوطلبان برای دریافت نمره بالا در بخش نوشتاری باید در انتخاب کلمات دقت کنند و متن نهایی را با کم‌ترین اشکالات گرامری ارائه دهند. به طور کلی سؤالات این بخش، شامل ۱ سؤال یکپارچه (مرتبط با بخش‌های خواندن و شنیداری) بوده که زمان آن ۲۰ دقیقه است (۳ دقیقه مربوط به بخش خواندن، ۲ دقیقه مربوط به بخش شنیداری و ۱۵ دقیقه مربوط به بخش نوشتاری) است. همچنین این بخش شامل سؤال دیگری است که مستقل از دو بخش مذکور بوده و زمان مربوط به آن ۳۰ دقیقه است.

حداقل نمره کلی موردنیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا نیز ۹۰ و یا بیشتر است.

آزمون PTE آکادمیک

آزمون PTE مخفف عبارت Pearson Test English بوده و توسط مرکز Pearson برگزار می‌شود. آزمون PTE آکادمیک درحقیقت آزمونی کامپیوتری است که برای افرادِ غیرانگلیسی زبانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های خارجی را دارند طراحی شده است. این آزمون همچنین یکی از آزمون های زبان مورد تأیید کانادا است. داوطلبین در این آزمون باید به سؤالات مختلفی که در زمینه خواندن، نوشتن، شنیداری و مکالمه هست پاسخ دهند. آنها در حقیقت برای گذراندن این آزمون باید به یکی از مراکز آزمون Pearson مراجعه کنند و با استفاده از کامپیوتر به سؤالات پاسخ دهند (داوطلبین برای بخش های شنیداری از هدفون استفاده خواهند کرد.) همچنین یکی از مهم‌ترین مزایایی که آزمون PTE آکادمیک دارد این است که نتایج تنها ۵ روز بعد از آزمون در دسترس داوطلبین قرار می‌گیرد و توسط کشورهایی نظیر بریتانیا، استرالیا، ایالت متحده آمریکا، کانادا و نیوزلند نیز قابل قبول است. نکته‌ای دیگر درباره PTE این است که این آزمون دامنه گسترده‌ای از زبان انگلیسی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و داوطلبین حین انجام آزمون قطعات مختلفی از سخنرانی‌ها را می‌شوند و با تعداد زیادی از نمودارها و جداول مواجه می‌شوند. در میان قطعات شنیداری آزمون PTE داوطلبین با لهجه‌های مختلفی (از لهجه بریتانیایی گرفته تا لهجه آمریکاییِ افرادِ غیرانگلیسی زبان) مواجه می‌شوند که این هدف از آن، ارزیابی همه جانبه داوطلبین است. بخش‌های مختلف آزمون PTE  عبارتند از:

 • بخش اول: بخش مکالمه و نوشتاری
 • بخش دوم: بخش خواندن
 • بخش سوم: بخش شنیداری

که در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره آنها خواهیم پرداخت.

بخش اول

داوطلبین در بخش مکالمه و شنیداری با قسمت های مختلفی مواجه می‌شوند که به شرح زیر هستند.

 • معرفی شخصی
 • خواندن بلند از روی نمونه‌ها
 • تکرار کردن جملات
 • توصیف کردن تصاویر
 • دوباره گویی سخنرانی
 • ارائه پاسخ کوتاه
 • خلاصه کردن متن نوشتاری
 • مقاله

به عبارت دیگر این بخش از آزمون، علاوه بر ارزیابی مهارت نوشتاری داوطلبین، مهارت صحبت مردن آنها را نیز می‌سنجد. داوطلبین در این بخش باید با استفاده از گرامر و دیکته درست کلمات به سؤالات پاسخ دهند. زمان اختصاص داده به این بخش ۷۷ تا ۹۳ دقیقه است (زمان بخش مقاله نیز برابر ۲۰ دقیقه است.)

بخش دوم

بخش دوم و یا همان بخش خواندن از آزمون PTE آکادمیک شامل قسمت‌های زیر است.

 • سؤالات چندگزینه‌ای (تنها یک پاسخ صحیح)
 • سؤالات چندگزینه‌ای (چند پاسخ صحیح)
 • دوباره مرتب کردن ترتیب پاراگراف‌ها
 • خواندن و پر کردن جاهای خالی
 • خواندن و نوشتن و پرکردن جاهای خالی

این بخش از آزمون مهارت خواندن داوطلبین را با ارائه انواع مختلفی از سؤال، مورد ارزیابی قرار می‌دهد. زمان اختصاص یافته به این بخش نیز ۳۲ تا ۴۱ دقیقه بوده و فهم داوطللبین را در حوزه اطلاعات نوشتاری مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

بخش سوم

بخش سوم و یا همان بخش شنیداری آزمون PTE از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به طور خلاصه ذکر شده‌اند.

 • خلاصه کردن متن گفتاری
 • سؤالات چندگزینه‌ای (چند پاسخ صحیح)
 • پرکردن جاهای خالی
 • هایلایت کردن خلاصه صحیح
 • سؤالات چند گزینه‌ای (تنها یک پاسخ صحیح)
 • انتخاب کلمات جاافتاده
 • هایلایت کردن کلمات نادرست

بخش شنیداری که آخرین بخش آزمون است به قسمت‌های مختلف فوق تقسیم می‌شود. سؤالاتی که در این بخش ارائه می‌شود بر پایه کلیپ‌های تصویری و شنیداری است که یک‌بار برای داوطلبین پخش شده است بنابراین آنها باید با دقت هرچه تمام‌تر به این کلیپ‌ها توجه کنند و هنگام پخش یادداشت‌هایی بردارند. به طور کلی زمان پخش کلیپ‌های مذکور به مدت ۶۰ تا ۹۰ ثانیه است و داوطلبین ۱۰ دقیقه فرصت دارند که پاسخ‌های خود را در ۵۰ تا ۷۰ کلمه بنویسند. زمان اختصاص یافته به این بخش نیز ۴۵ تا ۵۷ دقیقه است. همچنین حداقل نمره کلی PTE موردنیاز برای دانشگاه‌های کانادا ۶۰ تا ۶۵ است که البته نمره مورد تأیید، بسته به مؤسسات مختلف آموزشی، متفاوت است.

منبع:

https://moving2canada.com/english-language-testing-study-canada