تحصیل در کانادا در پی مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا در این کشور بسیار پیچیده شده است. بسیاری از دانشجویانی که در کانادا زندگی می‌کنند، دچار مشکلات مالی بسیاری شده‌اند. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آنها از بین رفتن موقعیت‌های شغلی است که دانشجویان قصد داشتند تا در تابستان در آنها فعالیت کنند.  به همین دلیل، دولت کانادا برای کمک به دانشجویان و بر طرف کردن مشکلات مالی آنها ۹ میلیارد دلار اختصاص داده است.

دانشجویانی که شغل‌های تابستانه خود را از دست داده‌اند، می‌توانند از این کمک‌ها استفاده کنند. در این طرح به هر دانشجو ماهیانه مبلغ ۱۲۵۰ دلار پرداخت می‌شود. همچنین دانشجویانی که دارای معلولیت هستند یا از شخص دیگری نگهداری می‌کنند، مبلغ ۱۷۵۰ دلار در ماه دریافت می‌کنند. دانشجویانی که در حال تحصیل هستند، دانشجویانی که تحصیل آنها از سپتامبر ۲۰۲۰ شروع می‌شود و دانشجویانی که بعد از دسامبر ۲۰۱۹ فارغ‌التحصیل شده اند، می‌توانند از این طرح استفاده کنند.

همچنین دانشجویانی که در شرایط ویروس کرونا به صورت داوطلبانه مشغول به فعالیت‌های انسان دوستانه هستند، بسته به مدت زمان فعالیت‌های داوطلبانه آنها ۱۰۰۰ تا ۵ هزار دلار دریافت می‌کنند. علاوه بر این دولت کانادا اعلام کرده است که مبالغ مربوط به بورسیه‌های دولتی که به دانشجویان پرداخت می‌شود را تا دو برابر افزایش خواهند داد و بورسیه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها را تا ۲۹۱ میلیون دلار افزایش خواهند داد تا محققان و افراد فعال در این حوزه، در مسیر انجام تحقیقات خود دچار مشکل نشوند. همچنین دولت کانادا اعلام کرده است که قصد دارد تا ۷۶ هزار شغل جدید در زمینه‌هایی که از انتشار ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، ایجاد کند.

پیش از اعلام این طرح، دولت کانادا اعلام کرده بود که به افرادی که در ۱۲ ماه گذشته بیشتر از ۵ هزار دلار درآمد داشته‌اند، هفته‌ای ۵۰۰ دلار کمک خواهد کرد. بسیاری از دانشجویان با این شرایط شامل این طرح نمی‌شدند. به همین دلیل بسیاری از دانشگاه‌ها و دانشجویان اعتراض خود را به این طرح اعلام کردند. دولت کانادا با مشاهده کردن این اعتراضات تصمیم گرفت تا طرحی مختص دانشجویان ارائه دهد.

پرداخت اقساط وام‌های دانشجویی نیز به حال تعلیق درآمده و نرخ سود این وام‌ها تا اطلاع ثانوی به صفر رسیده است. تا قبل از اعلام این طرح، بسیاری از دانشجویان نگران پرداخت اجاره خانه خود و پرداخت شهریه دانشگاه بودند. اما با اجرایی شدن این طرح، دانشجویان می‌توانند بر روی درس و دانشگاه خود تمرکز داشته و نگرانی بابت هزینه‌های خود نداشته باشند.

منبع: