مالاگا یکی از شهرهای زیبای اسپانیا است که بسیاری از افراد آن را برای زندگی و یا تحصیل در اسپانیا برمی‌گزینند. شهر مالاگا دارای مساحتی برابر ۳۹۸ کیلومترمربع و جمعیتی رو به رشد است. جمعیت شهر مالاگا در سال ۲۰۲۰ برابر ۵۹۰۰۰۰ نفر است که نسبت به سال گذشته، ۰/۱۷ درصد افزایش داشته است. افرادی که شهر مالاگا را برای زندگی و یا تحصیل انتخاب کرده‌اند، باید با اطلاعاتی نظیر کیفیت زندگی در شهر مالاگا، آب وهوای شهر مالاگا و هزینه زندگی در شهر مالاگا آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر مالاگا

به طور کلی کیفیت زندگی در شهر مالاگا بسیار بالا است. همچنین شاخص قدرت خرید مردم، متوسط، شاخص امنیت، بالا، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی هوا نیز پایین است.

آب و هوای شهر مالاگا

به طور کلی مالاگا دارای تابستان‌های کوتاه، بسیار گرم، مرطوب و بدون باران به همراه آسمانی بی ابر و زمستان‌های طولانی و خنک به همراه باد و ابر است. همچنین دمای هوا در طول سال در شهر مالاگا از ۷ درجه سانتی‌گراد تا ۳۱ درجه سانتی‌گراد بوده و دمای کمتر از ۳ درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۶ درجه سانتی‌گراد‌ در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر مالاگا از ۱۶ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۱۴ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۴ ماه آگوست با حداقل دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۳۱ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال هم در این شهر از ۱۷ ماه نوامبر تا ۱۸ ماه مارس با متوسط دمای ۱۹ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم در این شهر، ۲۲ ماه ژانویه با حداقل دمای ۷ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین براساس نظرات گردشگران، بهترین زمان برای بازدید از شهر مالاگا از اوایل ماه می تا اواخر ماه جولای و از اوایل ماه سپتامبر تا اواسط ماه اکتبر است. دمای هوا نیز در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر مالاگا ۲۰۲۰

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر مالاگا برای یک نفر صرف نظر از اجاره ماهیانه، حدود ۵۸۰ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر مالاگا نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان حدود ۱۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۴۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰/۶۵ یورو، ۱/۰۲ یورو، ۰/۹۱ یورو، ۱/۴۱ یورو و ۸/۰۵ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۵/۷۸ و ۹/۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب، موز و پرتقال به ترتیب برابر ۱/۸۸ یورو، ۱/۶۳ یورو و ۱/۴۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۱/۸۶ یورو، ۱/۰۱ یورو و ۰/۹۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر مالاگا نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱/۳۰ یورو و ۴۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند، باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۱ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۳/۳۴ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند، بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر مالاگا حدود ۱/۳۴ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر مالاگا حدود ۷۰۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۵۰۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر حدود ۱۱۰۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۸۲۳ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر مالاگا را دارند، باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۳۰۰۰ یورو و ۲۰۰۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۱۰ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۴۰ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های می‌اندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند، متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) حدود ۶۰ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و …) حدود ۳۰ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۶۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۷۵ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۵ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۱۳ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۸ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع:

https://weatherspark.com

www.numbeo.com/cost-of-living/in/Malaga