مونترال بعد از تورنتو، دومین شهر بزرگ کانادا و بعد از پاریس، دومین شهر بزرگ فرانسوی‌زبان جهان محسوب می‌شود. گفتنی است بیش از ۵۹درصد جمعیت مونترال می‌توانند به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت کنند. این شهر ۴۳۱.۵ کیلومترمربع مساحت (کوچک‌تر از تهران ۷۳۰کیلومتر‌مربعی) و حدود ۱.۷۵میلیون نفر جمعیت دارد.

مونترال بزرگ‌ترین مرکز تجاری‌صنعتی و فرهنگی کبک و نیز به‌عنوان مرکزی مهم برای تجارت، حمل‌و‌نقل، طراحی، آموزش، داروسازی، فرهنگ و هنر، تکنولوژی و گردشگری شناخته می‌شود. نکتۀ مهم دیگر اینکه در میان شهرهای کانادایی، مونترال از‌جمله شهرهایی است که بسیاری از افراد مسلط به زبان فرانسوی آن را برای زندگی برمی‌گزینند.

این شهر هشت‌هزار سال قدمت دارد و به‌ داشتن فرهنگ غنی و جشنواره‌‌های متعدد و غذاهای خوش‌مزه بسیار مشهور است‌. جشنوارۀ جاز مونترال (Montreal Jazz Festival)، جشنوارۀ آتش‌بازی (Fireworks Festival)، جشنوارۀ نور (Festival en Lumiere)، جشنوارۀ سیرک آفتاب (Cirque du Soleil) و جشنوارۀ کمدی Just For Laughs ازجمله جشنواره‌هایی است که در این شهر برگزار می‌شود.

مونترال به‌دلیل زیبایی کم‌نظیر و داشتن سالن‌های تئاتر و کنسرت بسیاری مانند Mtelus، Club Soda، Bell Centre، L’Olympia و L’Astral برای گردشگران بسیار جذاب است. علاقه‌مندان به گشت‌و‌گذار در خیابان‌های این شهر می‌توانند نظاره‌گر تعداد زیادی نقاشی دیواری باشند. مونترال بیشترین تعداد رستوران را در کانادا دارد و رستوران‌هایی مانند Montréal Plaza، Joe Beef، Hélicoptère و Le Mousso برخی از رستوران‌های مشهور این شهر هستند.

نکتۀ جالب دیگر دربارۀ مونترال این است که شهری زیرزمینی به‌حساب می‌آید. شهر زیرزمینی مونترال یا رزو ((RÉSO متشکل از تعداد بسیاری برج، هتل، پاساژ و دانشگاه است که با تونل‌های زیادی به شبکه‌ای زیرزمینی تبدیل شده‌اند. رزو نیز از‌جمله جاذبه‌های گردشگری شهر مونترال است که با هدف ایجاد محیطی ایمن و گرم درمقابل سرمای طاقت‌فرسای زمستان ساخته شده است.

افرادی که مونترال را برای تفریح یا تحصیل یا زندگی انتخاب کرده‌اند، بد نیست با موضوعاتی از‌قبیل زندگی در مونترال کانادا و دانشگاه مونترال کانادا و آب و هوای این شهر آشنا شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ زندگی و تحصیل در مونترال، صفحات مذکور و برای آشنایی با آب و هوای مونترال در فصول مختلف، ادامۀ این مقاله را مطالعه کنید.

آب و هوای مونترال در فصول مختلف

آب و هوای مونترال در فصول مختلف

آب و هوا در هر زمان سال در مونترال بسیار مطبوع است. در‌حقیقت، مونترال شهری چهار فصل با انواع مختلف آب و هواست. به‌طور‌کلی، تابستان‌های این شهر طولانی و گرم و زمستان‌هایش بسیار سرد و برفی همراه با باد فراوان است. در طول سال، دمای هوای این شهر از ۱۳- تا ۲۶ درجۀ سانتی‌گراد متغیر و دمای کمتر از ۲۳- یا بیشتر از ۳۰ درجۀ سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است. همچنین، بهترین زمان برای انجام فعالیت‌های مربوط به هوای گرم در مونترال از اواخر ژوئن تا اوایل سپتامبر است.

فصل گرم سال در مونترال از ۲۱می آغاز می‌شود و تا ۱۸سپتامبر با متوسط دمای ۲۰ درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۱۹‌جولای با حداکثر دمای ۲۶ درجۀ سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۸ درجۀ سانتی‌گراد است. همچنین فصل سرد سال از ۳سپتامبر تا ۱۱مارس با متوسط دمای ۱ درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه پیدا می‌کند. سردترین روز سال هم در این شهر، ۲۹ژانویه با حداقل دمای ۱۳- درجۀ سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۵- درجۀ سانتی‌گراد است. نکتۀ دیگر دربارۀ آب و هوای مونترال این است که گرم‌ترین و سردترین و بارانی‌ترین ماه سال در آنجا به‌ترتیب جولای و ژانویه و آگوست است. در‌ادامه، اطلاعات بیشتری دربارۀ آب و هوای مونترال در فصل‌های مختلف سال ارائه خواهیم داد.

آب و هوای مونترال در فصل بهار

بعد از پشت‌سر‌گذاشتن زمستانی سرد، بی‌شک هوای مونترال تا ماه می، هنوز سرد و خنک است. دمای هوا در ماه مارس، ۶- تا ۲ درجۀ سانتی‌گراد و در ماه آوریل، ۱ تا ۹ درجۀ سانتی‌گراد و در ماه می، ۷ تا ۱۷ درجۀ سانتی‌گراد است. بنابراین اگر قصد دارید در خیابان‌های شهر پیاده‌روی کنید، بهتر است اواخر بهار به مونترال بیایید؛ اما اگر اوایل یا اواسط بهار را برای سفر به این شهر انتخاب کرده‌اید، حتماً لباس گرم و چتر همراه داشته باشید.

مونترال در فصل تابستان

همان‌طور‌که قبلاً اشاره کردیم، تابستان‌های مونترال گرم و مرطوب است. همچنین گاهی در اوایل و اواخر تابستان، جبهه‌های باد سرد باعث سرد و خشک شدن هوا می‌شود. دمای هوا در ماه ژوئن، ۱۴ تا ۲۴ درجۀ سانتی‌گراد و در ماه جولای، ۱۷ تا ۲۷ درجۀ سانتی‌گراد و در ماه آگوست، ۱۷ تا ۲۶ درجۀ سانتی‌گراد است. همچنین در ماه‌هایی مانند جولای، مونترال معمولاً ۱۱ روز بارانی است؛ بنابراین اگر تابستان را برای سفر به این شهر انتخاب می‌کنید، همراه داشتن لباس‌های خنک و نخی و چتر را فراموش نکنید.

مونترال در فصل پاییز

هوای مونترال در فصل پاییز بسیار دل‌انگیز است؛ یعنی نه بسیار گرم و مرطوب است و نه بسیار سرد. سپتامبر گرم‌ترین ماه پاییز و نوامبر سردترین ماه این فصل با احتمال بارش برف محسوب می‌شود. دمای هوای مونترال در ماه سپتامبر، ۱۳ تا ۲۱ درجۀ سانتی‌گراد و در ماه اکتبر، ۶ تا ۱۳ درجۀ سانتی‌گراد و در ماه نوامبر، ۰ تا ۷ درجۀ سانتی‌گراد است. بنابراین برای سفر به مونترال در فصل پاییز، لازم است لباس‌های مناسب همه نوع هوا (گرم و آفتابی و برفی) را همراه داشته باشید.

مونترال در فصل زمستان

زمستان‌های مونترال بسیار طولانی است و سرمای آن گاهی تا آوریل ادامه پیدا ‌می‌کند. بارش برف و باران معمولاً در دسامبر شروع می‌شود و کاهش دما تا ژانویه ادامه می‌یابد. دمای هوای این شهر در ماه دسامبر، ۱- تا ۸- درجۀ سانتی‌گراد و در ماه ژانویه، ۴- تا ۱۲- درجۀ سانتی‌گراد و در ماه فوریه، ۳- تا ۱۱- درجۀ سانتی‌گراد است. بنابراین، اگر زمستان را برای رفتن به مونترال انتخاب کرده‌‌اید، حتماً لباس‌ گرم، شال، دست‌کش، کلاه گرم و چکمه همراه داشته باشید. همچنین، همراه‌داشتن کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی نیز ضروری است؛ چراکه انعکاس نورخورشید در برف ممکن است باعث آفتاب‌سوختگی شود.

منبع: