بورسیه تحصیلی فرانسه، یکی از امتیازات ویژه‌ای است که علاقه‌مندان به تحصیل در فرانسه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. امکان دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه موجب شده است تا شمار دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این کشور به طور چشمگیری افزایش یابد. با این وجود فقط برخی از دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دریافت بورسیه‌های تحصیلی هستند. به عنوان مثال در مقطع تحصیلی کارشناسی یا کالج شانس دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی بسیار پایین است. بنابراین دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره‌های تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در کشور فرانسه را دارند، می‌توانند برای دریافت این بورس‌های تحصیلی اقدام کنند. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که بیشتر این بورس‌های تحصیلی به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد. در این مطلب نگاهی کوتاه به انواع بورسیه‌های تحصیلی فرانسه خواهیم انداخت.

شرایط بورسیه تحصیلی فرانسه

دولت فرانسه اعلام کرده است که با افزایش شهریه دانشگاه‌های دولتی در فرانسه، مبلغ بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی به ۳ برابر مبلغ فعلی افزایش خواهد داد. ۲۵% بورسیه‌های تحصیلی دولتی در فرانسه را وزارت امور خارجه فرانسه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند. دانشگاه‌ها نیز بورسیه‌هایی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. بورسیه‌های تحصیل در فرانسه به ۳ دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • پوشش‌دهنده کل هزینه‌ها (Fully Funded) که شهریه دانشگاه و کل هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهند.
 • پوشش‌دهنده بخشی از هزینه‌ها (Partially Funded) که شهریه دانشگاه و بخشی از هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهند.
 • تنها پوشش‌دهنده شهریه دانشگاه

دقت داشته باشید که شرایط دریافت هر بورسیه با بورسیه دیگر متفاوت است. دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه دارند، باید با مراجعه به سایت مربوطه مدارک مورد نیاز برای هر نوع بورسیه تحصیلی را مهیا و برای مؤسسه مورد نظر ارسال کنند. البته همان طور که در مقدمه اشاره شد،  بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی به متقاضیانی از اتباع غیر از اتحادیه اروپا تعلق نمی‌گیرد و احتمال اخذ بورسیه در این مقطع بسیار پایین است.

معروف‌ترین بورسیه تحصیلی در فرانسه، بورسیه ایفل است که توسط دولت فرانسه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌گردد. این بورسیه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه‌های زیر تعلق می‌گیرد:

 • مهندسی
 • علوم پایه (مقطع دکتری)
 • حقوق
 • اقتصاد و مدیریت
 • علوم سیاسی

برای دریافت بورسیه ایفل، باید به دانشگاه (مؤسسه آموزش عالی) محل تحصیل، درخواست دهید. دانشگاه تعدادی از متقاضیان را انتخاب کرده و برای آنها فرم درخواست بورسیه را ارسال می‌کند سپس با استفاده از فرم‌های تکمیل‌شده توسط متقاضیان، از طریق سایت کامپوس فرانس برای آنها درخواست بورسیه می‌کند. تمام مؤسسات آموزش عالی فرانسه می‌توانند برای بورسیه ایفل اقدام کنند. مبلغ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد ۱۱۸۱ یورو در ماه و در مقطع دکتری ۱۴۰۰ یورو در ماه است. بورسیه ایفل همچنین بلیط رفت و برگشت (کشور مبدأ – محل تحصیل)، بیمه و… را نیز پوشش می‌دهد.

انواع بورسیه‌های تحصیلی فرانسه

علاوه بر بورسیه ایفل، بورسیه‌های دیگری (دولتی، غیردولتی) وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای دریافت آن‌ها اقدام کنند. برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی فرانسه دارا بودن سطح علمی بسیار بالا، داشتن رزومه علمی قوی و داشتن معدل بالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بورسیه‌های تحصیلی دولتی فرانسه

 • بورسیه تحصیلی اراسموس پلاس (Erasmus +)

این بورسیه که توسط کمیسیون اتحادیه اروپا ارائه می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در این اتحادیه است. این بورس فقط مربوط به دانشجویان مقطع ارشد و دکتری است. حمایت مالی بورس اراسموس پلاس شامل هزینه یک بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد و همچنین مبلغ ۸۵۰ یورو ماهانه برای مدت حضور دانشجو است که توسط اتحادیه اروپا و در بدو ورود به دانشجویان پرداخت می‌شود. شرط برخورداری از بورسیه حداقل معدل۱۷، نداشتن مشروطی در کارنامه آموزشی، داشتن مدرک زبان قابل قبول شامل IELTS، TOEFL و MSRT و ارائه رزومه پژوهشی است.

این بورسیه توسط سفارت فرانسه در آمریکا به دانشجویان ممتاز دکتری در دانشگاه‌های آمریکا برای یک فرصت مطالعاتی ۴ تا ۹ ماه در فرانسه ارائه می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی غیر دولتی فرانسه

 • بورسیه تحصیلی (AIFS)

این بورسیه شامل انواع کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در فرانسه است. برای دریافت این بورسیه شرایط تحصیلی خاصی لازم است. برای اطلاع از این شرایط به سایت www.aifsabroad.com مراجعه کنید.

 • بورسیه تحصیلی (Fulbright)

این بورسیه به طور خاص برای دانشجویان بین‌المللی است که به تازگی در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده‌اند و مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در فرانسه هستند. با مراجعه به سایت www.gooverseas.com می‌توانید از نحوه اعطاء این بورسیه اطلاع پیدا کنید.

 • بورسیه تحصیلی (Alexandre Yersin)

این بورسیه مخصوص دانشجویان کارشناسی است که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه دارند. البته این بورسیه فقط برای دانشجویان کشور‌های هنگ کنگ و ماکائو است.

 • بورسیه (CSLA)

بورسیه Civil Society Leadership Awards  پوشش‌دهنده کل هزینه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه است. بورسیه CSLA برای افرادی که تعهد به پیشبرد تغییر مثبت اجتماعی در جوامع خود دارند، ارائه می‌شود. متقاضیان دریافت این بورسیه باید به وضوح برتری دانشگاه‌های و حرفه‌ای خود را باید نشان دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.opensocietyfoundations.org مراجعه کنید.

بورسیه‌های مربوط به دانشگاه‌های فرانسه

علاوه بر بورسیه‌های دولتی و غیردولتی فرانسه، بورسیه‌هایی وجود دارد که به طور مستقیم از طرف دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. در زیر به برخی از این بورسیه‌ها اشاره شده است.

 • بورسیه تحصیلی (Stephen M. Kellen)

این بورسیه هر ساله توسط دانشگاه ساینس پو فرانسه اعطاء می‌شود. این بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی در دسترس دانشجویانی است که در دوره کارشناسی دوگانه دانشگاه ساینس و Freie Universität برلین پذیرفته شده‌اند. این بورس تحصیلی دو سال شهریه دانشگاه ساینس را شامل می شود.

این بورسیه تحصیلی همانند بورسیه تحصیلی (Stephen M. Kellen) از طرف دانشگاه ساینس پو فرانسه تأمین مالی می‌شود. این بورسیه به دانشجویان غیر اروپایی که قصد تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) در فرانسه را دارند، اعطاء می‌شود.

 • بورسیه تحصیلی (ENS)

این بورسیه هر ساله توسط مدرسه عالی نرمال (École Normale Supérieure) به دانشجویان بین‌المللی اعطاء می‌شود. این دانشگاه که در اصل برای تربیت معلم تأسیس شده است، اکنون به آموزش پژوهشگران، استادان دانشگاه، مقامات عالی دولتی و مدیران صنایع و مؤسسات خصوصی می‌پردازد. بسیاری از نخبگان فرانسه از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده‌اند. این بورسیه طی یک آزمون بین‌المللی به دانشجویان ممتازی که قصد تحصیل در رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی در دوره های دو ساله و سه ساله را دارند، تعلق می‌گیرد.

این بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه لیون به دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه را دارند، اعطاء می‌شود. ارزش این بورسیه ماهانه ۱۰۰۰ یورو در ماه برای مدت دو سال است.

این بورسیه توسط دانشگاه پاریس ساکلی به دانشجویان بین‌المللی که در دوره‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه ثبت نام کرده‌اند، تعلق می‌گیرد. هر بورس تحصیلی سالانه ۱۰،۰۰۰ یورو است و حداکثر ۱۰۰۰ یورو برای سفر و هزینه‌های VISA نیز به داوطلبان موفق اهدا می شود.

این بورسیه به طور خاص مربوط به دانشجویان خانم است که دروره‌های MBA مدرسه HEC Paris ثبت نام کرده‌اند. کاندیدها باید از کشورهای آسیایی یا آفریقایی متأثر از یک فاجعه طبیعی، خشکسالی یا قحطی باشند. این دانشجویان باید نشان دهند که توانایی حل مشکلات مربوط به جامعه یا اقتصاد کشور خود را دارند.

 • بورسیه تحصیلی (Grenoble)

بنیاد فناوری گرنوبل به دانشجویان بین المللی که خارج از اتحادیه اروپا هستند و علاقمند به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور فرانسه می باشند، بورسیه‌ی تحصیلی ارائه می دهد. این کمک هزینه سالیانه ۵۰۰۰ یورو است.

منبع:

www.topuniversities.co