Loading...

شادترین کشورهای جهان

خانه / مقالات عمومی / شادترین کشورهای جهان

از آنجایی که شادی برای همه است گروهی از افراد از ماه آوریل سال ۲۰۰۲ تصمیم گرفتند درباره اینکه شادترین کشورهای جهان کدام هستند، تحقیق کرده و کشورهای مختلف دنیا را از نظر میزان شادی، رتبه‌بندی کنند. بر اساس اطلاعاتی که در دسترس است شادترین کشور جهان، فنلاند و غمگین‌ترین آنها سودان جنوبی است. همچنین از بین ۱۵۶ کشوری در این آمار وجود دارند ایران در رتبه ۱۱۷ قرار گرفته است. در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره رتبه کشورهای مختلف و ۵ کشور شاد جهان خواهیم پرداخت. در ادامه پیش از پرداختن به اطلاعات بیشتر درباره شادترین کشورهای جهان (۵ کشورِ اول) به معیارهایی که شادی مردم در کشورهای مختلف با آن سنجیده شده است خواهیم پرداخت.

در کنار مطالعه این مطلب، پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه درخواست مشاوره، فرم مربوطه را پر کنید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

معیارهای شادی

بی‌شک در سنجش میزان شادی مردمِ جهان باید معیارهایی معین در نظر گرفته شوند. در ادامه به برخی از این معیارها می‌پردازیم.

حمایت اجتماعی

منظور از حمایت اجتماعی این است که مردم یک کشور بتوانند با امنیتِ کامل در جامعه نظرات خود را بیان کرده و توسط گروهی دیگر از مردم و به طور کلی اجتماع، حمایت شوند. بی‌شک حمایت نشدن (از نظر روانی) به تمامیِ ما احساس ناامنی و غربت می‌دهد و این احساس غربت ما را از شادی محروم می‌کند. مردم در کشورهای شاد جهان، انتظار این حمایت را داشته و پیشتیبانی می‌شوند.

سلامتی

سلامتی و داشتن زندگی بدون درد و ناراحتی به همه انسان‌ها در سراسر دنیا احساس خوبی می‌دهد. کوچکترین ناراحتی روحی و یا جسمی، همه را به هم می‌ریزد. مردم در کشورهای شاد جهان، دارای سلامت روحی و جسمی خوبی هستند و اگر روزی بیمار شوند مطمئن هستند که با هزینه‌ای که استطاعت پرداختِ آن را دارند درمان خواهند شد.

آزادی

همانطور که همه می‌دانید آزادی در جامعه به معنای اجازه ابراز نظر و ایده، بدون عکس‌العمل شدید مخالفانِ آن ایده است. افرادی که در کشورهای شاد جهان زندگی می‌کنند حق اظهار نظر در خانواده و جامعه (بدون احساس خطر و یا ناامنی) را دارند. ممکن است شما هم این جمله را شنیده باشید که انسان‌ها برای شاد بودن باید خودشان باشند و “خود” بودن، یعنی “آزاد” بودن و “شاد” بودن نتیجه آزادی در بیان ایده‌ها و نظرات‌مان است.

نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که معیارهایی که در این بخش ذکر شد، “تنها” معیارهای شادی نیستند و موارد دیگری در شاد بودن مردم، مؤثرند.

فنلاند

همانطور که پیش‌تر ذکر شد براساس آمارگیری انجام شده درباره شادترین کشورهای جهان، فنلاند رتبه ۱ جهانی را به خود اختصاص داده است. همچنین این کشور در زمینه شادی دارای نمره ۷۶۹/۷ از ۱۰ است. اولین موضوعی که باعث شادی هرچه بیشتر این کشور شده است احساس آزادی است. در حقیقت شاد بودن نتیجه آزاد بودن است و از آنجاییکه مردم کشور فنلاند در تصمیم گیری‌های خود احساس آزادی می‌کنند افراد شادی هستند.

دانمارک

دانمارک، دومین کشور شاد جهان است که در زمینه شادی دارای نمره ۶۰۰/۷ از ۱۰ است. همانطور که مشاهده می‌کنید نمره شادی فنلاند و دانمارک تا حدود زیادی به هم نزدیک است و تنها موضوعی که باعث نزول رتبه این کشور شده است میزان فسادی است که در آن قابل رؤیت است. میزان فساد در دانمارک زیاد نیست اما نسبت به فنلاند بیشتر است.

نروژ

نروژ نیز یکی دیگر از کشورهای شاد جهان است که دارای رتبه ۳ جهانی و نمره ۵۵۴/۷ از ۱۰ در زمینه شادی است. این کشور دارای معیارهای زیادی برای شاد بودن است که یکی از آنها میزانِ محبت مردم نسبت به یکدیگر است.

ایسلند

ایسلند، چهارمین کشور شاد جهان است که بر اساس این تحقیق، نمره ۴۹۴/۷ از ۱۰ به این کشور تعلق گرفته است. موضوع جالبی که درباره ایسلند وجود دارد این است که میزان حمایت و همکاری اجتماعی مردم در این کشور (نسبت به ۵ کشور دیگر) بسیار بالاتر است که البته پایین‌تر بودن رتبه مابقی معیارها باعث نزول رتبه این کشور در زمینه شادی شده است.

هلند

پنجمین کشور شاد جهان، هلند است که دارای نمره ۴۸۸/۷ از ۱۰ است. همانطور که مشاهده می‌کنید فاصله نمره این کشور (با رتبه ۵) از فنلاند (با رتبه ۱) خیلی زیاد نیست و این اختلافِ کم نشان‌دهنده این است که ظریف‌ترین تفاوت‌ها موجب نزول رتبه می‌شوند. نکته دیگری که باید درباره این کشور در نظر بگیرید این است که میزان امید به زندگی افراد در شهر هلند حتی از فنلاند نیز بالاتر است.

غمگین ترین کشورها

همانطور که می‌دانید تحقیق فوق در میان ۱۵۶ کشور انجام گرفته است. پیش‌تر به مطالبی درباره شادترین کشورهای جهان پرداختیم و در این بخش قصد داریم به رتبه کشورهای غمگین اشاره‌ای کنیم. در این تحقیق، سودان جنوبی با رتبه ۱۵۶ و نمره ۸۵۳/۲ از ۱۰ غمگین‌ترین کشور جهان است. جمهوری آفریقای مرکزی با رتبه ۱۵۵ (نمره ۰۸۳/۳ از ۱۰)، افغانستان با رتبه ۱۵۴ (نمره ۲۰۳/۳)، تانزانیا با رتبه ۱۵۳ (نمره ۲۳۱/۳ از ۱۰)، جمهوری رواندا (کشوری کوچک در مرکز آفریقا) با رتبه ۱۵۲ (نمره ۳۳۴/۳ از ۱۰)، یمن با رتبه ۱۵۱ (نمره ۳۸/۳ از ۱۰)، مالاوی (در جنوب شرق آفریقا) با رتبه ۱۵۰ (نمره ۴۱/۳ از ۱۰)، سوریه با رتبه ۱۴۹ (نمره ۴۶۲/۳ از ۱۰)، بوتسوانا (کشوری در جنوب آفریقا) با رتبه ۱۴۸ (نمره ۴۸۸/۳ از ۱۰) و هائیتی با رتبه ۱۴۷ (نمره ۵۹۷/۳ از ۱۰) نیز ۱۰ کشور غمگین جهان هستند.

شادترین کشورهای جهان
چقدر مفید بود؟
Share

دیدگاه‌ها(0)

دیدگاه خودتون رو بنویسین