شهر گرونوبل در بخش جنوب شرقی فرانسه و در دامنه کوه‌های آلپ واقع شده است. این شهر همچنین به دلیل سایزش و نزدیکی به کوه‌های آلپ به عنوان پایتخت آلپ شناخته می‌شود. افرادی که شهر گرونوبل را برای زندگی و با تفریح انتخاب کرده‌اند یا قصد تحصیل در فرانسه را دارند باید با اطلاعاتی درباره این شهر آشنا شوند. در ادامه به موضوعاتی نظیر مساحت و جمعیت شهر گرونوبل، مزایای زندگی در شهر گرونوبل، آب و هوای شهر گرونوبل و هزینه زندگی در شهر گونوبل خواهیم پرداخت.

مساحت و جمعیت شهر گرونوبل

مساحت شهر گرونوبل حدود ۱۳/۱۸ کیلومتر است. این شهر همچنین دارای جمعیتی رو به افزایش است که نسبت به سال گذشته (۲۰۱۹) دارای رشدی حدود ۵۷/۰ داشته است. جمعیت شهر گرونوبل در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۲۸۰۰۰ نفر است.

مزایای زندگی در شهر گرونوبل

آشنایی با مزایای زندگی در شهر گرونوبل به افرادی که می‌خواهند این شهر را برای زندگی و یا تفریح انتخاب کنند کمک شایانی می‌کند. در ادامه به برخی از مزایای زندگی در شهر گرونوبل می‌پردازیم.

محیط دانشجویی

بر اساس اخبار منتشر شده درباره بهترین شهرهای دانشجویی، شهر گرونوبل تمام آنچه که یک دانشجو را جذب می‌کند دارد و در ۱۰ سال اخیر همواره به عنوان شهری عالی برای دانشجویان شناخته شده است. شهر گرونوبل دارای حدود ۶۰۰۰۰ دانشجو بوده که در محیطی کاملاً آموزشی به تحصیل می‌پردازند.

مناظر زیبا

گرونوبل مناظر بسیار هیجان‌انگیز و زیبایی دارد که آن را به محلی مناسب برای تفریح و انجام فعالیت‌های بیرون از خانه تبدیل کرده است. گرونوبل همچنین مانند تمامی شهرهای فرانسه دارای تاریخی بسیار غنی بوده که البته این موضوع از سرزنده بودن این شهر، کم نکرده است.

مراقبت های درمانی

یکی دیگر از موضوعاتی که شهر گرونوبل را بسیار جذاب می‌کند، تجهیزات و مراقبت‌های درمانی در این شهر است. بیمارستان اصلیِ این شهر که  Centre Hospitalier Universitaire de Grenoble نام دارد، دارای ظرفیتی حدود ۲۰۰۰ تخت است. شهر گرونوبل علاوه بر بیمارستان مذکور دارای مراکز درمانی تخصصی دیگری نیز است.

حمل و نقل

آشنایی با سیستم حمل و نقل در تمامی شهرها یکی از موضوعات بسیار حیاتی برای تمامی افرادی است که در آن شهر زندگی کرده و یا آن را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. خوشبختانه شهر گرونوبل دارای سیستم حمل و نقل بسیار گسترده و فوق‌العاده‌ای است. شبکه حمل و نقل در این شهر شامل تراموا و اتوبوس‌هایی است که رفت و آمد را برای ساکنین این شهر بسیار آسان کرده‌اند. شهر گرونوبل به طور کلی دارای ۲۶ مسیر اتوبوس و ۵ مسیر برای تراموا است که البته افرادی که تمایل به استفاده از آنها نداشته باشند می‌توانند از دوچرخه برای عبور و مرور بهره‌مند شوند.

آب و هوای شهر گرونوبل

به طور کلی شهر گرونوبل دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های بسیار سرد است. همچنین دمای هوا در این شهر از ۰ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد در طول سال متغیر بوده و دمای کم‌تر از ۵- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۲ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است. فصل گرم سال نیز در شهر گرونوبل از ۷ ژوئن آغاز شده و تا ۱۰ سپتامبر با متوسط دمای بیشتر از ۲۳ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد و فصل سرد سال از ۱۷ نوامبر تا ۴ مارس است. دمای هوا در فصل سردِ این شهر کم‌تر از ۱۱ درجه سانتی‌گرا در روز است. همچنین گرم‌ترین و سردترین روز سال در شهر گرونوبل به ترتیب ۳ آگوست و ۱۵ ژانویه است. حداکثر دما در روز سوم آگوست، ۲۷ درجه سانتی‌گراد و حداقل دما در این روز برابر ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. همچنین حداکثر و حداقل دما در پانزدهم ماه ژانویه به ترتیب برابر ۷ درجه سانتی‌گراد و صفر است.

بهترین زمان نیز برای بازدید از شهر گرونوبل اواسط ماه ژوئن و اوایل آگوست با دمای بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر گرونوبل

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور متوسط هزینه زندگی در شهر گرونوبل برای یک نفر (صرف نظر از اجاره‌بها) حدود ۸۱۴ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر گرونوبل نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان حدود ۱۵ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط حدود ۶۰ یورو است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰۹/۱ یورو، ۳۳/۱ یورو، ۹۳/۱ یورو، ۸۱/۳ یورو و ۵۰/۱۵ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۹ و ۵۰/۱۶ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب حدود ۱۷/۲ یورو، ۲ یورو و ۰۵/۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۵۰/۳ یورو، ۸۷/۰ یورو و ۱۰/۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر گرونوبل نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب حدود ۶۲/۱ یورو و ۵۷ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۹۴/۱ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۸۰/۲ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر گرونوبل حدود ۵۲/۱ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر حدود ۳۸/۵۸۴ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر برابر ۱۴/۴۴۲ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر برابر ۶۷/۱۲۱۶ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۳۳/۸۳۳ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر گرونوبل دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۲۵۶۷ یورو و ۲۳۸۴ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۴۱ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۲۹ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) برابر ۹۰/۷۱ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۲ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۱۰۵ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۱۰۲ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۱ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۸ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما حدود ۱۱ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Grenoble