Loading...

کالج در آلمان

خانه / آلمان / کالج در آلمان

اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید می‌بایست مدارک تحصیلی شما از لحاظ کیفی و کمی مورد تایید دانشگاه‌های آلمان باشد. کشور‌های محدودی در جهان وجود دارد که مدارک تحصیلی آنها معادل مدارک تحصیلی سیستم آموزشی آلمان است. در واقع تنها کشورهای عضو فرآیند بولونیا (Bologna Process) هستند که مدارک و سوابق تحصیلی آنها معادل سیستم آموزشی آلمان است. بر اساس پیمان بولونیا که بین ۴۷ کشور به امضاء رسید، با یکسان‌سازی مدارک دانشگاهی راه برای ادامه تحصیل دانشجویان در مقاطع تحصیلی تکمیلی در سایر کشورهای عضو نیز هموارتر شده است. با توجه به اینکه پیمان بولونیا تنها شامل حال مقاطع تحصیلی تکمیلی است، متقاضیانی که بعد از اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان  را دارند می بایست مدارک و سوابق تحصیلی گذشته شان مورد ارزشیابی و معادل سازی قرار گیرد. دانشگاه های آلمان برای هم سطح سازی سطح علمی دانشجویان برای بدست آوردن شرایط اولیه ورود به دانشگاه ها موسساتی را تاسیس کرده اند که به کالج (studienkolleg) معروف است. حضور در این کلاس‌ها برای متقاضیانی که بلافاصله بعد از اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی  اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه می‌کنند اجباری است و فرد متقاضی در ابتدا باید به دنبال پذیرش از کالج باشد. در این مطلب به معرفی کالج های آلمان و شرایط تحصیل کالج در آلمان خواهیم پرداخت.

پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه درخواست مشاوره، فرم مربوطه را پر کنید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

چرا کالج در آلمان؟

همان طور که در بالا اشاره شد متقاضیانی (خارج از اتحادیه اروپا) که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان را دارند می‌بایست سوابق تحصیلی گذشته‌شان مورد تایید دانشگاه‌های آلمان باشد. بنابراین اگر شما قصد تحصیل در این کشور را دارید می بایست بر اساس نوع رشته انتخابی در دانشگاه در دوره‌های کالج، کلاس‌های آماده سازی پیش از ورود به دانشگاه، شرکت کنید. حضور در این دوره‌های آماده سازی موجب ارتقاء سطح علمی فرد پیش از شروع تحصیل در دانشگاه می‌شود و تخمین زده می‌شود که آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که در دوره‌های کالج آلمان شرکت اند عملکرد به مراتب بهتری از خود در دانشگاه نشان می‌دهند.

کالج‌ها در واقع موسسات آموزشی هستند که تحت نظر دانشگاه‌های دولتی آلمان سازمان دهی و اداره می شوند. در دروه‌های کالج که معمولا دو ترم به طول می انجامد متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان از نظر زبان آلمانی و همچنین یک سری دروس پایه و مربوط به رشته مورد علاقه شما در دانشگاه آماده می‌شوند تا عملکرد بهتری در حین تحصیل در دانشگاه داشته باشند. حضور در این دوره‌ها مستلزم داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B1   است. همچنین برای دریافت پذیرش از رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶ یا ۶.۵ (می باست وبسایت رسمی کالج بررسی شود) الزامیست.

اخذ پذیرش از کالج های آلمان

اگر به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان هستید و گواهینامه دوران تحصیلی متوسطه تان برای پذیرش مستقیم از دانشگاه های آلمان کافی نیست، می بایست اقدام به اخذ پذیرش از کالج کنید. در واقع تنها آن دسته از متقاضیانی می‌توانند مستقیما اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان کنند که قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند یا در یکی از دانشگاه های ایران ( حداق سه ترم) مشغول به تحصیل باشند. برای گرفتن پذیرش از کالج‌های آلمان می‌بایست ابتدا به نوع کالج بر اساس نوع رشته انتخابی در دانشگاه توجه کنید.

انواع مختلف کالج در آلمان

با توجه به نوع رشته انتخابی مورد علاقه در دانشگاه، شما می تواند نوع کالج مربوطه را تعیین کنید. کالج های آلمان به چهار دسته زیر تقسیم می شوند.

   M-Kurs (کالج های گروه پزشکی)

این نوع کالج‌‌‌‌ها برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های گروه تجربی و پزشکی را دارند. این افراد می‌بایست قبل از ورود به دانشگاه در کالج‌های پزشکی  (Medicine) شرکت کنند. با شرکت در این کلاس‌های آماده سازی که تمرکز اصلی آنها بر روی زبان انگلیسی و دروس پایه مثل زیست شناسی، شیمی، زمین شناسی، ریاضی، فیزیک و علوم کامپیوتر است، می‌توانید در گرایش‌های مختلف رشته پزشکی مثل زیست شناسی، تغذیه، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، زراعت، دامپزشکی، بیوشیمی، روانشناسی و صنعت داروسازی اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید. توجه داشته باشید که مفاد امتحان ورودی برای شرکت در کالج های M-Kurs ممکن است بر اساس نوع کالج متفاوت باشد. بنابراین بهتر است برای آشنایی با محتویات آزمون ورودی به سایت کالج مربوطه مراجعه کنید و از مفاد امتحان آگاهی یابید. اما معمولا در بیشتر این آزمون های ورودی مباحثی مانند زبان آلمانی و ریاضی مورد سنجش قرار می‌گیرد.

 T-Kurs (کالج های گروه مهندسی)

نوع دوم از کالج‌های آلمان مربوط به رشته‌های مهندسی است. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های گروه ریاضیات و مهندسی را دارند می‌بایست پیش از ورود به دانشگاه، در کالج های مهندسی (Technology) شرکت کنند. در این کلاس‌های آماده سازی فرد متقاضی قبل از ورود به دانشگاه مباحثی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، علوم کامپوتر را فرا می‌گیرند و همچنین به تقویت زبان آلمانی می‌پردازند. منابع آزمون ورودی برای شرکت در این دوره‌های آماده سازی بسته به نوع کالج ممکن است متفاوت باشد. اما با توجه به نوع کالج (گروه مهندسی) مفاد آزمون ورودی به کالج ریاضی، فیزک و زبان آلمانی است.  بعد از پایان این نوع کالج و موفقیت در آزمون پایانی می‌توانید در یکی از گرایش‌های مهندسی (فیزیک، معماری، علوم کامپیوتر در اقتصاد، علم شیمی، مهندسی عمران، علوم کامپیوتر، فناوری تولید مواد غذایی، فن آوری تولید، ریاضیات، متالورژی، مهندسی برق، آمار، زمین شناسی، مهندسی مکانیک، فیزیک، فناوری کشتی، هیدروگرافی، جغرافیا، مدیریت زمین، فناوری صدا) اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان کنید.

W-Kurs (کالج های گروه مدیریت)

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در گرایش‌های مختلف رشته مدیریت و اقتصاد را دارند می‌بایست پیش از ورود به د انشگاه در دوره‌های آماده سازی این رشته تحصیلی شرکت کنند. در کالج‌های گروه مدیریت بیشتر بر روی یادگیری مباحثی مانند اقتصاد، ریاضی، تجارت و جامعه و همچنین زبان آلمانی تمرکز می‌شود. همان طور که در بالا گفته شد امتحان ورودی کالج های دوره مدیریت همانند کالج های M-Kurs و T-Kurs بسته به نوع کالج متفاوت است. اما معمولا در این آزمون زبان آلمانی و ریاضی و اقتصاد مورد سنجش قرار می‌گیرد. بعد از پایان دوره W-Kurs و موفقیت در آزمون نهایی آن می‌توانید در گرایش متعدد مدیریت از دانشگاه‌های دولتی آلمان اقدام به اخذ پذیرش کنید. حرف اول این دوره‌های آموزشی (W) برگرفته از کلمه اقتصاد است که معادل آلمانی آن Wirtschaft است.

 G-Kurs (کالج های گروه انسانی)

Geisteswissenschaft-Kurs یا به اصطلاح (G-Kurs) یکی دیگر از دوره‌‌های آماده سازی است که به طور خاص برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های گروه انسانی و هنر طراحی شده است. این افراد می‌بایست قبل از ورود به دانشگاه با حضور در این دوره مباحثی مانند تاریخ، ادبیات، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و همچنین زبان آلمانی را فرا بگیریند. برای امتحان ورودی به این نوع کالج‌ها بهتر است بیشتر بر بروی زبان آلمانی تمرکز کنید. با پایان این دوره و شرکت در آزمون نهایی و کسب موفقیت در آن می‌توانید برای رشته‌های انسانی مثل مطالعات آلمانی، مطالعات حقوقی، الهیات، نقد ادبی، هنر، طراحی، باستان شناسی، تاریخ، مرمت، علوم سیاسی، تاریخ هنر، مردم شناسی، آموزش، روزنامه نگاری، فلسفه … اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید.

مراحل اخذ پذیرش کالج در آلمان

برای گرفتن پذیرش از کالج‌های آلمان می‌بایست مراحل زیر را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

۱. بررسی مدارک تحصیلی گذشته

در مرحله اول شما باید بررسی کنید که مدارک تحصیلی شما مورد تایید دانشگاه مورد نظر نباشد و اینکه نمی‌توانید به طور مستقیم اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه کنید. برای این کار به سایت دانشگاه مراجعه کنید و در بخش مدارک مورد نیاز (requirements section) اطلاعات مربوط به سوابق تحصیلی گذشته خود را با مدارک درخواستی دانشگاه مقایسه کنید. اگر مدارک و سوابق تحصیلی شما مورد تایید دانشگاه نباشد برای تطبیق سوابق تحصیلی گذشته خود باید در یک دوره آمادگی (کالج) پیش از شروع دانشگاه شرکت کنید. در واقع همان طور که در بالا گفته شد اگر مدرک قبولی در کنکور سراسری نداشته باشید و یا در یکی از دانشگاه‌های ایران تدریس نمی‌کنید (حداقل سه ترم) می‌بایست جهت اخذ پذیرش از دانشگاه به طور غیر مستقیم و از طریق کالج اقدام کنید.

۲. انتخاب کالج مناسب

مرحله بعد پیدا کردن کالج مورد نظر برای تحصیل است. خوشبختانه بیشتر دانشگاه‌های آلمان دوره‌های مقدماتی (کالج) را در داخل خود دانشگاه ارائه می‌کنند. هر چند برخی از دانشگاه‌ها مثل دانشگاه اشتوتگارت دوره‌های آماده سازی را ارائه نمی‌دهد و متقاضانی که مجبور به گذراندن دوره کالج هستند باید در کالج‌های موسسه فناوری کارلسروهه یا دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبر شرکت کنند.

۳. آماده سازی مدارک تحصیلی جهت اخذ پذیرش کالج در آلمان

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اخذ پذیرش از کالج‌های آلمان بسته به نوع کالج ممکن است متفاوت باشد. برای اطمینان بهتر است بخش مربوطه را چندین بار مطالعه کنید تا مدرکی از قلم نیفتد. در صورت ابهام در مورد مدرک خاص بهتر است با دانشگاه مکاتبه کنید. در حالت کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش به شرح است.

 • مدارک تحصیلی دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات (ترجمه رسمی و مورد تایید وزارت علوم و دادگستری)
 • مدرک زبان آلمانی (با توجه به نیاز دانشگاه)
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه

۴. اپلای در کالج

بعد از آماده کردن تمامی مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش، نوبت ارسال آن‌ها برای دانشگاه است. توجه داشته باشید که مدارک را نمی توانید مستقیما برای کالج ارسال کنید. ارسال مدارک می‌تواند به صورت آنلاین یا از طریق پست باشد. برای ارسال مدارک به صورت آنلاین شما می بایست به سایت www.uni-assist.de مراجعه کنید که یک پورتال پذیرش متمرکز برای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است. البته نباید از بیان این نکته غافل شد که این پورتال برای تمامی دانشگاه‌های آلمان قابل استفاده نیست و بعضی از دانشگاه ها پورتال مخصوص به خود را دارند.

مهلت ارسال مدارک برای اخذ پذیرش از کالج های آلمان

برای ارسال مدارک جهت اخذ پذیرش از کالج های آلمان می‌بایست به سایت کالج مورد نظر مراجعه کنید و در بخش ددلاین تاریخ ارسال مدارک را مشاهده کنید. در حالت کلی مهلت ارسال مدارک برای گرفتن پذیریش در کلاج‌های آلمان به شرح زیر است.

 • قبل از ژانویه برای شروع ترم تابستان
 • قبل از جولای برای شروع ترم زمستان

پیشنهاد می‌شود مدارک مورد نیاز را حداقل شش هفته قبل از پایان مهلت مورد نظر به دانشگاه ارسال کنید. این کار به شما این اطمینان را می‌دهد در صورت ناقص بودن مدارک و یا درخواست مدرک اضافی توسط دانشگاه شما زمان کافی برای تصحیح و یا ارسال دیگر مدارک را داشته باشید.

آزمون ورودی کالج در آلمان

بعد از ارسال مدارک و موفقیت در کسب پذیرش برای ورود به کالج‌های آلمان، متقاضیان می‌بایست در یک آزمون ورودی شرکت کنند. بیشتر کالج‌های آلمان به ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B1 و یا B2 اکتفا می‌کنند. در واقع محوریت اصلی آزمون ورودی تعیین سطح زبان و سنجش مهارت‌های زبان آلمانی است. باید به این نکته توجه کنید که در برخی کالج‌ها، علاوه بر سوالات زبان، سوالات تخصصی مرتبط با رشته مورد تقاضای داوطلب نیز مطرح می شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود قبل از هر کاری با مراجعه به سایت کالج و مشاهده مفاد امتحان ورودی خود را برای این آزمون مهم آماده کنید. نام آلمانی این آزمون (Aufnahmeprüfung) است که می‌توانید با جستجو در اینترنت با انواع  و سبک سوالات پرسیده شده در آزمون ورودی آشنا شوید.

آزمون نهایی کالج در آلمان

بعد از اتمام دوره کالج می‌بایست در آزمون نهایی آن شرکت کنید. این آزمون که Feststellungsprüfung نام دارد برای هر کالج متفاوت است. با کسب موفقیت در آزمون پایانی می‌توانید برای اخذ پذیرش در رشته مورد نظر از دانشگاه اقدام کنید.

دریافت ویزای دانشجویی جهت تحصیل در کالج های آلمان

بعد از دریافت پذیرش از کالج می‌بایست برای اخذ ویزای دانشجویی از سفارت آلمان اقدام کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید تمامی کپی‌های مدارک، بر روی کاغذ A4 ارائه شود (حتی اگر اصل مدرک در ابعاد دیگری باشد). مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • فرم درخواست (خوانا، تکمیل و امضا شده)
 • عکس گذرنامه‌ای (سیاه و سفید یا رنگی که طی ۶ ماه اخیر گرفته شده باشد)
 • گذرنامه معتبر (امضا شده به همراه دو کپی بر روی کاغذ A4 از صفحات ۲ و ۳)
 • شناسنامه
 • نامه پذیرش از دانشگاه و یا کالج موردنظر (یا دعوت‌نامه آزمون ورودی)
 • نامه تمکن مالی (حداقل مبلغی معادل ۱۰۲۳۶ یورو در حساب بانکی به نام خودتان در ایران و یا نامه تمکن مالی فرد حامی در آلمان)
 • مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات
 • مدرک زبان (حداقل B2 آلمانی برای دوره‌های آلمانی‌زبان و حداقل آیلتس ۶ برای دوره‌های انگلیسی‌زبان)
 • ارائه مدارک شغلی و فعالیت‌های دیگر در ایران (در صورت وجود)
 • رزومه (امضا شده و به صورت جدول، با ذکر آدرس کامل، شماره تلفن و آدرس ایمیلی که مرتب چک می‌کنید)
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (امضا شده)
 • مدرک بیمه درمان مسافرتی معتبر برای مدت مورد نظر (مدت اعتبار این مدرک ۹۰ روز است) (نیازی به ارائه این مدرک در زمان مصاحبه سفارت نیست و در زمان صدور ویزا لازم خواهد بود)

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان برابر ۷۵ یورو است که در روز تحویل مدارک باید همراهتان باشد.

ویزای تحصیلی آلمان در ابتدا به مدت ۳ ماه معتبر بوده که افراد بعد از ورود به این کشور باید با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه، نسبت به تمدید ۱ الی ۲ ساله ویزای خود اقدام کنند.

هزینه های تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج‌های دولتی آلمان به طور معمول رایگان است اما با این وجود ممکن است در بعضی از دوره‌ها و بسته به نوع کالج از شما شهریه (مبلغی معادل ۱۰۰ تا ۴۰۰ یورو در هر ترم) دریافت شود. هزینه‌های تحصیل در کشور آلمان نسبت به دیگر کشور‌های پیشرفته اروپایی کمتر است. با این وجود بهتر است مبلغی در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه برای زندگی در این کشور در نظر بگیرید. یکی دیگر از نکات مهمی که باید به آن اشاره کرد عدم اجازه برای انجام کار دانشجویی در حین تحصیل در کالج است.  بنابراین بهتر است این موضوع را در نظر داشته باشید که برای تامین بخشی از هزینه‌‌‌‌‌‌‌های زندگی نمی‌توانید روی کار دانشجویی در زمان تحصیل در کالج حساب باز کنید. برخی از کالج‌های دولتی آلمان به شرح زیر است.

سایتدوره‌هانوعشهرنام کالجایالت
http://www.isz.uni-heidelberg.de/d_kurse_sk.htmlM, T, W, G, Sدانشگاه/دولتیهایدلبرگکالج مرکزی دانشگاه هایدبرگبادن-وورتمبرگ
http://xn--studienkolleg-mnchen-3ec.de/M, T, W, Gدانشگاه/دولتیمونیخکالج دانشگاه بایرنبایرن
www.studienkolleg.tu-berlin.deM, T, TI, WW, Wدانشگاه/دولتیبرلینکالج بین‌المللی برلینبرلین
http://www.studienkolleg-hamburg.de/M, T, W, Gدانشگاه/دولتیهامبورگکالج دانشگاهی هامبورگهامبورگ

تفاوت دوره‌های کالج در دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علمی کاربردی

در حالت کلی دو نوع کالج در آلمان وجود دارد. نوع اول کالج‌های مرتبط با دانشگاه است که با قبولی در آزمون نهایی آن می‌توانید در دانشگاه یا دانشگاه علمی کاربردی مشغول به تحصیل شوید. نوع دوم کالج‌های است که تحت نظر دانشگاه‌های علمی کاربردی است. با قبولی در آزمون نهایی این کالج‌ها شما فقط می‌توایند دانشگاه‌های علمی کاربردی تحصیل کنید. پس بهتر است برای انتخاب نوع کالج به این موضوع دقت کنید.

برخی از کالج‌های مرتبط با دانشگاه‌های علمی کاربردی به شرح زیر است:

 • TI-course : مخصوص رشته‌های فنی مهندسی
 • WW-course : مخصوص رشته‌های اقتصاد و تجارت
 • GD-course : مخصوص رشته‌های طراحی و هنر
 • SW-course : مخصوص رشته‌های علوم اجتماعی

کالج‌های خصوصی و دولتی

نوع دیگری از کالج‌ها که می‌بایست در هنگام اخذ پذیرش به آن توجه کرد، خصوصی یا دولتی بودن آن است. تحصیل در کالج‌های دولتی معمولاً بدون شهریه است و مدارک ارائه شده توسط این کالج‌ها معتبر و مورد تایید تمامی دانشگاه‌ها است. تحصیل در کالج‌های خصوصی با پرداخت شهریه همراه است. همچنین قبل از اقدام به اخذ پذیرش باید به این موضوع توجه کنید که ممکن است مدارک ارائه شده توسط کالج‌های خصوصی مورد تایید دانشگاه‌های آلمان نباشد.

 جمع بندی و نتجیه گیری

با توجه به مطالب گفته شده در بالا اگر بعد از اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان هستید باید در کلاس‌های آماده سازی پیش از ورود به دانشگاه شرکت کنید. در واقع به منظور مطابقت تحصیلی‌ کشور‌های مختلف با سیستم تحصیلی‌ در کشور آلمان و آماده کردن داوطلبان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، کالج‌ها در آلمان دوره یک ساله‌ای را ارائه می‌دهند که در طی‌ آن دانشجو با مفاد درسی‌ مورد نیاز برای تحصیل در رشته مورد نظر خود در دانشگاه و همینطور با زبان آلمانی‌ تخصصی برای تحصیل در آن رشته آشنا می‌شود.

کالج در آلمان
(۱۰) رای، میانگین: ۴.۱
Share

دیدگاه‌ها(75)

 • مهدی
  ۰۸/۰۴/۱۳۹۹, ۵:۳۰ ب.ظ  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من امسال دیپلم میگیرم ، معدلم حدود ۱۵-۱۶ میشه ولی سال های گذشته خیلی درس خون نبودم و معدلم ان چنان خوب نیست!
  ایا میتونم هنوزم برای کالج المان اقدام کنم ؟

  • نگین کشاورز
   ۰۸/۰۴/۱۳۹۹, ۷:۲۴ ب.ظ

   سلام متاسفانه شانس قبولیتون برای آلمان خیلی کمه پیشنهاد می کنم برای کشورهایی اقدام کنید که حساسیت کمتری روی معدل دارند مثل ایتالیا

  • بهنام رحیمی
   ۲۲/۰۴/۱۳۹۹, ۱۰:۲۹ ب.ظ

   سلام من امسال دیپلمم رو میگیرم و معدل دوازدهمم ۱۶،۶۱ شده معدل دهم و یازدهمم تو همین حدود هست و میتواستم بدونم با چه معدل دیپلمی پزیرش کالج رو میدن و اینکه باید با این شرایطی که گفتم قبولی دانشگاه دولتی رو حتما داشته باشم برای قبولی کالج یا خیر؟ ممنون میشم جوابمو بدین

   • نگین کشاورز
    ۲۳/۰۴/۱۳۹۹, ۱۲:۵۸ ق.ظ

    سلام متاسفانه معدل در پذیرش در آلمان تاثیر بسیار زیادی دارد و با معدل دیپلمتون شانس قبولی کمی دارید پیشنهاد می کنم برای کشورهایی که حساسیت کمتری روی معدل دارند اقدام کنید مانند ایتالیا و کانادا

  • حسین رضایی
   ۳۱/۰۵/۱۳۹۹, ۶:۲۳ ب.ظ

   سلام خسته نباشید
   من دیپلم و پیش تجربی دارم با معدل ۱۹
   آیا میتوانم برای کالج G kurs اقدام کنم؟
   ممنون

   • نگین کشاورز
    ۰۲/۰۶/۱۳۹۹, ۱۰:۴۳ ق.ظ

    سلام بله امکانش هست مدرک زبان آلمانی هم لازم دارید

 • آرام سلیمانی
  ۲۱/۰۴/۱۳۹۹, ۲:۳۴ ق.ظ  پاسخ

  سلام وقت بخیر، من توی سایت دانشگاه lmu خوندم که برای پذیرش کالج باید مدرکی مبنی بر اینکه ۱۲ ماه قبل از اتمام تاریخ پذیرش در حال گذراندن intensive german course با ۲۰ ساعت در هفته بودیم ارائه بدیم میخواستم بدونم این یعنی چی و فقط مدرک آزمون b2 کفایت نمی کنه؟

  • نگین کشاورز
   ۲۱/۰۴/۱۳۹۹, ۱۱:۴۵ ق.ظ

   ارائه بدید در غیر این صورت ریسک ویزای بالایی خواهید داشت B2 سلام شما به سفارت باید مدرک زبان آلمانی در سطح

 • ریرا
  ۲۱/۰۴/۱۳۹۹, ۴:۲۲ ب.ظ  پاسخ

  سلام. اگه‌کسی بخواد بهد از اتمام مقطع راهنمایی در ایران، با سن‌۱۵ سالگی بیاد آلمان و دبیرستانشو‌ اینجا شروع‌کنه‌و اقدام به رشته پزشکی کنه در المان ، چه شرایطی رو باید داشته باشه؟

  • نگین کشاورز
   ۲۲/۰۴/۱۳۹۹, ۱۲:۳۳ ق.ظ

   سلام فعالیت موسسه فقط در زمینه دانشجویی می باشد و اقدامی به صورت دانش آموزی نداریم

 • علی رضایی
  ۲۴/۰۴/۱۳۹۹, ۳:۵۱ ق.ظ  پاسخ

  سلام من ۱۷ سالمه معدل ۱۱امم ۱۹.۸۹
  میخواستم بپرسم که در حین تحصیل در کالج پس از اتمام ویزایه ۳ماهه همچنان نمیشه کار کرد ؟

  • نگین کشاورز
   ۲۴/۰۴/۱۳۹۹, ۷:۱۸ ب.ظ

   سلام درست متوجه منظورتون ار ویزای ۳ ماهه نشدم شما یک دوره یکساله کالج و سپس در دانشگاه دوره لیسانس می گذرونید و در تمام طول این مدت اجازه کار به صورت پاره وقت دارید بعد از اتمام این دانشگاه در صورتی که موفق به پیدا کردن کار بشید می تونید درخواست ویزای کار بدهید

 • علی سهرابی
  ۲۵/۰۴/۱۳۹۹, ۴:۱۹ ب.ظ  پاسخ

  نمرات پیش دانشگاهی تاثیر در پذیرش کالج داره؟

  • نگین کشاورز
   ۲۶/۰۴/۱۳۹۹, ۱۲:۵۶ ب.ظ

   سلام بله تاثیر داره

 • علی سهرابی
  ۲۵/۰۴/۱۳۹۹, ۴:۲۳ ب.ظ  پاسخ

  آیا با دیپلم ریاضی میشه در رشته های m-kurs تحصیل کرد؟

  • نگین کشاورز
   ۲۶/۰۴/۱۳۹۹, ۱:۱۱ ب.ظ

   سلام خیر باید رشتتون مرتبط باشه

 • پارسا افشار
  ۲۸/۰۴/۱۳۹۹, ۳:۴۹ ق.ظ  پاسخ

  سلاام خسته نباشید مطالب بسیار مفید بودن/دو تا سوال داشتم ازتون اول این که سطح آزمون های کالج M-kurs در مقایسه با سیستم دبیرستان ایران در چه حدیه؟!آیا سطحش خیلی بالاتر از دبیرستان های ایرانه؟! و دوم این که هزینه های یکساله ی دوران کالج رو چطور میتونیم در بیاریم؟! آیا امکان کار کردن بدون قرارداد وجود داره؟! ویا راه حل دیگه ای وجود داره؟!

  • نگین کشاورز
   ۲۸/۰۴/۱۳۹۹, ۱۲:۳۸ ب.ظ

   سلام شما اجازه کار در کنار تحصیل دارید تا ۲۰ ساعت در هفته و تحصیل در کالج رایگان هست
   لطفا فرم مشاوره پر کنید با شما تماس گرفته می شود

  • نگین
   ۱۷/۰۷/۱۳۹۹, ۲:۱۳ ق.ظ

   سلام من یه جایی دیده بودم که برای ورود به المان باید یه سرمایه ۱۰۲۳۶ یورویی داشته باشیم که مطمئن بشن یه سالمون رو میتونیم تامین کنیم.بعد این ۱ سال کالج که نیمتونیم کار کنیم رو میتونیم از پول استفاده کنیم یا خیر؟

   • نگین کشاورز
    ۲۱/۰۷/۱۳۹۹, ۱۲:۳۵ ب.ظ

    سلام بله شما اجازه برداشت دارید از حسابتون

  • عباس مولایی
   ۲۶/۰۸/۱۳۹۹, ۸:۴۸ ب.ظ

   سلام خسته نباشید
   ما اگر مدارک رو فرستادیم و دعوت نامه ی ازمون ورودی رو برای بفرستند باید تحویل سفارت بدیم و اینکه یکسال وقت میبره تا نوبتمون بشه با همون دعوت نامه ویزا میدن بهمون یا باید بریم ازمون بدیم بیاییم بعد دوباره وقت سفارت بگیریم ؟

   • نگین کشاورز
    ۲۷/۰۸/۱۳۹۹, ۹:۳۸ ب.ظ

    سلام در حال حاضر مشخص نیست که شرایط ویزاهای تحصیلی آلمان به چه صورت خواهد شد
    سفارت آلمان به علت کرونا فعالیتی ندارد

 • صبا .نیکو
  ۲۸/۰۴/۱۳۹۹, ۳:۳۰ ب.ظ  پاسخ

  سلام خسته نباشید من سال گذشته دیپلم رشته تجربی گرفتم با معدل ۱۹.۵۸ میخواستم ببینم شرایط ورود به کالج گروه پزشکی رو دارم؟و اینکه هزینش تقریبا چقدر هست؟

  • نگین کشاورز
   ۲۹/۰۴/۱۳۹۹, ۱:۴۲ ب.ظ

   سلام بله با معدل ۱۹ به بالا شانس قبولی دارید کالج و دانشگاه رایگان هستند
   هست و قبولی در آزمون ورودی B2 نیاز به مدرک زبان آلمانی در سطح

  • علی حشمتی
   ۲۷/۰۶/۱۳۹۹, ۴:۰۹ ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   امکانش هست وقتی با ویزایه تحصیلی وارده المان شدیم دیگه کالج نریم و برای ویزایه کاری اقدام کنیم؟!
   و ایا کار فرمایی هست که قرار داده ۳ ساله ببنده؟!

   • نگین کشاورز
    ۳۰/۰۶/۱۳۹۹, ۵:۵۲ ب.ظ

    سلام خیر امکان این کار وجود ندارد

 • mahshid
  ۳۰/۰۴/۱۳۹۹, ۵:۳۲ ب.ظ  پاسخ

  سلام ببخشید من امسال دیپلم میگیرم با نمره ۱۷.۵…ب نظرتون میشه کالج قبول شد؟

  • نگین کشاورز
   ۳۱/۰۴/۱۳۹۹, ۲:۴۴ ب.ظ

   سلام خیر متاسفانه باید معدل بالای ۱۹ داشته باشید برای آلمان اما کشورهای دیگری وجود دارند که حساسیت کمتری روی معدل دیپلم دارند

 • علی مهدوی
  ۱۰/۰۵/۱۳۹۹, ۱:۲۵ ب.ظ  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  اگر من در کنکور رتبه ۲۰هزار یا بیشتر که برای قبولی در پزشکی در ایران کافی نباشه بیارم
  امکانش هست که بتونم پزشکی یا رشته های مشابه رو در المان بخونم؟
  ایا کالج به معدل کنکور توجهی میکنه؟ و میخواستم بدونم زمان تحصیل در کالج یک سال هست؟

  • نگین کشاورز
   ۱۰/۰۵/۱۳۹۹, ۱۰:۱۹ ب.ظ

   سلام بله اگر معدل خوبی دارید امکان قبولی وجود داره ودوره کالج یکسال هست

 • مهدی
  ۲۷/۰۵/۱۳۹۹, ۳:۰۵ ب.ظ  پاسخ

  سلام وقت بخیر . ببخشید من شنیدم برای رشته پزشکی المان اگر معدل بالای ۱۹ باشه . میشه دانشگاهی تو المان رفت که ازمون ورودی نداشته باشه ایا درسته یا خیر ؟

  • نگین کشاورز
   ۰۳/۰۶/۱۳۹۹, ۲:۲۵ ب.ظ

   سلام با گذروندن یک ترم در دانشگاه سراسری در ایران می تونید بدون آزمون ورودی وارد دانشگاه بشید

 • fatemeh salgoghi
  ۰۲/۰۶/۱۳۹۹, ۵:۱۲ ب.ظ  پاسخ

  سلام وقت بخیر

  من رشته تجربی میخونم و معدل دیپلمم۱۹/۸۰شد، میخواستم بپرسم کالج به زبان المانی ازمون ورودی داره؟ بدون ازمون امکانش نیست؟
  واینکه هزینش چقدر هست؟

  • نگین کشاورز
   ۰۳/۰۶/۱۳۹۹, ۱:۵۶ ب.ظ

   سلام بله شانس قبولی دارید و آزمون ورودی دارند. کالج و دانشگاه هر دو رایگان هستند

 • پانیذ بعقوبی
  ۱۰/۰۶/۱۳۹۹, ۴:۵۴ ب.ظ  پاسخ

  سلام ببخشید من شونزده سالمه امسال میشم یازدهم به نظرتون کی بهتره برای سفارت اقدام کنم؟

  • نگین کشاورز
   ۱۰/۰۶/۱۳۹۹, ۶:۴۴ ب.ظ

   سلام وقت سفارت برای مقطع کارشناسی حدود ۱۰تا ۱۲ ماه طول می کشه

 • محمد
  ۱۲/۰۶/۱۳۹۹, ۲:۰۳ ق.ظ  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  ببخشید معدل دیپلم منظورش معدل کتبی نهایی یا معدل کل ؟
  و اینکه با معدل ۱۷.۵۸ و مدرک زبان b2 میشه وارد کالج m_kurs شد یا خیر ؟

  • نگین کشاورز
   ۱۳/۰۶/۱۳۹۹, ۱:۲۷ ب.ظ

   نه متاسفانه امکان قبولی نیست

 • فریده
  ۱۲/۰۶/۱۳۹۹, ۱۱:۳۶ ق.ظ  پاسخ

  سلام ببخشید من اگه دردانشگاه دولتی پزشکی بیارم میتونم پذیرش مستقیم بگیرم؟بعد دراین پذیرش مستقیم ما بازم باید ازمون ام کورس بدیم؟و مراحل این نوع پذیرش رومیشه لطف کنین توضیح بدین

  • نگین کشاورز
   ۱۶/۰۶/۱۳۹۹, ۴:۳۸ ب.ظ

   سلام خیر فقط با قبولی پزشکی در دانشگاه دولتی ایران نمیتونید پذیرش مستقیم بگیرید حداقل یکسال باید این رشته رو در ایران بخونید

 • علی اکبری
  ۱۳/۰۶/۱۳۹۹, ۱۱:۲۰ ق.ظ  پاسخ

  سلام من معدل دیپلم تجربیم ۱۸،۸۵ شد. میخواستم بدونم شانس قبولی در mkurs رو دارم یا نه

  • نگین کشاورز
   ۱۳/۰۶/۱۳۹۹, ۱:۲۰ ب.ظ

   سلام متاسفانه معدل زیر ۱۹ شانس بالایی برای قبولی ندارند پیشنهاد می کنم برای کشورهایی که حساسیت کمتری روی معدل دارند اقدام کنید

 • مریم صالحی
  ۱۶/۰۶/۱۳۹۹, ۸:۱۴ ب.ظ  پاسخ

  سلام وقتتون به خیر
  من امسال میرم دوازدهم و رشته م تجربی هستش، معدل سال دهم و یازدهم هم بالای ۱۹ هستش و مدرسه ی تیزهوشان درس خوندم، میتونم وارد کالج بشم؟ و چه مدت باید توی کالج درس بخونم تا بتونم وارد دانشگاه بشم در المان در رشته ی پزشکی؟

  • نگین کشاورز
   ۱۷/۰۶/۱۳۹۹, ۱۱:۳۴ ب.ظ

   سلام بله می تونید البته معدل دیپلمتون هم باید بالای ۱۹ بشه و مدرک زبان آلمانی بگیرید
   دوره کالج یکسالست

 • ارشیا
  ۳۰/۰۶/۱۳۹۹, ۱:۵۴ ب.ظ  پاسخ

  سلام من میخواستم ببینم اگر هیچ قبولی سراسری در ایران نداشته باشیم باز هم میتونیم با معدل خوب وارد دانشگاه بشیم ؟ من سر جلسه کنکور حالم بد شد و ۳۵۰۰۰ شدم اما معدل خوبی دارم اما شنیدم باید حتما یه قبولی سراسری داشته باشی درسته ؟ البته من قبولی سراسری هنر هم میتونم بیارم ایا قبولی سراسری هنر کافیه ؟

  • نگین کشاورز
   ۰۱/۰۷/۱۳۹۹, ۱۱:۴۴ ق.ظ

   سلام شما فقط باید در کنکور ایران مجاز به انتخاب رشته بشید
   نیازی به قبولی در دانشگاهی نیست

 • ارشیا
  ۳۰/۰۶/۱۳۹۹, ۶:۰۹ ب.ظ  پاسخ

  سلام میخواستم ببینم برای تحصیل در کالج و بعد پزشکی قبولی در دانشگاه های دولتی و سراسری ایران الزامی هست ؟ من معدل خوبی دارم اما سراسری قبول نمیشم و شاید غیر انتفاعی قبول بشم لطفا کمک کنید ممنون

  • نگین کشاورز
   ۰۱/۰۷/۱۳۹۹, ۱۱:۴۵ ق.ظ

   سلام مجاز به انتخاب رشته شدن در کنکور کافیست

 • المیرا سیدی
  ۳۰/۰۶/۱۳۹۹, ۷:۰۹ ب.ظ  پاسخ

  سلام من دوتا سوال دارم
  اول اینکه بدون کنکور میشه با معدل بالای ۱۸ اینا و با مدرک دیپلم رفت آلمان؟
  دوم اینکه اگه مدرک ازمون های بین المللی مثل sat یا gre داشته باشی شانست برا گرفتن ویزا چقدره؟
  مرسی برای پاسخگویتون

  • نگین کشاورز
   ۰۲/۰۷/۱۳۹۹, ۱۱:۰۲ ق.ظ

   سلام شما هرچه رزومه بهتری داشته باشید شانس قبولیتون بالاتر خواهد بود
   داشتن مدرک زبان آلمانی الزامیست
   و همچنین مجاز به انتخاب رشته شدن در کنکور ایران

 • کوثر فرجی
  ۰۳/۰۷/۱۳۹۹, ۲:۳۶ ب.ظ  پاسخ

  سلام وققتون بخیر با توجه به اینکه این روزا زمان انتخاب رشته است برای کنکور سراسری و من مجاز به انتخاب رشته شدم میخواستم بدونم رشته بیوتکنولوژی رو من انتخاب کنم و یه سال بخونم بعد پذیرش بگیرم از کالج معدل دیپلمم ۱۹.۴۸ هستش ؟

  • نگین کشاورز
   ۰۳/۰۷/۱۳۹۹, ۳:۰۱ ب.ظ

   سلام شما در صورتی می تونید به این شکل اقدام کنید و کالج نگذرونید که در دانشگاه سراسری پذیرفته بشید

 • پرستو علی اکبری
  ۰۵/۰۷/۱۳۹۹, ۱۲:۰۳ ب.ظ  پاسخ

  سلام خسته نباشید. من با دیپلم موسیقی بالای ۱۹ میتونم برای کالج G_Kurs پذیرش بگیرم؟ مدرک زبان B2 هم دارم و ۱۸ سالمه

  • نگین کشاورز
   ۰۶/۰۷/۱۳۹۹, ۱:۰۳ ب.ظ

   سلام بله امکان داره

 • هلیا
  ۰۶/۰۷/۱۳۹۹, ۹:۱۲ ق.ظ  پاسخ

  سلام خسته نباشید ممنون از مطلب مفیدتون
  میخواستم بدونم اگر من کنکور ندم یعنی بخوام قبل کنکور وارد کالج بشم با توجه به اینکه الان یازدهم هستم کی باید اقدام کنم و آیا با با معدل تقریبا ۲۰ یا ۱۹.۹۰ میتونم بدون کنکور دادن از کالج پذیرش بگیرم؟

  • نگین کشاورز
   ۰۶/۰۷/۱۳۹۹, ۱۲:۴۸ ب.ظ

   سلام نیاز به شرکت در کنکور ایران هست

 • سحرنوآه
  ۱۱/۰۷/۱۳۹۹, ۱۲:۲۸ ق.ظ  پاسخ

  سلام
  من دیپلم ریاضی دارم
  اما تو دانشگاه علوم پزشکی رشته ای ک تازه وارد دفترچه کنکور ریاضی شده ،قبول شدم. ترم پنج هستم .میخواستم بدونم بدون اینکه امتحان وروردی کالج بدم می تونم از دانشگاه پذیرش بگیرم..

  • نگین کشاورز
   ۱۴/۰۷/۱۳۹۹, ۲:۱۹ ب.ظ

   سلام مطابق رشته دانشگاهیتون می تونید وارد دانشگاه های آلمان بشید

  • داریوش سیف الدینی
   ۱۵/۰۷/۱۳۹۹, ۷:۳۵ ب.ظ

   سلام . من رشته تحصیلیم شبکه و نرم افزاره از شاخه ی فنی حرفه ای.
   میخوام برم کالج W-kurs . اپلای کردم و جواب اومده که شما میتونید به رشته های مرتبط به دیپلم مثل کامپیوتر و نرم افزار ادامه بدید. کالج بهم گفته T-Kurs میتونم بخونم. اما من واقعا W کورس میخوام بخونم. میخوام یک دیپلم بگیرم که بشه باهاش رفت کالج W-kurs خوند. چه رشته ای مرتبطه؟ حساب داری؟ ریاضی؟

   • نگین کشاورز
    ۱۷/۰۷/۱۳۹۹, ۳:۲۵ ب.ظ

    سلام متاسفانه متوجه سوالتون نشدم لطفا در ساعات اداری با موسسه تماس بگیرید
    ۰۲۱-۴۱۴۰۵

 • احسان
  ۱۹/۰۷/۱۳۹۹, ۵:۳۲ ب.ظ  پاسخ

  سلام وقت شما بخیر
  اگه بخواهیم مقطع ارشد رو به زبان آلمانی تحصیل کنیم
  میشه قبل از ورود به مقطع ارشد کالج شرکت کنیم ؟؟؟
  ممنون

  • نگین کشاورز
   ۲۱/۰۷/۱۳۹۹, ۱۲:۳۳ ب.ظ

   سلام اگر منظورتون برای یادگیری زبان آلمانی هست خیر پیشنهاد می کنم از این طریق اقدام نکنید شانس ویزا برای دوره های زبان پایین هست و برای اخذ پذیرش اکثر دانشگاه ها نیاز به مدرک زبان هست

 • شیرین
  ۲۳/۰۷/۱۳۹۹, ۳:۱۵ ق.ظ  پاسخ

  سلام من ۲۴ سالمه لیسانس کشاورزی دارم می خواستم بدونم اگر کنکور سراسری بدم باز و قبول شم یه سال بخونم می تونم اقدام کنم با توجه به سنم یا پیشنهاد میدین برای ارشد اقدام کنم

  • نگین کشاورز
   ۲۴/۰۷/۱۳۹۹, ۲:۵۳ ب.ظ

   سلام پیشنهاد می کنیم برای ارشد اقدام کنید شانس ویزای بیشتری خواهید داشت

 • ساناز راد
  ۲۶/۰۷/۱۳۹۹, ۴:۴۳ ب.ظ  پاسخ

  فقط معدل پیشدانشگاهی مهمه یا سال های قبلم هست؟

  • نگین کشاورز
   ۲۷/۰۷/۱۳۹۹, ۱:۵۵ ب.ظ

   سلام هم دیپلم هم پیش دانشگاهی

 • پریما
  ۱۳/۰۸/۱۳۹۹, ۶:۵۸ ب.ظ  پاسخ

  سلام با معدل دیپلم ۱۹.۵ و داشتن مدرک زبان المانی b2 میتونم اقدام به ثبت نام در کالج و دانشگاه دولتی در المان کنم؟ اصلا کنکور ثبت نام نکرده بودم و ازمون ندادم

  • نگین کشاورز
   ۱۴/۰۸/۱۳۹۹, ۳:۰۷ ب.ظ

   سلام در حال حاضر سفارت آلمان وقت برای ویزای تحصیلی نمیده در نتیجه شما یکسال فرصت خواهید داشت که در کنکور شرکت کنید

 • سحرنوآه
  ۱۴/۰۸/۱۳۹۹, ۲:۰۴ ب.ظ  پاسخ

  سالام من معدل دیپلمم ۱۹.۳۸ومعدل پیشم۱۷.۹۸ میتونم کالج دورهTشرکت کنم..

 • MA
  ۲۷/۰۸/۱۳۹۹, ۶:۳۲ ب.ظ  پاسخ

  سلام و وقت بخیر ، من الان کلاس یازدهم هستم رشته تجربی ، معدلم هم بالای ۱۹ هست ، میخواستم بدونم بعد از اینکه دیپلم گرفتم اگه گپ تحصیلی نداشته باشم میتونم بدون کنکور برای کالج اقدام کنم؟ اگه نیاز به کنکور داره اگه فقط مجاز به انتخاب رشته باشم کفایت میکنه ؟

  • نگین کشاورز
   ۲۷/۰۸/۱۳۹۹, ۹:۴۲ ب.ظ

   سلام بله اگر مجاز به انتخاب رشته بشید کافیست

 • علیرضا b
  ۰۹/۰۹/۱۳۹۹, ۹:۲۶ ب.ظ  پاسخ

  سلام بیست سالم هست الان دانشجو هستم.سالی که کنکور داشتم سراسری قبول شدم ولی نرفتم .
  بجاش آزاد رفتم ،خواستم بدونم الان من برای رشته های ریاضی
  می تونم پذیرش مستقیم از دیپلم به لیسانس بگیرم ،
  یا کالج باید برم و اینکه تا وقت سفارت بگیرم و زبانم رو تکمیل کنم ۲۲سالم میشه، آیا ریجکت نمیشم برای آلمان یا اتریش؟
  معدل دیپلمم ۱۹.۵۲هست .

  • نگین کشاورز
   ۱۴/۰۹/۱۳۹۹, ۵:۲۵ ب.ظ

   سلام با توجه به اینکه الان دانشجوی دانشگاه آزاد هستید باید برای کالج اقدام کنید مشکلی از نظر شرایط سنی وجود ندارد

 • سارا
  ۲۲/۰۹/۱۳۹۹, ۱۱:۱۸ ق.ظ  پاسخ

  سلام و وقت بخیر ایا برای پذیرش کالج نیازمند قبولی در دانشگاه سراسری هم هستیم یا فقط مدرک b2 و معدل ۱۸ به بالا کافیست؟

  • نگین کشاورز
   ۲۳/۰۹/۱۳۹۹, ۱:۲۳ ب.ظ

   سلام باید در کنکور ایران مجاز به انتخاب رشته باشید

دیدگاه خودتون رو بنویسین