بیشتر افرادی که کشوری را برای زندگی انتخاب کرده‌اند، دوست دارند که هرچه زودتر اقامت دائم کشور مربوطه را دریافت کنند. دریافت اقامت دائم بسیاری از کشورهای کار ساده‌ای نیست اما کشورهایی مانند اسپانیا، پرتغال و قبرس برای افراد خارجی که در اروپا زندگی نمی‌کنند، فرصت دریافت اقامت دائم و شهروندی را از طریقی آسان فراهم کرده است. در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره ویزای طلایی اسپانیا و یا همان اقامت طلایی اسپانیا، مزایا، شرایط، مدارک و هزینه آن خواهیم پرداخت. مطالعه این مقاله می‌تواند برای علاقه‌مندان تحصیل در اسپانیا یا دریافت اقامت اسپانیا مفید باشد.

اقامت طلایی اسپانیا

پیش از پرداختن به نحوه دریافت و یا مزایای دریافت ویزای طلایی اسپانیا بهتر است ابتدا با مفهوم ویزای طلایی آشنا شویم. ویزای طلایی که از سال ۲۰۱۳ توسط دولت این کشور بنا شده است، نوعِ خاصی از اقامت است که برای تمامی شهروندان غیر اروپایی که تمایل دارند به اسپانیا رفته و در آن کشور سرمایه گذاری کنند. می‌توان از غالباً افراد غیر اروپایی که می‌خواهند به این کشور بروند و اقامت دریافت کنند باید مراحل بسیار پیچیده‌ای را طی کنند اما با انتخاب ویزای طلایی می‌توان با شرایط ساده‌تری اقامت این کشور را دریافت کرد.

نکته‌ای که افراد باید به آن توجه کنند این است که “سرمایه‌گذاری” کلید دریافت ویزای طلایی اسپانیا بوده و راه دیگری برای دریافت این نوع ویزا وجود ندارد. در حقیقت فردِ سرمایه‌گذار باید حداقل مبلغی به میزان ۵۰۰۰۰۰ یورو در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کند که این ویزا باید هر دو سال یکبار تمدید شود. افراد غیر اروپایی به راحتی می‌توانند از طریق این سرمایه‌گذاری و یا با خرید ملک (این ملک باید مناسب این نواع سرمایه‌گذاری باشد) برای دریافت ویزای طلایی اقدام کنند. فرد سرمایه‌گذار همچنین می‌تواند از این طریق، اقامت خانوادگی دریافت کند. این افراد می‌توانند بعد از ۵ سال، اقامت دائم اسپانیا دریافت کرده و همچنین بعد از ۱۰ سال شهروندی (Citizenship) آن کشور را دریافت کنند. همچنین برای تمدید و حفظ ویزای طلایی نیازی به زندگی در این کشور نیست.

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای طلایی اسپانیا به شرح زیر هستند.

 • گذرنامه معتبر (پاسپورت)
 • گواهی دفتر ثبت اسناد برای ملک موردنظر
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • دو قطعه عکس شناسایی
 • عقدنامه ازدواج
 • گواهی تولد برای فرزاندان زیر ۱۸ سال

یکی از موضوعاتی که در خصوص ویزای طلایی حائز اهمیت است، سرعت و سهولات دریافت آن است. هنگامی که فرد متقاضی برای دریافت ویزای طلایی اسپانیا اقدام کرده و مدارک خود را ارسال می‌کند (که این مرحله حدود ۳ ماه به طول می‌انجامد)، تأییدیه ویزا (و یا حتی ریجکت شدن آن) زمانی حدود ۱ ماه طول می‌کشد.

شرایط دریافت ویزای طلایی اسپانیا

مورد دیگری که سرمایه‌گذاران باید به آن توجه کنند این است که دریافت ویزای طلایی دارای شرایطی نیز است که در ادامه به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم.

 • متقاضیان سرمایه‌گذاری در اسپانیا باید افرادی غیر اروپایی بوده و بیش از ۱۸ سال سن داشته باشند.
 • همسر، فرزندان (زیر ۱۸ سال) و مادر و پدر فرد سرمایه‌گذار نیز می‌توانند برای دریافت ویزای طلایی نیز اقدام کنند.
 • افرادی که دارای سوء پیشینه هستند به هیچ عنوان نمی‌توانند برای دریافت ویزای طلایی اقدام کنند.
 • همانطور که پیش‌تر ذکر شد هزینه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در اسپانیا (برای دریافت ویزای طلایی ) نباید کم‌تر از ۵۰۰۰۰۰ یورو باشد.

مزایای دریافت ویزای طلایی

بی‌شک دولت اسپانیا به سرمایه‌گذارانی که ویزای طلایی را دریافت کرده‌اند مزایایی را نیز اعطا می‌کند. در حققیت سرمایه‌گذاران، علاوه بر دریافت اقامت در اسپانیا می‌توانند آزادانه در ۲۶ منطقه شنگن نیز سفر کنند. از مزیت‌های دیگر دریافت ویزای طلایی اسپانای نیز می‌توان به دریافت اقامت سریع این کشور نیز اشاره کرد.

هزینه دریافت ویزای طلایی

نکته‌ای بسیار مهم درباره ویزای طلایی، هزینه دریافت این ویزا است. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، حداقل هزینه مورد نیاز برای دریافت ویزای طلایی اسپانیا برابر ۵۰۰۰۰۰ یورو است که البته گزینه‌های دیگری برای سرمایه‌گذاری نیز وجود دارد که برای آنها باید هزینه‌های بیشتری مانند ۱ میلیون یورو و یا ۲ میلیون یورو باید پرداخت کرد.

منبع: