یکی از مزایای تحصیل در کانادا، وضعیت مناسب این کشور برای پیداکردن کار و گرفتن اقامت پس از تحصیل است. کانادا کشوری پهناور در شمال قارۀ آمریکاست؛ بااین‌حال، جمعیت آن درمقایسه‌با منابع و وسعتش نسبتاً کم است؛ ازاین‌رو، دولت کانادا با پذیرش مهاجران در پی تأمین نیروی انسانی مورد‌نیازش است. بخش‌های مختلف صنعتی و درمانی و آموزشی در کانادا به نیروی کار نیازمندند. همچنین، این کشور با استفاده از برنامه‌های مهاجرتی مختلف، مانند برنامۀ ورود سریع یا اکسپرس انتری (Express Entry) افراد متخصص و باتجربه را برای زندگی و کار در این کشور جذب می‌کند. تعداد مشاغل مورد نیاز در کانادا بسیار زیاد است و افراد فعال در این مشاغل با استفاده از مهارت و تجربه‌شان برای مهاجرت به کانادا می‌توانند اقدام کنند. در مقالۀ حاضر، تعدادی از مشاغل مورد نیاز در کانادا را معرفی خواهیم کرد که ازقضا مشاغل پردرآمدی هم هستند.

مشاغل مورد نیاز در کانادا ؛ پرستار

پرستاری یکی از شغل‌هایی است که دولت کانادا به آن نیاز فراوانی دارد. درآمد پرستاران در این کشور بین نوزده تا شصت دلار به‌ازای هر ساعت است. پرستاری ازجمله شغل‌هایی محسوب می‌شود که در تمامی استان‌های کانادا مورد نیاز است. برای داشتن اجازۀ فعالیت به‌عنوان پرستار، متقاضیان حداقل مدرک کارشناسی پرستاری باید داشته و پروانۀ فعالیت پرستاری را از استان مدنظرشان دریافت کرده باشند. اکثر پرستاران فعال در کانادا ۴۲ تا ۶۵ساله‌اند و بیشترشان در سال‌های آینده بازنشسته خواهند شد. افزون‌براین‌، جمعیت کانادا رو به پیری است و در سال‌های آتی نیاز به پرستار برای مراقبت از سالمندان در این کشور افزایش پیدا خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۶، کانادا ‌حدوداً به ۱۳هزار نفر پرستار نیاز خواهد داشت؛ به‌همین‌دلیل، دولت کانادا افراد را برای کار‌کردن به‌عنوان پرستار در این کشور تشویق می‌کند.

مهندس نرم‌افزار

مشاغل مورد نیاز کانادا

امروزه، نه‌تنها شرکت‌های فناوری‌محور، بلکه تقریباً تمام شرکت‌ها و صنایع به مهندس نرم‌افزار نیاز دارند. در دنیای امروز، بیشترِ شرکت‌ها به افرادی برای طراحی نرم‌افزار و اپلیکیشن نیازمندند تا کسب‌و‌کارشان را گسترش دهند. میانگین درآمد سالانۀ مهندسان نرم‌افزار در کانادا ۹۰هزار دلار است. افراد متخصص در کد‌نویسی و طراحی اپلیکیشن موقعیت‌های شغلی مناسبی در کانادا می‌توانند پیدا کنند. همچنین، پیش‌بینی می‌شود تا پنج سال آینده، حدود ۲۱هزار فرصت شغلی در این زمینه در کانادا ایجاد شود.

مدیر حسابداری

مدیر حسابداری وظیفه دارد فروش و روابط شرکت‌ها با برخی از مشتریان خاص را مدیریت کند. درآمد سالانۀ مدیران حسابداری در کانادا تقریباً ۸۰هزار دلار است؛ البته با بستن قرارداد‌های مختلف و دریافت کمیسیون درآمد بیشتری نیز می‌توانند کسب کنند. حداقل مدرک تحصیلی لازم برای فعالیت به‌عنوان مدیر حسابداری کارشناسی و داشتن سابقۀ کار در بخش فروش نیز در به‌دست‌آوردن این موقعیت شغلی مؤثر است.

استاد دانشگاه

در بعضی از کشور‌ها، استادان دانشگاه حقوق زیادی دریافت نمی‌کنند؛ اما این موضوع دربارۀ کانادا صدق نمی‌کند. استادان دانشگاه در کانادا به‌طور‌میانگین ۱۰۰هزار دلار در سال حقوق می‌گیرند و از مزایای ویژه‌ای برخوردارند. به‌عنوان مثال، در بسیاری از دانشگاه‌ها، فرزندان استادان در دانشگاه محل کار پدرشان می‌توانند رایگان تحصیل کنند. ناگفته نماند کار در جایگاه استاد دانشگاه در کانادا مانند بسیاری از کشور‌های دیگر به داشتن مدرک دکتری نیاز دارد.

دام‌پزشک

مشاغل حوزۀ سلامت حیوانات و دام‌پزشکی یکی دیگر از مشاغلی محسوب می‌شود که در کانادا به‌سرعت در حال رشد است. کانادایی‌ها عاشق حیوانات خانگی‌شان هستند و به سلامت آن‌ها بسیار توجه می‌کنند. بر‌اساس آمار به‌دست‌آمده، آنان در سال ۲۰۱۷ حدود ۸.۲میلیارد دلار برای حیوانات خانگی‌شان هزینه کردند. همین امر باعث شده است فعالیت درزمینۀ دام‌پزشکی به یکی از مشاغل مورد نیاز در کانادا تبدیل شود. میانگین درآمد دام‌پزشکان در کانادا ساعتی ۱۷ دلار است و دام‌پزشکان در استان‌های آلبرتا و مانیتوبا و ساسکاچوان بیشترین درآمد را دارند. در‌حال‌حاضر، حدود ۵،۵۰۰ موقعیت شغلی برای دام‌پزشکان در کانادا وجود دارد.

داروساز

شغلهای مورد نیاز کانادا

همان‌طور‌که گفتیم، جمعیت کانادا رو به پیری است و با افزایش سن افراد، نیازشان به مراقبت‌های پزشکی و دارو افزایش پیدا می‌کند. در این کشور، بیشتر افراد فعال در زمینۀ داروسازی و داروخانه تا پنج سال آینده بازنشسته خواهند شد و همین امر باعث شده است ۱۵هزار موقعیت شغلی در این حوزه در کانادا ایجاد شود. درآمد این دسته از مشاغل در کانادا حدود ۵۰ دلار در ساعت تخمین زده می‌شود و داروسازان در استان‌های کبک و آلبرتا و مانیتوبا بیشترین درآمد را دارند.

برق‌کار صنعتی

برقکار صنعتی نیز یکی از مشاغل مورد نیاز در کانادا است. از‌آنجاکه صنایع مختلف مانند معدن‌کاری و استخراج گاز و دیگر صنایع تولیدی به‌سمت اتوماسیون رفته‌اند، نیاز به برق‌کاران صنعتی در این کشور افزایش پیدا کرده است. انتظار می‌رود تا پنج سال آینده حدود ۱،۲۰۰ موقعیت شغلی درزمینۀ برق‌کاری صنعتی در کانادا موجود باشد. درآمد حاصل از این شغل در استان‌های بریتیش کلمبیا و انتاریو و مانیتوبا بیشتر از دیگر استان‌های کاناداست و به‌طور‌میانگین حدود ۷۶هزار دلار در سال برآورد می‌شود. برای فعالیت به‌عنوان برق‌کار صنعتی مدرک دانشگاهی لازم نیست؛ اما داشتن گواهی‌نامۀ فنی و تجربۀ کاری بسیار مهم است.

جوش‌کار

به‌‌دلیل گسترش صنایع تولیدی در کانادا، جوش‌کاری به یکی از مشاغل مورد نیاز در این کشور تبدیل شده است. جوش‌کاران باتجربه در کانادا موقعیت‌های شغلی مناسبی می‌توانند پیدا کنند. درآمد شغل جوش‌کاری در کانادا حدود ۲۵ دلار در ساعت است و شاغلان این صنعت در استان‌های آلبرتا و نیوفاندلند و ساسکاچوان بیشترین درآمد را دارند. داشتن تجربۀ کار و گواهی‌نامۀ فنی درزمینۀ جوش‌کاری از شرایط لازم برای فعالیت به‌عنوان جوش‌کار صنعتی در کانادا محسوب می‌شود.

مهندس هوا‌فضا

با گسترش صنعت هوایی کانادا و بازنشسته‌شدن فعالان این حوزه، موقعیت‌های شغلی فراوانی برای مهندسان هوا‌فضا در کانادا به‌وجود آمده است. در سال‌های آتی، حدود ۱۷هزار موقعیت شغلی در صنعت‌ هوا‌فضای کانادا وجود خواهد داشت. درآمد مهندسان هوافضا در کانادا ساعتی حدوداً ۴۵ دلار است و داشتن مدرک دانشگاهی در رشتۀ هوا‌فضا از شرایط فعالیت در این شغل به‌شمار می‌آید.

خلبان

مشاغل مورد نیاز کانادا 2020

با افزایش سفر‌های هوایی در کانادا، نیاز به خلبان در این کشور افزایش پیدا کرده‌ است. شغل خلبانی ازجمله مشاغلی است که بازنشستگی زودهنگام دارد؛ ازاین‌رو طبق پیش‌بینی‌ها، تا پنج سال آینده حدود ۴،۵۰۰ موقعیت شغلی برای خلبانی در کانادا ایجاد شود. متوسط درآمد خلبانان در کانادا تقریباً ۴۰ دلار در ساعت است. برای خلبان‌شدن و پرواز در کانادا افراد در ابتدا گواهینامۀ خلبانی با هواپیما‌های خصوصی و سپس، اجازۀ پرواز با هواپیما‌های مسافربری را باید بگیرند و به‌عنوان خلبان در خطوط هوایی کانادا مشغول کار شوند.

عینک‌ساز

تقریباً نیمی از مردم کانادا عینک می‌زنند و با مسن‌شدن جمعیت این کشور، نیاز به استفاده از عینک در این کشور افزایش پیدا کرده است. اپتومتری و عینک‌سازی در کانادا یکی از مشاغل مورد نیاز است و انتظار می‌رود در سال‌های آینده، حداکثر ۶هزار موقعیت شغلی در این زمینه موجود باشد. اپتومتریست‌ها با کار در کلینیک‌های چشم‌پزشکی یا فروشگاه‌های عینک‌فروشی، به‌طور‌میانگین ۲۴ دلار در ساعت می‌توانند درآمد کسب کنند. علاقه‌مندان برای اپتومتریست‌شدن در آزمون‌ ملی اپتومتری باید شرکت و مجوز فعالیت به‌عنوان اپتومتریست را دریافت کنند.

روان‌شناس

امروزه، در کانادا سلامت روان یکی از موضوع‌هایی است که توجه تمامی اقشار جامعه را جلب کرده است. روان‌شناسان به بهبود افرادی کمک می‌کنند که از سلامت روانی مطلوب بی‌بهره‌اند و به مشکلاتی مانند افسردگی دچارند. تعداد موقعیت‌های شغلی موجود درزمینۀ روان‌شناسی نزدیک به ۱۵هزار شغل تخمین زده می‌شود. حداقل مدرک لازم برای اشتغال به‌عنوان روان‌شناس در کانادا کارشناسی روان‌شناسی و بسته به استان مدنظر متقاضیان برای فعالیت ممکن است متفاوت باشد. متوسط درآمد سالانۀ روان‌شناسان در کانادا درحدود ۹۵هزار دلار است.

مشاغل ذکرشده در این مطلب ازجمله مشاغل مورد نیاز با درآمد چشمگیر در کانادا هستند. علاوه‌بر این مشاغل، موقعیت‌های شغلی بسیار دیگری در کانادا مورد نیاز است که برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم به وبگاه رسمی دولت کانادا مراجعه کنید.منبع: