Loading...

اقامت کانادا

خانه / کانادا / اقامت کانادا
اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در کنار مطالعه مطلب«اقامت کانادا»، با مراجعه به صفحه درخواست مشاوره، فرم مربوطه را پر کنید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

کانادا یکی از معدود کشور‌هایی است که از ورود مهاجران به کشور استقبال می‌کند. به دلیل کمبودی که کانادا در نیروی انسانی متخصص دارد، این کشور همیشه سعی بر این داشته تا با اعطای اقامت کانادا افرادی را جذب کند که می‌توانند برای این کشور مفید باشند. همچنین شهروندان کانادایی از رفاه بالایی برخوردار هستند و همین مسئله باعث شده تا بسیاری از افراد، کشور کانادا را برای مهاجرت انتخاب کنند. کسانی که قصد اقامت در کانادا را دارند به دو صورت می‌توانند وارد خاک این کشور شوند: از طریق دریافت ویزای دانشجویی و یا تحت برنامه‌های مهاجرتی مانند ورود سریع (Express Entry). باید توجه داشت که دانشجویان در زمان تحصیل اقامت دائم (PR) دریافت نمی‌کنند، و کسانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، پس از پایان تحصیلات می‌توانند برای یکی از برنامه‌های مهاجرتی اقدام و کارت اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. پس از گذشت زمانی معین و در صورت احراز صلاحیت به دارندگان کارت اقامت دائم شهروندی کانادا اعطا می‌گردد. در این مقاله به جزییات و نکات کلیدی برای دریافت اقامت دائم و شهروندی کانادا می‌پردازیم.

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا

افرادی که قصد دریافت اجازه اقامت کانادا را دارند با استفاده از یکی از این چهار روش می‌توانند برای گرفتن اقامت دائم یا همان PR اقدام کنند: برگزیده شدن در برنامه ورود سریع (Express Entry)، از طریق کسب و کار (سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، برنامه خویش‌فرما)، از طریق اسپانسرشدن خانواده و یا از طریق برنامه‌های استانی. در ابتدا به توضیح هرکدام از این چهار راه می‌پردازیم، سپس در مورد شرایط درخواست و ابطال کارت اقامت دائم کانادا توضیح می‌دهیم.

مهاجرت از طریق برنامه ورود سریع (Express Entry)

در سال ۲۰۱۵ دولت برای اعطای اقامت کانادا به افراد مجرب این برنامه را معرفی کرد. هم اکنون طبق برنامه اعلام شده برای سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ سالیانه نودهزار نفر از این طریق اقامت دائم کانادا دریافت خواهند نمود. افرادی که دارای تحصیلات و مهارت کاری مورد نیاز کانادا هستند می‌توانند با استفاده از این برنامه اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. افراد با توجه به سابقه کار، تحصیلات، سطح زبان و سن ارزیابی می‌شوند. برنامه ورود سریع سه طرح در زیرمجموعه خود دارد: برنامه فدرال نیروی کار متخصص (Federal Skilled Worker Program)، برنامه فدرال نیروی کار ماهر (The Federal Skilled Trades Program) و برنامه تجربه کانادایی (The Canadian Experience Class).

برنامه تجربه کانادایی برای اعطای اقامت کانادا به افرادی است که به طور موقت در کانادا مشغول به کار و یا تحصیل بوده‌اند. در این برنامه دانشجویانی که دو سال در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کرده‌‌اند و حداقل یک سال پس از فارغ‌التحصیلی سابقه کار داشته باشند می‌توانند برای دریافت اقامت دائم از این راه استفاده کنند.

برای دریافت اقامت کانادا از طریق ورود سریع بایستی ابتدا از احراز امتیاز مناسب برای برگزیده‌شدن اطمینان حاصل نمایید. سپس در وبسایت مربوطه پروفایل خود را ایجاد می‌کنید که در آن سابقه کار، تحصیلات، سطح زبان، سن و دیگر اطلاعات شخصی خود را اظهار نموده‌اید. حالا به پروفایل شما امتیازی از صفر تا هزار و دویست تعلق گرفته، و در رقابت با دیگر پروفایل‌های ثبت شده قرار می‌گیرید. هرچه امتیاز شما بیشتر باشد، شانس برگزیده‌شدن بیشتر است. این امتیاز شانس موفقیت شما به عنوان یک مهاجر در کانادا را نشان می‌دهد. در صورت داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمای کانادایی شانس شما برای انتخاب شدن بالاتر می‌رود. به همین جهت همزمان با ایجاد پروفایل برای برنامه ورود سریع، می‌توانید در بانک کاریابی کانادا نیز اکانتی ایجاد کنید، و شانس دریافت پیشنهاد کار از کارفرمایی کانادایی را بالا ببرید. نهایتا افرادی که امتیاز موردنظر اداره مهاجرت را داشته باشند، برای درخواست کارت اقامت دائم کانادا دعوت می‌شوند.

مهاجرت از طریق کسب و کار

مهاجرت از طریق کسب و کار

کشور کانادا برای مدیران و سرمایه‌داران فرصت‌های مختلفی در نظر گرفته تا بتواند با اعطای کارت اقامت دائم کانادا این افراد را جذب کشور خود کند. هدف برنامه مهاجرت از طریق کسب و کار تشویق به سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در کشور کانادا است. چهار زیرگروه این برنامه شامل سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، افراد خویش‌فرما و برنامه‌های مختلف استانی (PNP) در زمینه کارآفرینی و سرمایه‌گذاری است.

ویزای استارت‌آپ

برای افرادی که قصد دریافت اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند، بهترین گزینه اقدام از طریق ویزای استارت‌آپ است. برای این ویزا بایستی یک طرح کسب و کار قابل قبول، دانش زبانی مناسب، نامه حمایت از یکی از موسسات مورد تایید و تمکن مالی برای زندگی در این کشور را داشته باشید.

برنامه کارآفرینی

برای دریافت اقامت کانادا از طریق این برنامه نخست متقاضیان باید یک کسب و کار و یا سهام عمده‌ای از یک کسب و کار در کانادا را بخرند، و یا کسب و کار جدیدی تاسیس کنند. سپس نقش اصلی در مدیریت و هدایت آن کسب و کار را داشته باشند، و حداقل یک کانادایی و یا مقیم کشور کانادا را استخدام کنند.

برنامه خویش‌فرمایی

این برنامه برای اعطای اقامت کانادا به افرادی است که حضورشان کمک شایانی به هنر و فرهنگ کشور خواهد بود. جهت اقدام برای این برنامه متقاضی باید تجربه مرتبط و درخور با زمینه‌ اظهار شده برای فعالیت در کانادا داشته باشد، بتواند به طور خویش‌فرما درآمد کسب کند، از میان معیارهای انتخاب حداقل سی و پنج امتیاز به دست آورد، و از شرایط پزشکی و پیشینه‌ای مناسب برخوردار باشد.

برنامه‌های کسب و کار استانی

استان‌های کانادا نیز هرکدام برنامه مختص خود را برای اعطای کارت اقامت دائم کانادا به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران دارند. برای مثال برنامه کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا شامل افرادی است که ارزش ثروتشان حداقل ششصد هزار دلار کانادا باشد، حداقل سه سال تجربه مدیریت کسب و کار داشته باشند، دویست هزار دلار سرمایه‌گذاری کنند، و حداقل یک کانادایی و یا مقیم کانادا در آن کسب و کار مشغول به کار شود. برنامه کارآفرینی استان اونتاریو در شهر تورنتو نیز مبنی بر این است که حداقل ثروت متقاضی هشتصد هزار دلار کانادا باشد، حداقل ششصدهزار دلار سرمایه‌گذاری کند و دو موقعیت شغلی برای شهروندان کانادایی و یا افراد مقیم کانادا ایجاد شود.

مهاجرت از طریق خانواده

کسانی که شهروند کانادا هستند و یا کارت اقامت دائم کانادا دارند می‌توانند به بستگان درجه یک خود کمک کنند تا به کانادا مهاجرت نمایند. بستگانی که می‌توانند از این طریق وارد کانادا شوند عبارتند از: همسر، فرزند، والدین، مادربزرگ و پدربزرگ. در این برنامه کسانی که می‌خواهند اسپانسر شوند باید بالای هجده سال داشته باشند، و همچنین باید اثبات کنند که توانایی حمایت مالی از بستگان خود را دارند.

مهاجرت از طریق برنامه‌های استانی

مهاجرت از طریق برنامه‌های استانی

هر کدام از استان‌های کانادا به صورت جداگانه و با توجه به نیاز‌های خود برنامه‌های مهاجرتی مختلفی برای اعطای اقامت کانادا دارند. این روش به دلیل سرعت بررسی بالایی که دارد یکی از روش‌های محبوب میان دانشجویان است. همچنین کسانی که نتوانستند از طریق برنامه ورود سریع کارت اقامت دائم کانادا دریافت کنند می‌توانند از طریق برنامه‌های استانی شانس خود را محک بزنند. البته قبل از اقدام برای مهاجرت با این روش افراد باید از استانی که می‌خواهند در آن مشغول به کار و زندگی شوند اطمینان حاصل نمایند.

مراحل درخواست اقامت دائم

در صورتی که شرایط اقدام برای یکی از راه‌های بیان شده در بالا را داشته باشید، و امتیاز مورد نیاز اداره مهاجرت کانادا را به دست آورید، برای ارسال درخواست دعوت می‌شوید. مراحل درخواست اقامت کانادا به این شرح است: ارایه معاینه پزشکی و گواهی سؤسابقه، پر کردن فرم درخواست اقامت دائم کانادا، پرداخت هزینه‌های اداری و نهایتا شرکت در مصاحبه با افسران مهاجرت. برای گرفتن کارت اقامت دائم کانادا متقاضیان باید حداقل ۷۳۰ روز از ۵ سال گذشته را در این کشور زندگی کرده باشند. کسانی که کارت اقامت کانادا را دارند از بیشتر مزایای اجتماعی مثل بیمه درمانی بهره‌مند هستند، اجازه زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از این کشور را دارند، تحت حافظت قوانین کانادا هستند، در صورت سفر به خارج از کانادا با در دست داشتن کارت اقامت دائم به راحتی می‌توانند به کشور برگردند و می‌توانند برای گرفتن شهروندی کانادا اقدام کنند. البته باید توجه داشت که کسانی که اجازه اقامت کانادا را دارند نمی‌توانند رای بدهند و یا در زمینه‌های امنیتی و حراست کار کنند.

باطل شدن اقامت دائم کانادا

کارت‌های اقامت دائم کانادا تاریخ انقضا دارند و منقضی شدن کارت اقامت به معنای باطل شدن اقامت کانادا برای افراد نیست. کسانی که کارت اقامتشان منقضی می‌شود، تنها باید برای گرفتن کارت جدید اقدام کنند. شرایطی که موجب ابطال کارت اقامت دائم کانادا می‌شود عبارتند از: اگر یک مقام رسمی اعلام کند که فرد دیگر به صورت دائم ساکن کانادا نیست، فرد به صورت داوطلبانه برای باطل شدن اقامت دائم خود اقدام کند، حکمی مبنی بر باطل شدن اقامت کانادا صادر شود و یا اینکه فرد شهروند کانادا گردد.

شهروندی کانادا

شهروندی کانادا

شروط اعطای شهروندی کانادا به کسانی که کارت اقامت دائم کانادا دارند عبارت است از: اقامت حداقل سه سال از پنج سال گذشته در کانادا ، اثبات مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی، پرداخت مالیات و قبولی در امتحان شهروندی. در ادامه شرایطی را که برای گرفتن شهروندی کانادا لازم است بیشتر توضیح می‌دهیم.

مدت زمان زندگی در کانادا

افرادی که برای دریافت شهروندی کانادا اقدام می‌کنند باید حداقل ۱۰۹۵ روز از ۵ سال گذشته را به صورت فیزیکی در خاک کانادا حضور داشته باشند. اداره مهاجرت کانادا پیشنهاد می‌کند که افراد بعد از ۱۰۹۵ روز اقامت کانادا فرم شهروندی را تکمیل نمایند، و حتما به روزهایی که در کانادا حضور داشته‌اند توجه داشته باشند. دانشجویانی که در ۵ سال گذشته در کانادا اقامت موقت داشته‌اند، هر روز از اقامت موقتشان به اندازه نصف روز حضور فیزیکی در کانادا به حساب می‌آید. این افراد می‌توانند نهایتا ۳۶۵ روز از ۱۰۹۵ روزی را که باید در کانادا حضور فیزیکی داشته باشند از روز‌های اقامت موقتشان استفاده کنند.

مالیات

افرادی که متقاضی گرفتن پاسپورت و شهروندی کانادا هستند باید حداقل ۳ سال از ۵ سال گذشته را مالیات پرداخته باشند. پرداخت مالیات در کانادا با توجه به میزان درآمد افراد متفاوت است. میزان مالیات در کانادا به استانی که فرد در آن زندگی می‌کند نیز بستگی دارد. دولت کانادا با توجه به میزان مالیاتی که افراد در سال‌های گذشته پرداخته‌اند درمی‌یابد که فرد در سال‌های گذشته چه مقدار درآمد داشته و آیا قوانین مالیاتی را به درستی رعایت کرده‌ است یا خیر.

آزمون شهروندی کانادا

آزمون شهروندی کانادا

افراد بین سنین ۱۸ تا ۵۴ سال که قصد دریافت شهروندی کانادا را دارند باید در آزمون شهروندی شرکت کنند. در این آزمون سوالاتی در مورد وظایف شهروندی و قوانین کشور کانادا از افراد پرسیده می‌شود. سوالات مطرح شده همچنین شامل زمینه‌های تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، دولت و حقوق می‌شود.  این آزمون به زبان انگلیسی یا فرانسوی است و مدت زمان آن سی دقیقه است. در این امتحان بیست سوال وجود دارد که برای قبول شدن در آن افراد باید حداقل ۱۵ سوال را به درستی پاسخ دهند. این امتحان کتبی است ولی در بعضی موارد خاص به صورت شفاهی نیز برگزار می‌شود.

مهارت زبان

کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی و فرانسوی. متقاضیان بین سنین ۱۸ تا ۵۴ سال که برای دریافت شهروندی اقدام می‌کنند باید سطح مشخصی از توانایی در صحبت کردن و شنیدن به یکی از این دو زبان را نشان دهند. دانش زبان افراد باید در سطحی باشد که بتوانند کار‌های روزمره خود را به راحتی انجام دهند و تسلط کامل بر روی انگلیسی یا فرانسوی نیاز نیست. هنگام ارسال مدارک لازم برای دریافت شهروندی کانادا، افراد مدارک زبان انگلیسی خود را هم باید ارسال کنند. همچنین افسرانی که در طول فرآیند اعطای شهروندی با افراد در ارتباط هستند سطح دانش زبان فرد متقاضی را می‌سنجند.

مدارک لازم

مدارک لازم برای درخواست اعطای شهروندی کانادا بدین شرح است: دو قطعه عکس، کپی مدارک مهاجرت (کارت اقامت دائم)، مدرک زبان، پاسپورت، مدارک تحصیلی، تصویر گواهینامه یا کارت سلامت و فیش حقوقی و یا اظهارنامه درآمد. اداره مهاجرت می‌تواند از افراد درخواست ارایه مدارک بیشتری نیز داشته باشد.

رد شدن درخواست شهروندی

دولت کانادا پیشینه کسانی را که برای شهروندی کانادا اقدام می‌کنند به دقت بررسی می‌کند و درخواست کسانی که از نظر دولت کانادا واجد دریافت شهروندی نباشند رد می‌شود. کسانی که در داخل و یا خارج از کانادا مرتکب جرم شده باشند تا چهار سال بعد از آن واجد دریافت شهروندی کانادا نیستند و بعد از مدت چهار سال درخواست آنها به دقت بررسی می‌شود. همچنین لازم به ذکر است کسانی که با شهروندان کانادایی ازدواج می‌کنند نیز باید تمامی مراحل ذکر شده برای گرفتن شهروندی کانادا را طی کنند.

اگر پرسشی درباره اقامت کانادا دارید، می‌توانید آن را به‌صورت کامنت مطرح کنید.
اقامت کانادا
(۲) رای، میانگین: ۵
Share

دیدگاه‌ها(0)

دیدگاه خودتون رو بنویسین