فرانسه یکی از کشورهای قدرتمند در حوزه صنعت و اقتصاد اروپا است. این موضوع باعث شده تا هر ساله افراد زیادی برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند. یکی از روش‌های ساده، کم‌هزینه و البته مطمئن، مهاجرت تحصیلی به فرانسه است. به دلیل سیستم آموزشی قدرتمند، دانشگاه‌های مطرح وطراز اول، هزینه تحصیل مقرون به صرفه و اعطای کمک‌هزینه‌های تحصیلی و کمک‌هزینه مسکن، تحصیل در فرانسه یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها در میان دانشجویان بین‌المللی است. در حال حاضر یکی از فرصت‌های ویژه برای ایرانیان، اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها یا شرکت در یک دوره زبان فرانسه در این کشور است. بنابراین اگر قصد مهاجرت به یک کشور صنعتی و پیشرفته را دارید، مهاجرت تحصیلی به فرانسه ‌می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های شما باشد. در این مطلب نگاهی کوتاه به مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه، ویزای تحصیلی فرانسه، اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و بهترین دانشگاه‌های فرانسه و دوره‌های زبان در فرانسه خواهیم پرداخت.

چرا مهاجرت تحصیلی به فرانسه؟

قبل از وارد شدن به بحث مهاجرت تحصیلی به فرانسه بهتر است به این سؤال پاسخ دهیم که چرا فرانسه کشور مناسبی برای تحصیل است؟ بی‌شک فرانسه دارای یکی از معتبرترین سیستم‌های آموزشی در جهان است. دولت این کشور با اختصاص بخش عظیمی از بودجه خود، توانسته نقش مهمی در ارتقاء کیفیت سیستم آموزشی و تحصیلات تکمیلی داشته باشد. دستاوردهای صنعتی، فنی و علمی فرانسه (در حوزه فضایی، حمل و نقل، پزشکی، ریاضیات و…) و رقم برندگان جایزه نوبل بیان‌گر آن است که فرانسه یکی ازپویاترین قطب‌های ابداع و پژوهش در جهان است. در کل سیستم آموزش عالی فرانسه، بر پایه آزمایشگاه‌های تحقیقاتی معتبر یا مهارت حرفه‌ای کارآمد استوار است.

از دیگر مزایای تحصیل در فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم تبعیض آموزشی بین دانشجویان خارجی و داخلی
 • کیفیت بالای آموزش با توجه به نیاز دانشجو
 • بیش از ۱۳۰۰ برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی
 • رتبه ۶ جهانی در بخش تحقیق و توسعه ( بیش از ۴۲ درصد دانشجویان در مقطع دکترا ملیتی غیر از فرانسوی دارند)
 • پنجمین قدرت اقتصادی در جهان
 • صنایع پیشرفته و پیشرو در زمینه خود ( ۳۹ شرکت فرانسوی در میان ۵۰۰ واحد از بزرگ­ترین شرکت­های جهانی قرار دارند)
 • محیطی مناسب برای شکوفایی استعداد، نوآوری و کارآفرینی
 • فرصت یادگیری زبان فرانسوی
 • بیمه درمانی دانشجویی رایگان
 • رتبه سوم جهان در جذب دانشجوی بین‌المللی

ویزای تحصیلی فرانسه

افراد زیر می‌توانند برای درخواست ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنند.

 • داوطلبانی که دارای پذیرش در یکی‌ از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری هستند.
 • افرادی که دارای پذیرش یک دوره زبان در فرانسه هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌‌توانید به صفحه ویزای تحصلی فرانسه مراجعه کنید.

اخذ پذیرش از دانشگاه

همان طور که اشاره شده یکی از راه‌های مهاجرت تحصیلی به فرانسه، اخذ پذیرش در یکی‌ از سطوحِ کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری است. مدرک‌های اعطا شده از سوی مؤسسات آموزشی فرانسه، مطابق استانداردهای اروپایی، بر پایه نظام مشترک LMD (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری)، تنظیم می‌شوند. این مدرک‌ها به طور گسترده، در اکثر کشورهای جهان مورد قبول و معتبر می‌باشند. با اخذ پذیرش در یکی از مقاطع ذکر شده شما می‌توانید اقامت دانشجویی یا carte de séjour d’étudiant دریافت کنید. این اقامت به شما اجازه کار به مدت ۲۰ ساعت در هفته را خواهد داد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌‌توانید به صفحه کار دانشجویی در فرانسه و شرایط پذیرش در دانشگاه های فرانسه مراجعه کنید.

بهترین دانشگاه‌های فرانسه

فرانسه دارای دانشگاه‌های متعددی در رشته‌های مختلف علمی است. در رتبه‌بندی جدید منتشرشده توسط مؤسسه  QS(برای سال ۲۰۲۰)، ۳۱ دانشگاه فرانسه در میان ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. بر اساس رنکینگ جهانی ۲۰۲۰ بهترین دانشگاه‌های فرانسه (به همراه رتبه جهانی و سطح‌بندی وزارت علوم) به شرح زیر هستند:

 1. دانشگاه PSL (۵۳ | گروه الف)
 2. دانشگاه اکول پلی‌تکنیک (۶۰ | گروه الف)
 3. دانشگاه سوربن (۷۷ | | الف)
 4. دانشگاه سنترال سوپلک (۱۳۹)
 5. دانشگاه اکول نرمال سوپریور لیون (۱۶۰ | الف)
 6. دانشگاه تلکام پاریس‌تک (۲۲۴ | الف)
 7. دانشگاه ساینس‌پو (۲۴۲ | الف) صرفاً در رشته‌های اقتصاد، جامعه شناسی، حقوق و علوم سیاسی
 8. دانشگاه اکول دپونتس پاریس‌تک (۲۵۰ | الف)
 9. دانشگاه پاریس (۲۵)
 10. دانشگاه پاریس سود (۲۶۲ | الف)

برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌باره می‌توانید به صفحه دانشگاه های فرانسه مراجعه کنید.

دوره زبان در فرانسه

ترویج زبان فرانسوی به عنوان زبان کار جهت شناخت پتانسیل‌های موجود در فضای فرانسوی زبان و وزنه اقتصادی زبان فرانسه در دنیا، یکی از برنامه‌های آموزشی دولت فرانسه است. بنابراین شما این شانس را دارید که برای دوره‌های زبان فرانسه در این کشور اقدام کنید و موفق به اخذ ویزای تحصیلی شوید. البته باید به این موضوع دقت کرد که برای اخذ پذیرش دوره‌های زبان در فرانسه باید بالای ۱۸ سال سن و مدرک دیلپم داشته باشید. برای اخذ پذیرش و ویزا جهت شرکت در دوره‌های زبان در فرانسه نیازی به داشتن مدرک زبان نیست. البته داشتن مدرک زبان فرانسه، نشان‌دهنده علاقه شما به یادگیری زبان فرانسه است و این به شما برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه از سفارت این کشور کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌‌توانید به صفحه دوره زبان در فرانسه مراجعه کنید.

مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه از طریق دوره زبان

یادگیری زبان فرانسه امتیاز خوبی برای کسب موفقیت تحصیلی در فرانسه است. حتی اگر برای ادامه تحصیلات عالی در این کشور لزوماً نیاز به یادگیری زبان فرانسوی نباشد، تکلم به زبان فرانسه موقعیت‌های تحصیلی و شغلی خوبی برای شما ایجاد خواهد کرد. از مهمترین مزایای یادگیری زبان فرانسه در کشور فرانسه می‌توان به غوطه‌ور شدن در زبان فرانسوی، درک فرهنگ مردم فرانسه، یادگیری مهارت‌های زندگی مستقل، استفاده از آموخته‌های زبان فرانسه به‌طور روزانه و امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌‌های فرانسه پس از گذراندن دوره زبان در فرانسه اشاره کرد. این بدان معنی است که شما پس از اتمام دوره زبان فرانسه و کسب نمره مورد نیاز، می‌توانید به راحتی از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش بگیرید و ادامه تحصیل دهید. در این صورت برای تمدید ویزا می‌توانید در کشور فرانسه اقدام کنید و نیازی به بازگشت به ایران نیست.

ضمناً متقاضیان مهاجرت به کانادا پس از گذراندن دوره زبان در فرانسه، شانس بالاتری برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی کانادا خواهند داشت.

منبع:

www.campusfrance.org