Loading...

آشنایی با کشور قبرس

خانه / قبرس / آشنایی با کشور قبرس

قبرس کشوری جزیره‌ای در بخش شرقی دریای مدیترانه و سومین جزیره پرجمعیت در این دریا است. قبرس همچنین در جنوب ترکیه، غرب سوریه و لبنان، شمال غربی فلسطین، شمال مصر و جنوب شرقی یونان واقع شده و نیکوزیا پایتخت این کشور است. قبرس که به جواهر مدیترانه معروف است، به دو بخش تقسیم می‌شود: قبرس شمالی و قبرس جنوبی. سیستم حکومتی کشور قبرس، جمهوری بوده و رئیس‌جمهور، رئیس دولت است. این کشور از نظر موقعیت جغرافیایی به آسیا نزدیک‌تر است اما از نظر تاریخی و فرهنگی، کشوری اروپایی محسوب می‌شود. قبرس در دوران باستان به خاطر وجود کان‌های مس فراوان مشهور بوده؛ به طوری‌که واژه مس در زبان‌های اروپایی (مانند copper انگلیسی) از نام یونانی این جزیره یعنی Kupros گرفته شده است. برای آشنایی با کشور قبرس ، بخش‌های جنوبی و شمالی آن، مهم‌ترین شهرها، آب‌وهوا، زبان‌های رایج، وضعیت اقتصادی، سیستم حکومتی، سیستم آموزشی، مشاغل مورد نیاز، خدمات درمانی و هزینه‌های زندگی در قبرس این مقاله را مطالعه کنید.

اگر قصد تحصیل در قبرس را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در کنار مطالعه مطلب «آشنایی با کشور قبرس» با مراجعه به صفحه درخواست مشاوره، فرم مربوطه را پر کنید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

آشنایی با کشور قبرس جنوبی و شمالی

آشنایی با کشور قبرس _ نقشه قبرس

برای آشنایی با کشور قبرس بهتر است نخست با شرایط سیاسی آن شروع کنیم. قبرس جزیره‌ای در دریای مدیترانه شرقی است که به دو بخش تقسیم می‌شود: قبرس جنوبی (بخش یونانی) و قبرس شمالی (بخش ترکی/ جمهوری ترکی قبرس شمالی) و به قبرس جنوبی، جمهوری مستقل قبرس و یا قبرس یونانی نیز گفته می‌شود. به طور کلی این جزیره و جمهوری مستقل قبرس، جزء اتحادیه اروپا بوده ولی عضویت آن در اتحادیه اروپا به طور کامل شامل حال قبرس شمالی نمی‌شود. به عبارت دیگر قبرس شمالی، ناحیه‌ای آسیایی و قبرس جنوبی، ناحیه اروپایی است. پایتخت کشور قبرس، نیکوزیا است که با خطی سبز (The Green Line) به دو بخش تقسیم شده که مانند مرزی عمل می‌کند که رفت‌وآمد بین این دو بخش را محدود می‌کند. با وجود اینکه رفت‌وآمد بین این دو بخش، دارای محدودیت است اما در سال‌های اخیر مشکلی بین بخش جنوبی و شمالی پیش نیامده است. یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود، این است که قبرس جنوبی، تحت کنترل یونان نیست ولی از نظر فرهنگی، ارتباط تنگاتنگی با این کشور دارد.

آشنایی با کشور قبرس و شهرهای مهم آن

برخی از مهم‌ترین شهرهای قبرس عبارتند از:

 • نیکوزیا (پایتخت قبرس)
 • لارناکا
 • لیماسول
 • پافوس (در این شهر، فستیوالی فرهنگی با نام آفرودیت(۱) برگزار می‌شود)
 • کایرنیا

(۱) براساس باوری افسانه‌ای، زادگاه آفرودیت (Aphrodite) یا همان خدای عشق و زیبایی، قبرس است. این باور افسانه‌ای یکی از دلایل شهرت این کشور است.

آب‌وهوای قبرس

قبرس آب‌وهوایی مدیترانه‌ای با تابستان‌هایی طولانی، گرم و خشک (از ماه می تا اکتبر) و زمستان‌هایی معتدل همراه باران (از دسامبر تا فوریه) است. متوسط دمای روز در تابستان از ۲۱ تا ۳۴ درجه سانتی‌گراد بوده که البته این دما در تابستان‌های بسیار گرم به ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. همچنین دمای هوا در این کشور در ماه‌های خنک‌تر سال بین ۷ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

زبان مردم قبرس

مردم قبرس افرادی بسیار تحصیل‌کرده و اکثراً به چند زبان مسلط هستند. زبان‌های رسمی قبرس، یونانی و ترکی است اما انگلیسی نیز در سطح گسترده‌ای در این کشور صحبت و به عنوان زبان تجارت بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود. آلمانی، فرانسوی و روسی نیز از جمله زبان‌های دیگری هستند که در امور بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود کاربرد گسترده زبان انگلیسی، برای کار کردن در قبرس، افراد باید زبان یونانی را یاد بگیرند. در حقیقت، با وجود اینکه اکثر مردم قبرس می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند ولی زبان اول در قبرس یونانی است. افرادی که در این کشور زندگی کرده‌اند به خوبی می‌دانند که حدود ۹۵ درصد مردم قبرس به طور کامل به این زبان مسلط هستند و بیشتر فعالیت‌های تجاری آنها از طریق زبان انگلیسی انجام می‌شود. زبان نوشته‌شده بر روی تابلو‌های راهنمایی و رانندگی و منوی رستوران‌ها نیز به هردو زبان انگلیسی و یونانی است.

وضعیت اقتصادی قبرس

بر اساس آمار گزارش‌شده توسط بانک جهانی، قبرس کشوری با درآمد بالا (وضعیت اقتصادی خوب) است و حتی در سال ۲۰۰۱ از جمله اقتصاد‌های برتر جهان نامگذاری شد. قبرس از جمله کشورهایی است که نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است. این نرخ هیچ‌وقت از ۱۰ درصد بالاتر نرفته است. به طور کلی قبرس از جمله کشورهای ثروتمند جهان است. ارز رسمی این کشور در ژانویه سال ۲۰۰۸، از پوند قبرس به یورو تبدیل شده است.

سیستم دولتی قبرس

سیستم دولتی قبرس، ریاست جمهوری بوده و مانند تمامی کشورهای مشابه، رئیس جمهور به عنوان رئیس (مدیر) کشور و دولت است. قدرت مطلق در این کشور دولت بوده و قدرت قانونی نیز بر عهده دولت و مجلس است.

آشنایی با کشور قبرس و سیستم آموزشی آن

سیستم آموزشی قبرس به چند بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از: پیش‌دبستانی (از سن ۳ تا ۶ سال)، ابتدایی (از سن ۶ تا ۱۲ سال)، متوسطه (از سن ۱۲ تا ۱۸ سال) و آموزش عالی (۱۸ سال به بالا). تحصیلات تمام‌وقت برای همه کودکان ۵ تا ۱۵ ساله در این کشور الزامی است. همچنین کیفیت بالای آموزش و شهریه نسبتاً پایین دانشگاه‌ها، قبرس را به کشوری مناسب برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است. در ادامه به ترتیب بهترین دانشگاه‌های این کشور بر اساس رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۲۰ و همچنین دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم را مشاهده خواهیم کرد:

آشنایی با برترین دانشگاه های قبرس ۲۰۲۱

 • دانشگاه فناوری قبرس (Cyprus University of Technology) با قرار گرفتن در جایگاه ۳۵۰-۳۰۱ توانست همانند سال قبل عنوان برترین دانشگاه قبرس را بدست آورد. دانشگاه فناوری قبرس یکی از دانشگاه‌های جوان و دولتی این کشور است که در سال ۲۰۰۴ در شهر لیماسول در ساحل جنوبی این کشور تأسیس شد. یکی از اهداف عمده تأسیس این دانشگاه، جبران کم‌وکاست‌های موجود در سیستم آموزشی قبرس بود.
 • دانشگاه قبرس (University of Cyprus) یکی دیگر از برترین دانشگاه های قبرس ۲۰۲۱ است که در جدید‌ترین رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۵۰۱ – ۶۰۰ قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۸۹ توسط جمهوری قبرس تأسیس شده و در حال حاضر یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیق محور این کشور به شمار می‌رود.
 • دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia) با قرار گرفتن در جایگاه ۸۰۱-۱۰۰۰ موفق شد عنوان سومین دانشگاه برتر قبرس را از آن خود کند. دانشگاه نیکوزیا واقع در شهر نیکوزیا (پایتخت قبرس) بوده و به عنوان بزرگترین دانشگاه این کشور شناخته می‌شود.

آشنایی با کشور قبرس و مشاغل مورد نیاز در آن

اگر در فکر رفتن به قبرس برای زندگی هستید، بهتر است ضمن آشنایی با کشور قبرس، از مشاغل مورد نیاز در این کشور نیز آگاه شوید. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • پرستار و ماما
 • حسابدار
 • مهندس
 • دندانپزشک
 • داروساز
 • معلم زبان (زبان دوم)

درآمد در قبرس بسته به شغل افراد تفاوت دارد اما به طور متوسط برابر ۳۴۳۲ یورو در ماه است. همچنین حداقل درآمد در قبرس برای کارمندان بدون سابقه کار برابر ۸۷۰ یورو در ماه و برای کارمندان دارای ۶ ماه سابقه کار برابر ۹۲۴ یورو در ماه است.

خدمات درمانی در قبرس

استاندارد بیمارستان‌ها و خدمات درمانی و پزشکی در قبرس مانند دیگر کشورهای اروپایی بسیار بالا است. بیشتر پزشکان در این کشور، مدرک خود را از انگلستان یا آمریکا دریافت کرده‌اند؛ بنابراین ارتباط برقرار کردن با پزشکان این کشور به زبان انگلیسی به آسانی امکان پذیر است.

هزینه زندگی در قبرس

هزینه زندگی در قبرس از شهری به شهری دیگر متفاوت است اما این هزینه به طور متوسط برای دانشجویان بین‌المللی برابر ۶۵۰-۳۰۰ یورو در ماه است. برای اطلاعات بیشتر درمورد هزینه زندگی در قبرس به جداول زیر توجه کنید:

هزینه خرید مواد غذایی

در جدول زیر می‌توانید متوسط قیمت برخی از مواد غذایی در قبرس را مشاهده کنید:

ماده غذاییهزینه (یورو)
شیر (۱ لیتر)1.36
برنج سفید (۱ کیلوگرم)1.40
تخم‌مرغ (۱۲ عدد)2.59
پنیر محلی (۱ کیلو گرم)7.89
سینه مرغ بدون پوست و استخوان (۱ کیلوگرم)6.59
گوشت گاو (۱ کیلو گرم)9

هزینه رفت‌وآمد

در جدول زیر می‌توانید متوسط هزینه رفت‌وآمد با وسایل نقلیه عمومی و تاکسی در قبرس را مشاهده کنید:

نوع وسیلههزینه (یورو)
حمل‌ونقل عمومیبلیط یک‌طرفه1.50
بلیط یک‌ماهه40
تاکسیورودی4.12
هر یک کیلومتر0.85

در حال حاضر قیمت ۱ لیتر بنزین در قبرس ۱.۴۵ یورو است.

هزینه قبوض و اینترنت (ماهیانه)

در جدول زیر می‌توانید متوسط هزینه اینترنت در قبرس را مشاهده کنید:

قبوض و اینترنت (ماهیانه)هزینه (یورو)
قبض برق، آب و سیستم گرمایشی117.84
اینترنت39

اجاره ماهیانه

در جدول زیر می‌توانید متوسط اجاره آپارتمان در قبرس را مشاهده کنید:

نوع مسکنمتوسط اجاره ماهیانه (یورو)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر590
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر972
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر458
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر784

هزینه تحصیل در قبرس

متوسط شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های قبرس در مقطع کارشناسی کمتر از ۳۵۰۰ یورو (سالانه) است. البته این شهریه بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. برای نمونه دانشجویان داروسازی تقریباً ۷۰۰۰ یورو در سال پرداخت می‌کنند. هزینه تحصیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو و باز هم به رشته تحصیلی بستگی دارد.

آشنایی با کشور قبرس
(۱۶) رای، میانگین: ۴.۱
Share

دیدگاه‌ها(0)

دیدگاه خودتون رو بنویسین