Loading...

هزینه زندگی در آلمان

خانه / آلمان / هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان نسبت به کشورهای اروپای غربی کمتر و نسبت به کشورهای اروپای شرقی و نیز بسیاری از دیگر مناطق جهان بیشتر است. کیفیت زندگی، حمل و نقل، مراقبت‌های درمانی و سیستم آموزشی در آلمان از استاندارد بالایی برخوردار بوده و هزینه خرید در فروشگاه‌ها در شهرهای بزرگ این کشور به میزان قابل توجهی پایین‌تر از دیگر شهرهای بزرگ اروپا است. به طور کلی هزینه زندگی در آلمان نسبت به شهرهای بزرگ اروپایی مانند پاریس، لندن، رم، بروکسل و زوریخ کمتر است. البته هزینه زندگی در آلمان مانند هرجای دیگری تا حد زیادی به سبک زندگی فرد و شهر و ناحیه‌ای که در آن زندگی می‌کند، بستگی دارد. در این مقاله به بررسی هزینه زندگی در آلمان شامل هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی، هزینه مسکن، هزینه حمل و نقل و هزینه بیمه سلامت و نیز هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان می‌پردازیم.

اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در کنار مطالعه مطلب «هزینه زندگی در آلمان»، با مراجعه به صفحه درخواست مشاوره، فرم مربوطه را پر کنید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

هزینه تحصیل در آلمان

آلمان دارای تعداد زیادی دانشگاه است که در رتبه‌بندی جهانی، جزو دانشگاه‌های برتر به حساب می‌آیند. با وجود اینکه دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در بعضی از دانشگاه‌های آلمان باید شهریه پرداخت کنند، اما تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های این کشور هزینه‌ای ندارد و این یکی از مهمترین دلایل تمایل دانشجویان بین‌المللی به تحصیل در آلمان است. تنها مبلغی که دانشجویان بین‌المللی (برای دانشگاه‌های رایگان) می‌پردازند، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل، خدمات اجرایی، تجهیزات ورزشی و… است. همچنین وجود بورسیه های تحصیلی در آلمان این کشور را مقصدی جذاب برای دانشجویان ساخته است. سطح بالای دانشگاه‌های آلمان از دیگر دلایل تبدیل این کشور به یک کانون دانشجویی است. ۴۶ دانشگاه از بهترین دانشگاه های آلمان در سال ۲۰۲۰  در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه-زندگی-در-آلمان-_-هزینه-زندگی-دانشجویی-در-آلمان

تحصیل در دانشگاه‌های رایگان تا حد بسیار زیادی هزینه‌ زندگی در آلمان را کاهش می‌دهد. آلمان برای دانشجویان بین‌المللی کشور گرانی نیست. هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به طور متوسط ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است که در مقایسه با اکثر کشورهای دیگر اروپایی، مقرون به صرفه است. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، هزینه‌ زندگی در آلمان به سبک زندگی، شهر و محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید، بستگی دارد. بنابراین قبل از انتخاب شهر مورد نظر، باید درباره هزینه‌های زندگی در آن شهر تحقیق کنید. برای مثال اجاره ماهیانه، هزینه خوراک و پوشاک در شهرهای صنعتی بزرگ، گران‌تر از شهرهای کم‌جمعیت است. در صورت مدیریت هزینه مسکن، خوراک و حمل و نقل، پرداخت هزینه‌های دیگر تا حد زیادی آسان خواهد شد. برای کم کردن هزینه زندگی در آلمان، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند شهرهای ارزان‌تر را برای تحصیل انتخاب کنند. همچنین با کم کردن هزینه‌های اضافه (مانند چند بار در هفته رستوران رفتن)، می‌توانند هزینه زندگی در آلمان را بسیار کاهش دهند. علاوه بر این استفاده از مسکن اشتراکی (زندگی با هم‌خانه)، زندگی در خوابگاه و یا زندگی با یک خانواده میزبان (host family) از مهم‌ترین راهکارهای مؤثر برای کاهش هزینه زندگی در آلمان است. ترتیب نواحی بر اساس هزینه مورد نیاز برای زندگی به شرح زیر است: ۱- جنوب ۲- غرب ۳- شمال ۴- شرق

بر اساس ترتیب فوق، جنوب آلمان گران‌ترین منطقه این کشور بوده و دو شهر بزرگ این ناحیه (مونیخ و اشتوتگارت) گران‌ترین شهرها برای زندگی هستند. این در حالی است که شرق آلمان ارزان‌ترین منطقه برای زندگی است.

در جدول زیر می‌توانید متوسط هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان را مشاهده کنید.

هزینه‌های زندگی دانشجوییمتوسط مبلغ هزینه ماهانه (یورو)
جمع کل۶۲۳-۷۸۳
اجاره مسکن۲۰۰-۳۰۰
خوراک۱۴۰-۱۶۰
پوشاک۴۲
کتاب و لوازم‌التحریر۲۰
حمل و نقل۷۰-۹۰
بیمه و خدمات درمانی۸۰
تلفن و اینترنت۳۱
تفریح و ورزش۴۰-۶۰

هزینه مسکن در آلمان

بخش عمده‌ای از هزینه زندگی در آلمان شامل هزینه مسکن است که نسبتاً هزینه بالایی است. لازم به ذکر است که این هزینه تا حد زیادی به ناحیه و شهر مورد نظر بستگی دارد. با وجود اینکه هیچ محدودیتی برای خرید مسکن برای مهاجران وجود ندارد اما بیشتر مهاجران اجاره مسکن را ترجیح می‌دهند. اجاره مسکن در مونیخ، فرانکفورت، برلین، دوسلدورف و هامبورگ بالاترین هزینه و در برمن و لیپزیگ پایین‌ترین هزینه را دارد. بهترین راه برای پیدا کردن آپارتمانی مناسب در آلمان، مراجعه به مشاورین املاک است ولی اگر آگهی‌های تبلیغاتی را برای پیدا کردن آپارتمان انتخاب می‌کنید، به واژگان استفاده شده در تبلیغات دقت کنید. برای مثال در صورتی که در آگهی‌ آپارتمان موردنظر، از واژه ۴ اتاقه استفاده کرده باشد در حقیقت این آپارتمان ۲ اتاق‌خواب، ۱ هال و ۱ سالن غذاخوری دارد (آشپزخانه، راهرو و سرویس ها جزو اتاق‌ها محسوب نمی‌شوند). بر اساس قانون، پرداخت هزینه مربوط به مشاورین املاک بر عهده موجر (صاحب‌خانه) است. بنابراین قبل از عقد قرارداد شرایط مربوط به پرداخت هزینه مربوطه را با دقت مطالعه کنید.

هزینه حمل‌ و نقل در آلمان

سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان دارای کیفیت بالا و هزینه قابل قبولی (نسبت به سیستم حمل و نقل در شهرهای اروپایی دیگر) است. افراد با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، می‌توانند مقدار قابل توجهی از هزینه زندگی در آلمان را کاهش دهند. هزینه حمل و نقل در این کشور به صورت ماهیانه، از ۶۰ تا ۹۰ یورو متغیر است که البته این هزینه تا حد زیادی به محل زندگی بستگی دارد. سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان از کیفیت خوبی برخودار است و همچنین قطارهای داخل شهری گاهی گزینه‌های مقرون به صرفه‌ای را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. برای مثال افرادی که کارمند هستند و برای حمل و نقل خود (به محل کار) از این قطارها استفاده می‌کنند، می‌توانند با تهیه BahnCard، هزینه کمتری بپردازند. این بلیط برای حمل و نقل با اتوبوس نیز قابل استفاده است.

هزینه بیمه سلامت در آلمان

بیمه سلامت یکی از موضوعات ضروری برای تمام افراد مقیم آلمان می‌باشد. به عبارت دیگر افراد از اولین روزی که وارد این کشور می‌شوند باید برای دریافت بیمه سلامت خود اقدام کنند. دانشجویان بین‌المللی نیز بدون داشتن بیمه سلامت نمی‌توانند در دانشگاه ثبت‌نام کنند. به طور کلی دو نوع بیمه سلامت (بیمه سلامت عمومی/ خصوصی) در آلمان وجود دارد که افراد می‌توانند هرکدام از این بیمه‌ها را براساس نیاز و هزینه‌ای که میخواهند پرداخت کنند، انتخاب کنند. هزینه پرداختی برای دریافت بیمه سلامت بسته به نوع آن متفاوت است. داشتن بیمه سلامت عمومی برای تمامی افراد مقیم آلمان ضروری بوده و هزینه پرداختی توسط دولت تنظیم می‌شود. در صورتیکه افراد مایل به دریافت خدمات درمانی بیشتری باشند باید برای دریافت بیمه سلامت خصوصی اقدام کنند که هزینه‌ بیشتری نیز دارد.

کیفیت و هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان

هزینه زندگی در آلمان _ هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان

براساس جدیدترین آمار گزارش شده در سال ۲۰۱۹، شهرهای مونیخ (رتبه ۳ جهانی)، دوسلدورف (رتبه ۶ جهانی) و فرانکفورت (رتبه ۷جهانی) از جمله ۱۰ شهر برتر جهان محسوب می‌شوند. شهرهای دیگر آلمان مانند هامبورگ، برلین، نورمبرگ و اشتوتگارت نیز از جمله شهرهای با کیفیت آلمان به حساب می‌آیند. در ادامه به توضیحاتی در مورد برخی از آنها خواهیم پرداخت:

هزینه زندگی در مونیخ

زندگی در مونیخ نسبت به شهرهای دیگر آلمان، از هزینه بالاتری برخوردار است. برخی از هزینه‌های زندگی در مونیخ به شرح زیر است:

هزینه اجاره مسکن در مونیخ

شرایط آپارتمانمتوسط اجاره ماهانه (یورو)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۱۱۶۵
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر۸۵۷
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر۲۲۱۰
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر۱۶۹۰

هزینه قبوض در مونیخ

قبضمتوسط هزینه ماهانه (یورو)
قبوض پایه ( برق، سیستم گرمایشی، سرمایشی، آب، بازیافت)۲۴۳
اینترنت۳۳

هزینه حمل و نقل در مونیخ

نوع هزینهمبلغ هزینه (یورو)
بلیط یک طرفه (حمل‌ونقل عمومی)۲/۹۰
بلیط یک ماهه۶۶/۶۰
تاکسی (هر ۱ کیلومتر)۱/۹۰
بنزین (۱ لیتر)۱/۴۶

هزینه زندگی در دوسلدروف

متوسط برخی از هزینه‌های زندگی در دوسلدورف به شرح زیر است:

هزینه اجاره مسکن در دوسلدورف

شرایط آپارتمانمتوسط اجاره ماهانه (یورو)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۶۹۱
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر۵۲۸
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر۱,۴۹۷
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر۱,۰۴۷

هزینه حمل و نقل در دوسلدورف

نوع هزینهمبلغ هزینه (یورو)
بلیط یک طرفه (حمل‌ونقل داخلی)۲/۸۰
بلیط یک ماهه۷۵
تاکسی (هر ۱ کیلومتر)۲/۲۰
بنزین (۱ لیتر)۱/۳۸

هزینه قبوض در دوسلدورف

قبضمتوسط هزینه ماهانه (یورو)
قبوض پایه ( برق، سیستم گرمایشی، سرمایشی، آب، بازیافت)۲۱۵
اینترنت۳۱

هزینه زندگی در فرانکفورت

متوسط برخی از هزینه‌های شهر فرانکفورت به شرح زیر است:

هزینه اجاره مسکن در فرانکفورت

شرایط آپارتمانمتوسط اجاره ماهانه (یورو)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۹۷۰
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر۷۱۰
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر۱,۸۷۹
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر۱,۲۹۲

هزینه قبوض ماهیانه در فرانکفورت

قبضمتوسط هزینه ماهانه (یورو)
قبوض پایه ( برق، سیستم گرمایشی، سرمایشی، آب، بازیافت)۲۴۴
اینترنت۳۱

هزینه حمل‌ و نقل در فرانکفورت

نوع هزینهمبلغ هزینه (یورو)
بلیط یک طرفه (حمل‌ونقل داخلی)۲/۷۵
بلیط یک ماهه۹۰/۰۴
تاکسی (هر ۱ کیلومتر)۲
بنزین (۱ لیتر)۱.۴۴

هزینه زندگی در هامبورگ

متوسط برخی از هزینه‌های زندگی در این شهر به شرح زیر است:

هزینه اجاره مسکن  در هامبورگ

شرایط آپارتمانمتوسط اجاره ماهانه (یورو)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۸۸۹
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر۶۴۷
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر۱,۸۷۹
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر۱,۲۹۲

هزینه قبوض در هامبورگ

قبضمتوسط هزینه ماهانه (یورو)
قبوض پایه ( برق، سیستم گرمایشی، سرمایشی، آب، بازیافت)۲۲۹
اینترنت۳۳

هزینه حمل‌ و نقل در هامبورگ

نوع هزینهمبلغ هزینه (یورو)
بلیط یک طرفه (حمل‌ونقل داخلی)۳/۲۰
بلیط یک ماهه۸۰
تاکسی (هر ۱ کیلومتر)۲
بنزین (۱ لیتر)۱/۴۵
اگر از مطالعه مطلب «هزینه زندگی در آلمان» استفاده کردید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب مربوط به مدارک زبان آلمانی را نیز مطالعه کنید. همچنین اگر پرسشی درباره هزینه زندگی در آلمان دارید، می‌توانید آن را به صورت کامنت مطرح کنید.
هزینه زندگی در آلمان
(۱) رای، میانگین: ۳
Share

دیدگاه‌ها(9)

 • نرگس
  ۰۵/۱۰/۱۳۹۸, ۸:۳۴ ب.ظ  پاسخ

  این عالیه. خیلی ممنون که اینقدر مفید مطلب میذارین. حالا این مبالغ برای الان قابل استفاده هست. با توجه به تاریخ پست عرض می کنم. و یک سوال دیگه اینکه از مبلغی که معمولا برای فاند دکترا اعلام میشه، در کنار یک زندگی دونفره (همراه همسر)، میشه پس انداز هم داشت؟

  • محمد آرمانی
   ۰۸/۱۰/۱۳۹۸, ۱۲:۴۰ ب.ظ

   لطف دارید؛ خوشحالم که براتون مفید بوده.
   اطلاعات به‌روز هستند.
   مبالغ فاند و بورسیه متفاوت است اما به طور کلی فاند برای یک نفر پرداخت میشه و اگر همسرتون درآمدی نداشته باشه احتمالاً امکان پس‌انداز نخواهید داشت.

 • فهیمه ولیپور
  ۳۰/۰۳/۱۳۹۹, ۳:۵۳ ق.ظ  پاسخ

  سلام من میخام در مورد صنایع دستی اطلاعات داشته باشم چطوری باید بدونم و از کجا شروع کنم

  • نگین کشاورز
   ۳۰/۰۳/۱۳۹۹, ۸:۳۶ ب.ظ

   سلام این رشته به زبان آلمانی ارائه میشه
   لطفا با موسسه تماس بگیرید

 • فاطمه
  ۲۹/۰۵/۱۳۹۹, ۸:۳۶ ب.ظ  پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  اطلاع دارین که کدوم دانشگاه های المان شیمی به صورت رایگان درس میدن؟(برای ارشد و دکتری)
  البته منظورم مجموعه شیمی(شیمی پلیمر-تجزیه-نانو و …) هست نه مهندسی شیمی
  اگه این رشته به صورت رایگان درس داده نمیشه به طور کل کدوم دانشگاه ها درس میدن؟

  • نگین کشاورز
   ۳۰/۰۵/۱۳۹۹, ۶:۴۲ ب.ظ

   پیدا کنید DAADسلام میتونید لیست دانشگاه هایی که مناسب شرایط شما هستند رو در سایت

  • فاطمه
   ۳۱/۰۵/۱۳۹۹, ۱۱:۳۸ ق.ظ

   خیییلی ممنونم ازتون به راحتی به جواب سوالم رسیدم

 • متین
  ۱۷/۰۹/۱۳۹۹, ۶:۳۹ ق.ظ  پاسخ

  سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون ی سوالی ذهنمو درگیر کرده که اگه از طریق ویزای تحصیلی به المان بیایم کار پاره وقت میو.نیم داشته باشیم ؟ و اینکه تا چه اندازه کمک میکنه هزینه یک ماه که میانگین ۶۰۰-۸۰۰ یورو هست

  • نگین کشاورز
   ۱۸/۰۹/۱۳۹۹, ۹:۵۰ ب.ظ

   سلام بله ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دارید که تا حد زیادی هزینه های زندگی رو پوشش میده

دیدگاه خودتون رو بنویسین