علاقه‌مندان به زندگی و تحصیل در کانادا حتماً نام شهر مونترال را شنیده‌اند. مونترال بعد از تورنتو، دومین شهر بزرگ کانادا و بعد از پاریس، دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان جهان محسوب می‌شود (بیش از ۵۹ درصد جمعیت مونترال قادر به صحبت کردن به هردو زبان انگلیسی و فرانسوی هستند). این شهر ۵/۴۳۱ کیلومتر مربع مساحت (کوچکتر از تهران با مساحت ۷۳۰ کیلومتر مربع) و حدود ۷۵/۱ میلیون نفر جمعیت دارد. مونترال بزرگترین مرکز تجاری- صنعتی و فرهنگی کبک می‌باشد. این شهر همچنین مرکزی مهم برای تجارت، حمل‌ونقل، طراحی، آموزش، داروسازی، فرهنگ و هنر، تکنولوژی و گردشگری محسوب می‌شود. براساس رتبه‌بندی QS (معتبرترین مرجع رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان)، مونترال در سال ۲۰۱۷ رتبه نخست و در سال ۲۰۱۸ رتبه چهارم بهترین شهرهای دانشجویی جهان را کسب کرده است. با وجود اینکه مونترال شهری کانادایی است، حال و هوایی اروپایی بر آن غالب است که دلیل این موضوع ساختمان‌هایی با نمای خاکستری، کلیسای جامع کاتولیک و از همه مهم‌تر زبان رسمی این شهر (فرانسوی) است. در ادامه به بررسی حقایقی درباره مونترال، شرایط کار، تحصیل و زندگی در مونترال کانادا می‌پردازیم. همچنین اطلاعاتی درباره هزینه زندگی در مونترال کانادا ارائه خواهیم کرد.

حقایقی درباره مونترال کانادا

  • مونترال تاریخی با قدمت ۸۰۰۰ سال داشته و به جهت داشتن فرهنگ غنی، فستیوال‌‌های متعدد و غذاهای فوق‌العاده شهرت بسیار دارد.
  • مونترال دارای بیشترین تعداد رستوران در کانادا است. رستوران‌هایی مانند Montréal Plaza، Joe Beef، Hélicoptère و Le Mousso از جمله بهترین رستورن‌های این شهر هستند.
  • به طور متوسط ۶۰ روز سال در مونترال برفی است و ساعت غروب آفتاب در زمستان ۱۶:۱۴ است.
  • مونترال دارای یک شهر زیرزمینی است! شهر زیرزمینی مونترال یا رزو ((RÉSO متشکل از تعداد بسیاری برج، هتل، پاساژ و دانشگاه است که توسط تونل‌های زیادی به شبکه‌ای زیرزمینی مبدل شده‌اند. رزو از جمله جاذبه‌های گردشگری شهر مونترال است که با هدف ایجاد یک محیط ایمن و گرم در مقابل سرمای طاقت فرسای زمستان ساخته شده‌است.
  • اگر به گشت و گذار در مونترال بپردازید، شاهد تعداد زیادی نقاشی دیواری در خیابان‌های این شهر خواهید بود.
  • اولین المپیکی که در کانادا برگزار شد، المپیک تابستانی ۱۹۷۶ در شهر مونترال بود.
  • مونترال دارای تعداد زیادی فستیوال تابستانی است. فستیوال جاز مونترال (Montreal Jazz Festival)، فستیوال آتش‌بازی (Fireworks Festival)، جشنواره نور (Festival en Lumiere) و سیرک آفتاب (Cirque du Soleil) از جمله فستیوال‌هایی است که در این شهر برگزار می‌شود. اگر قصد گشت و گذار در مونترال را دارید، فستیوال کمدی Just For Laughs را از دست ندهید.
  • مونترال دارای تیم‌های ورزشی حرفه‌ای مانند تیم هاکی رو یخ Montreal Canadiens، تیم بیس‌بال Montreal Expos، تیم راگبی Montreal Alouettes و تیم فوتبال Montreal Impact است.
  • مونترال دارای بیش از ۳۵۰ کیلومتر پیست دوچرخه سواری است.
  • سالن‌های تئاتر و کنسرت بسیاری مانند Mtelus، Club Soda، Bell Centre، L’Olympia، L’Astral و … در مونترال وجود دارد.

کار در مونترال کانادا

پیدا کردن کار در مونترال، برای افرادی که تنها به زبان انگلیسی مسلط هستند، آسان نیست. تسلط به زبان فرانسوی از الزامات بسیاری از مشاغل در مونترال است. از آنجایی‌که مونترال شهری فرانسوی زبان است، تعداد مشاغلی که تنها تسلط به زبان انگلیسی را احتیاج داشته باشند، اندک است. بنابراین؛ توصیه ما به کسانی که قصد مهاجرت و پیدا کردن شغل در این شهر را دارند، یادگیری هرچه زودتر زبان فرانسوی است. با توجه به زبان رسمی این شهر، کارمندانی که با عموم مردم سروکار دارند، باید به زبان فرانسوی تسلط کامل داشته باشند. اما بیشتر کارفرمایان، افرادی را که هردو زبان فرانسوی و انگلیسی را بلد باشند، ترجیح می‌دهند. صنایع غذایی، فیلم‌سازی، بانکداری، فناوری نانو، فناوری‌های زیست‌محیطی، فناوری اطلاعات، هوافضا و بخش خدمات، مثال‌هایی از صنایع فعال در مونترال هستند. نرخ حقوق ماهیانه در این شهر، از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است اما متوسط حقوق ماهیانه در مونترال، تقریباً ۲۷۵۵ دلار کانادا می‌باشد. نرخ بیکاری در این شهر در سال ۲۰۱۸، ۶ درصد برآورد شده که تقریباً برابر با شهرهای دیگر کانادا (با نرخ بیکاری ۹/۵ درصد) است. محاسبه نرخ بیکاری در کانادا برمبنای تعداد افرادی است که به صورت فعال در جستجوی کار بوده و موفق به یافتن کار نمی‌شوند.

تحصیل در مونترال کانادا

دانش‌آموزان در مونترال، در سن ۵ سالگی وارد مدرسه شده و اگر قصد تحصیلات دانشگاهی داشته باشند، باید دوره‌ دوساله کالج (بعد از اتمام دوره ۱۱ساله مدرسه) را بگذرانند. زبان رایج آموزش در مدارس عمومی مونترال، فرانسوی است. لازم به ذکر است که در مونترال مدارس عمومی انگلیسی زبان نیز وجود دارد که مخصوص دانش‌آموزانی است که والدین‌شان شهروند کانادایی بوده و مقاطعی از تحصیل خود را به زبان انگلیسی گذرانده‌اند. انگلیسی در مدارس فرانسوی زبان، به عنوان زبان دوم تدریس می‌شود. لازم به ذکر است که مدارس خصوصی مونترال و تعدادی دیگر از مدارس کبک دو زبانه هستند. تعداد زیادی از دانش‌آموزان، مدارس خصوصی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند که البته دارای آزمون ورودی هستند (مدارس خصوصی، بیشتر مربوط به مقطع دبیرستان است). همچنین گزینه‌ای دیگر برای مهاجران (دانش‌آموزان) غیرفرانسوی زبان، ثبت‌نام در مدارس بین‌المللی مونترال است که متوسط شهریه آنها تقریباً ۲۵۰۰۰ دلار کانادا است. شرایط مورد نیاز برای ثبت‌نام، از مدرسه‌ای (بین‌المللی) به مدرسه‌‌ای دیگر متفاوت است. همچنین مونترال، کالج‌ها و دانشگاه‌های انگلیسی زبان نیز دارد. دانشگاه‌های McGill  و یا  Concordia از بین دانشگاه‌های انگلیسی زبان، گزینه‌های مناسبی برای دانشجویانی هستند که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی دارند. لازم به ذکر است باوجود اینکه دروس این دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، یادگیری زبان فرانسوی برای زندگی در مونترال لازم است.

هزینه زندگی در مونترال کانادا

هزینه زندگی در مونترال کانادا

هزینه زندگی در مونترال نسبت به دیگر شهرهای بزرگ کانادا پایین است؛ در ادامه به هزینه‌هایی مانند اجاره، حمل و نقل و خوراک خواهیم پرداخت:

۱- اجاره ماهیانه

هزینه مسکن در مونترال نسبت به شهرهای دیگر کانادا مانند ونکوور و یا تورنتو، پایین‌تر است. متوسط اجاره ماهیانه در مونترال به شرح زیر است:

نوع آپارتمان متوسط مبلغ اجاره (دلار کانادا در ماه)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۱۱۷۴.۱۳
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر ۷۷۶.۴۷
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر ۲۰۴۹.۹۲
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر ۱۳۱۳.۲۰

2- حمل و نقل

به‌طور کلی سیستم حمل و نقل عمومی در کانادا نسبتاً گران اما دارای سرعت و امنیت بالایی است. متوسط هزینه حمل و نقل در مونترال به شرح زیر است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی) ۳ دلار
بلیط یک ماهه ۸۵ دلار
کرایه تاکسی (یک کیلومتر) ۲ دلار
بنزین (یک لیتر) ۱ دلار

3- هزینه خوراک

قیمت برخی از مواد غذایی در مونترال به شرح زیر است:

اقلام مصرفی متوسط قیمت اقلام مصرفی متوسط قیمت
شیر (یک لیتری) ۲.۱۰ دلار یک کیلوگرم سیب ۳.۶۱ دلار
یک قرص نان سفید ۳.۲۵ دلار یک کیلو گرم موز ۲.۰۳ دلار
برنج سفید (یک کیلویی) ۳.۲۵ دلار یک کیلو گرم پرتقال ۳.۸۰ دلار
۱۲ عدد تخم‌‌مرغ ۳.۱۰ دلار یک کیلوگرم گوجه فرنگی ۴.۰۳ دلار
پنیر محلی (یک کیلویی) ۱۷.۶۳ دلار یک کیلوگرم سیب زمینی ۲.۵۲ دلار
سینه مرغ بدون استخوان (یک کیلوگرم) ۱۴.۴۸ دلار یک کیلو گرم پیاز ۲.۵۷ دلار
یک کیلوگرم گوشت قرمز ۱۷.۱۲ دلار یک بطری یک و نیم لیتری آب ۲.۱۰ دلار

شرایط آب و هوا در مونترال کانادا

شرایط آب و هوا برای زندگی در مونترال کانادا

مونترال شهری چهارفصل با انواع آب و هوا می‌باشد که در ادامه به وضعیت آب و هوایی هریک از فصول خواهیم پرداخت:

بهار

بعد از پشت سر گذاشتن زمستانی سرد، بی‌شک هوای مونترال تا ماه می، هنوز سرد و خنک است. بنابراین اگر قصد پیاده‌روی در خیابان‌های شهر را دارید، بهتر است اواخر بهار به مونترال بیایید اما اگر اوایل و یا اواسط بهار را برای سفر به این شهر انتخاب کرده‌اید، حتماً لباس گرم و چتر همراه داشته باشید.

تابستان

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تابستان‌های مونترال گرم و مرطوب است. لازم به ذکر است که گاهی در اوایل و اواخر تابستان، جبهه‌های باد سرد باعث سرد و خشک شدن هوا می‌شود. همچنین در ماه‌هایی مانند جولای، مونترال به طور معمول، ۱۱ روز بارانی است. بنابراین اگر تابستان را برای سفر به این شهر انتخاب می‌کنید، همراه داشتن لباس های خنک و نخی و  چتر را فراموش نکنید.

پاییز

هوای شهر در این فصل فوق‌‌العاده است. مونترال در پاییز نه بسیار گرم و مرطوب است نه بسیار سرد. ماه سپتامبر گرم‌ترین ماه این فصل و نوامبر سردترین ماه با امکان بارش برف می‌باشد. بنابراین برای سفر به مونترال در فصل پاییز، لازم است لباس های مناسب همه نوع هوا (گرم/ آفتابی/ برفی) را همراه داشته باشید.

زمستان

زمستان‌های مونترال بسیار طولانی است و سرمای آن گاهی تا آوریل ادامه پیدا ‌می‌کند. برف و باران‌های سرد معمولاً در دسامبر شروع شده و افت دما تا ژانویه ادامه دارد. بنابراین اگر زمستان را برای رفتن به مونترال انتخاب کرده‌‌اید، حتماً لباس‌ گرم، شال، دستکش، کلاه گرم و چکمه همراه داشته باشید. همچنین همراه داشتن کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی نیز لازم است (انعکاس نور خورشید در برف می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی شود).

متوسط دمای هر ماه در مونترال به شرح زیر است:

ماه دما (درجه سانتی‌گراد) ماه دما (درجه سانتی‌گراد)
مارس ۶- تا ۲ سپتامبر ۱۳ تا ۲۱
آوریل ۱ تا ۹ اکتبر ۶ تا ۱۳
می ۱۷ تا ۷ نوامبر ۰ تا ۷
ژوئن ۱۴ تا ۲۴ دسامبر ۸- تا ۱-
جولای ۱۷ تا ۲۷ ژانویه ۱۲- تا ۴-
آگوست ۱۷ تا ۲۶ فوریه ۱۱- تا ۳-