تحصیل در ایتالیا به عنوان کشوری که مهد هنر و فرهنگ است، جذابیت‌های بیشماری برای دانشجویان بین‌المللی دارد. ایتالیا نه تنها قطب معماری، هنر، طراحی و مد است، بلکه در زمینه علم و پژوهش نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. ایتالیا با ۵۰ مکان ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو، رتبه نخست کشورهای جهان را در این زمینه دارد. پایین بودن هزینه تحصیل در ایتالیا نسبت به اکثر کشورهای اروپایی، یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور است. از دیگر امتیازات تحصیل در ایتالیا، بورسیه های دولتی و دانشگاهی این کشور برای دانشجویان بین‌المللی است که مهم‌ترین آنها برای دانشجویان ایرانی، بورسیه استانی ایتالیا می‌باشد. به طور کلی، یکی از مراحل مهم فرایند اپلای برای دانشگاه‌ها در اکثر کشورها، دریافت مدرک زبان است. اما آیا امکان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان وجود دارد؟! این پرسش را در دو بخش مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی پاسخ می‌دهیم.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی؟!

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا معمولاً باید در یک آزمون ورودی شرکت کنید. برای مثال برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی باید در آزمون IMAT شرکت کنید. در این صورت پیش از شرکت در آزمون، باید مدارک خود را به سفارت ایتالیا تحویل دهید. یکی از مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا، مدرک زبان است. بنابراین پیش از شرکت در آزمون وروری و اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی، باید مدرک زبان خود را دریافت کنید.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری؟!

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، دریافت پذیرش از دانشگاه های ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است. بسیاری از دانشگاه‌ها در بسیاری از رشته‌های تحصیلی داشتن مدرک زبان را برای پذیرش الزامی نمی‌دانند. اما باید توجه داشت که برای ورود به دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل نخست باید ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کرد و در حال حاضر یکی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، مدرک زبان انگلیسی برای دوره های انگلیسی زبان (و مدرک زبان ایتالیایی برای دوره های ایتالیایی زبان) است.

بنابراین متقاضیانی که از دانش زبان خوبی برخوردارند، اما هنوز فرصت شرکت در آزمون و دریافت مدرک زبان را نداشته‌اند یا در حال آماده شدن برای آزمون زبان هستند، می‌توانند نخست برای پذیرش دانشگاه در ایتالیا اقدام کنند و پس از اخذ پذیرش، مدرک زبان خود را دریافت و در زمان مصاحبه سفارت ایتالیا آن را ارائه دهند.