آزمون GMAT

Home / اخبار تحصیلی / آزمون GMAT

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته‌های مرتبط با کسب و کار را در خارج از کشور داشته باشید، احتمالاً نام آزمون GMAT را شنیده‌اید و شاید اطلاعاتی نیز درباره آن کسب کرده باشید. GMAT مخفف عبارت Graduate Management Admission Test و به معنی آزمون مورد نیاز برای پذیرش در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مدیریت است. در این مقاله به ارائه اطلاعاتی درباره آزمون GMAT، شامل مدت زمان، محتوا و نوع سؤالات، شیوه نمره‌دهی، منابع و نکاتی درباره آزمون می‌پردازیم.

اگر قصد تحصیل در اروپا یا کانادا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در کنار مطالعه مطلب «آزمون GMAT»، با مراجه به صفحه ارزیابی آنلاین، فرم مربوطه را پر کنید و از خدمات مشاوره رایگان سیم آخر بهره‌مند شوید.

 

مخاطبان آزمون: متقاضیان ورود به دانشکده‌ها (مدارس) کسب و کار

مورد نیاز برای ورود به: دانشکده‌های کسب و کار

هدف آزمون: سنجش توانایی متقاضی برای ورود به دانشکده‌های کسب و کار، با ارزیابی مهارت‌های کلامی زبان انگلیسی، ریاضی و تحلیلی

مدت زمان آزمون: ۳ ساعت و ۷ دقیقه (در صورتی که متقاضی از زمان‌های استراحت اختیاری استفاده کند کل مدت آزمون به ۴ ساعت می‌رسد)

محتوای آزمون GMAT

آزمون GMAT به چهار بخش تقسیم می‌شود:

۱- ارزیابی نگارش تحلیلی (Analytical writing assessment) : در این بخش متقاضی باید مقاله‌ای برای تحلیل یک بحث بنویسد (یک مقاله در ۳۰ دقیقه).

۲استدلال یکپارچه (Integrated reasoning) : در این بخش متقاضی باید به سؤالات چندگزینه‌ای پاسخ دهد که توانایی او را برای ارزیابی اطلاعات ارائه‌شده در قالب‌های متفاوت و از منابع مختلف می‌سنجند (۱۲ سؤال در ۳۰ دقیقه).

۳- مهارت محاسباتی (Quantitative) : در این بخش متقاضی باید به سؤالاتی که توانایی او را برای حل مسائل و درک داده‌ها می‌سنجند، پاسخ دهد (۳۱ سؤال در ۶۲ دقیقه).

۴- مهارت کلامی زبان (Verbal) : در این بخش متقاضی باید به سؤالاتی که توانایی او را برای درک مطلب، ارزیابی بحث‌ها و ویرایش (تصحیح) متون مطابق با قواعد زبان انگلیسی می‌سنجند، پاسخ دهد (۳۶ سؤال در ۶۵ دقیقه)

آمادگی آزمون GMAT

نمره‌دهی آزمون GMAT

بخش مهارت کلامی: از ۰ تا ۶۰ نمره‌دهی می‌شود.

بخش مهارت محاسباتی: از ۰ تا ۶۰ نمره‌دهی می‌شود.

بخش ارزیابی نگارش تحلیلی: از ۰ تا ۶  با گام‌های ۵/۰ نمره‌ای) نمره‌دهی می‌شود.

بخش استدلال یکپارچه: از ۱ تا ۸ (با گام‌های ۱ نمره‌ای) نمره‌دهی می‌شود.

همچنین متقاضی یک نمره درصدی برای هریک از این چهار بخش که نشان می‌دهد از چند درصد شرکت‌کنندگان آزمون نمره بهتری کسب کرده است و نیز یک نمره کلی (Total) که بر مبنای نمره‌های بخش‌های مهارت کلامی و مهارت محاسباتی، محاسبه می‌شود، دریافت می‌کند. این نمره در بازه ۸۰۰-۲۰۰ ارائه می‌شود.

متقاضی می‌تواند تا ۵ دانشکده را برای ارسال گزارش نمره خود انتخاب کند. همچنین امکان ارسال گزارش‌های بیشتر با پرداخت هزینه اضافی وجود دارد. در صورتی که از نمره خود راضی نباشید، می‌توانید دوباره در آزمون شرکت کنید (حداکثر ۵ بار در یک بازه ۱۲ ماهه)؛ اما به یاد داشته باشید که تمام نمرات آزمون‌های ۵ سال گذشته در کارت نمره (Scorecard) ارسال شده به دانشکده‌های کسب و کار مورد نظر شما، قرار خواهند گرفت. شرکت‌کنندگان می‌توانند بلافاصله پس از اتمام آزمون، ارسال گزارش نمرات به دانشکده‌ها را لغو کنند.

هزینه شرکت در آزمون: ۲۵۰ دلار آمریکا (هزینه آزمون در سراسر جهان یکسان است)

مدت اعتبار نمرات آزمون: ۵ سال (نمرات قدیمی‌تر موجود هستند اما به عنوان معیار دقیقی از وضعیت فعلی شما محسوب نمی‌شوند).

نمره مورد نیاز: اکثر شرکت‌کنندگان در آزمون GMAT نمره‌ای بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ کسب می‌کنند؛ نمرات بسیار بالا و بسیار پایین نادر هستند. نتیجه آزمون به صورت قبولی یا ردی ارائه نمی‌شود و نمره مورد نیاز برای پذیرش به دانشکده مد نظر شما بستگی دارد.

چند نکته درباره آزمون GMAT

  • بخش‌های سؤالات چندگزینه‌ای با سؤالاتی از سطح متوسط آغاز می‌شوند.
  • هر پاسخ درست، یک سؤال سخت‌تر را به دنبال خواهد داشت و هر پاسخ نادرست باعث می‌شود که سطح سؤال بعدی پایین‌تر باشد.
  • برای تکمیل هر بخش باید به دشوارترین سؤالات پاسخ دهید.
  • در صورتی که متقاضی نتواند در زمان تعیین‌شده آزمون را به پایان برساند، جریمه‌ای در نمره او لحاظ می‌گردد.
  • آزمون GMAT تنها به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

منابع آزمون GMAT

سایت رسمی آزمون GMAT یک نرم‌افزار رایگان آمادگی برای شرکت در آزمون، در اختیار کاربرانی که در سایت ثبت نام کرده‌اند قرار می‌دهد. این همان نرم‌افزاری است که برای آزمون واقعی از آن استفاده می‌شود، بنابراین می‌توان آن را یک شبیه‌ساز دقیق به حساب آورد.

متقاضیان می‌توانند در یک دوره آمادگی برای شرکت در آزمون GMAT نیز شرکت کنند یا از منابع آنلاین مختلف موجود، از جمله سایت QS LEAP استفاده کنند.

اگر از مطالعه این مطلب درباره «آزمون GMAT» استفاده کردید، پیشنهاد می‌کنیم مقالات مربوط به آزمون LSAT، ثبت نام آنلاین آزمون IELTS در ایران و آزمون های زبان آلمانی را نیز مطالعه کنید. همچنین اگر پرسشی درباره آزمون GMA دارید، آن را به صورت کامنت مطرح کنید.

 

منبع:

www.topuniversities.com

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

نظر بدهید

نظرات(0)