تحصیل در فرانسه

Home / تحصیل در فرانسه

درباره فرانسه

فرانسه با نام رسمی جمهوری فرانسه، کشوری مستقل است که قلمرو آن علاوه بر خاک اصلی فرانسه در اروپای غربی، شامل نواحی ماوراءبحار نیز می‌شود. قلمرو اصلی کشور فرانسه از دریای مدیترانه تا کانال انگلیسی و دریای شمال، و از راین تا اقیانوس اطلس امتداد یافته است. ۱۸ ناحیه این کشور(که ۵ تای آن در خارج از خاک فرانسه-ماوراءبحار- واقع شده است) دارای یک منطقه ترکیبی با ۸۰۱/۶۴۱ کیلومترمربع و جمعیت ۲۵/۶۷ میلیون نفر است. بخش‌های شمالی و شمال‌شرقی فرانسه دارای آب و هوای معتدل است. بخش‌های جنوبی نیز آب و هوای مدیترانه‌ای دارند. نواحی غربی فرانسه دارای اقلیم اقیانوسی است که دارای میزان بارش بالایی بوده و زمستان‌هایی معتدل و تابستان‌هایی گرم دارد. غرب این کشور دارای آب و هوای کوهستانی است. سایر مناطق نیز معمولاً از تابستان‌هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌هایی سرد برخوردارند. پاریس پایتخت فرانسه است. این شهر بزرگ‌ترین شهر فرانسه و مرکز اصلی فعالیت‌های فرهنگی و تجاری است. دیگر مراکز بزرگ شهری فرانسه شامل مارسی، لیون، لیل، نیس، تولوز و استراسبورگ است.

فرانسه مدت‌هاست که در سطح جهان به عنوان مرکز هنر، علم و فلسفه شناخته شده است. این کشور به لحاظ تعداد میراث جهانی یونسکو در رتبه ۴ دنیا قرار دارد. افراد زیادی از سراسر جهان برای گردشگری به فرانسه سفر می‌کنند. فرانسه سالانه میزبان حدود ۸۳ میلیون گردشگر خارجی است. فرانسه کشوری توسعه‌یافته است و دارای هفتمین اقتصاد بزرگ جهان است. این کشور در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، امید به زندگی و توسعه انسانی، در رده‌های بالایی قرار دارد. فرانسه از قدرت‌های بزرگ جهان محسوب می‌شود و یکی از ۵ عضو ثابت شورای امنیت سازمان ملل متحد است و دارای حق وتو نیز می‌باشد.

امتیازات تحصیل در فرانسه

سطح کیفی بالای آموزش:

دانشگاه‌ها و مدارس عالی فرانسه از سطح آموزشی بسیار بالایی برخوردارند و هر ساله در رتبه‌بندی‌های جهانی، در میان بهترین دانشگاه‌ها رده‌بندی می‌شوند.

اهمیت بالای تحقیقات علمی در دانشگاه‌های فرانسه:

دستاوردهای فرانسه در زمینه علوم و فناوری و تعداد زیاد دانشمندان فرانسوی که موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند، بیانگر اهمیت بالای تحقیق و نوآوری در این کشور است.

همکاری نزدیک بین دانشگاه‌ها و سازمان‌های تجاری فرانسه:

سازمان‌های تجاری فرانسه در توسعه برنامه‌های دانشگاهی مشارکت دارند و رشته‌هایی را که مطابق با فعالیت‌های تجاری هستند، به برنامه‌های تحصیلی اضافه می‌کنند.

درهای کشور فرانسه به روی دانشجویان خارجی همواره باز است:

فرانسه بعد از ایالات متحده آمریکا و انگلیس، سومین کشور پرطرفدار دنیا برای تحصیل است.

هزینه‌های پایین تحصیل:

هزینه ثبت‌نام در دانشگاه‌های فرانسه بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. علاوه بر این، دریافت‌کنندگان بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های دولتی فرانسه، ممکن است از پرداخت هزینه ثبت‌نام معاف شوند.

برخورداری دانشجویان خارجی از حقوق دانشجویان فرانسوی:

دانشجویان خارجی می‌توانند از یارانه‌های مسکن، بیمه اجتماعی، حمل و نقل عمومی، سینما، تئاتر و دیگر تخفیف‌ها بهره‌مند گردند.

یادگیری زبان فرانسه، همزمان با گذراندان دوره تحصیلی به زبان انگلیسی:

کلاس‌های اجباری زبان فرانسه در موسسات اجرا می‌شود تا دانشجویان، زبان فرانسه یاد بگیرند و از مزایای دوزبانه بودن بهره‌مند گردند. ۲۶۰ میلیون نفر در ۵ قاره در سراسر جهان به زبان فرانسه صحبت می‌کنند و ۷۴۵ هزار نفر نیز در حال یادگیری این زبان هستند. یادگیری دو زبان انگلیسی و فرانسه، فرصت‌های شغلی مناسبی را پیش روی دانشجویان قرار می‌دهد.

مدارک دانشگاه‌های فرانسه در سراسر دنیا از اعتبار بالایی برخوردارند:

به منظور استانداردسازی سیستم آموزش و پرورش با اتحادیه اروپا، دانشگاه‌های فرانسه در حال حاضر در سه مقطع آکادمیک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرند. و این مدارک در سراسر دنیا دارای اعتبارند.

تحصیل و کارآموزی در فرانسه:

وجود دوره‌های کارآموزی در برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌های فرانسه بسیار رایج‌اند. و دانشجویان بسیاری از سراسر جهان این دوره‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

امکان اشتغال به کار حین تحصیل:

در فرانسه، کار کردن حین تحصیل برای  کسب درآمد امکان پذیر است. هر دانشجوی خارجی، پس از ثبت‌نام در یک مؤسسه آموزشی که عضویت در نظام تأمین اجتماعی دانشجویی را برایش ممکن می‌سازد (و در صورت دارا بودن اجازه اقامت، چنانچه شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد)، می‌تواند حین تحصیل کار کند. این حق شامل کلیه دانشجویان خارجی می‌شود، حتی شامل کسانی که برای نخستین بار و برای اشتغال به تحصیل در سال اول  به فرانسه می‌آیند و یا کسانی که به صورت تمام‌وقت در یک مدرسه آموزش زبان ثبت‌نام می‌کنند. قانون فرانسه به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد حداکثر ۹۶۴ ساعت در سال کار کنند که برابر است با ۶۰% زمان عادی کار در فرانسه. با یک کار نیمه‌وقت نمی‌شود از عهده تمام هزینه‌های زندگی برآمد، این درآمد در حد یک کمک خرج است. در فرانسه یک حداقل دستمزد وجود دارد که اصطلاحاً به آن SMIC می‌گویند و میزان آن ۹ یورو ناخالص ( یعنی پیش از کسرکسورات اجباری تأمین اجتماعی که حدود ۲۰% می‌شود) در ازای یک ساعت کار مفید است.

کمک هزینه مسکن دانشجویی:

در فرانسه، کلیه دانشجویان با هرملیت، می‌توانند از کمک ویژه دولت برای هزینه مسکن بهره‌مند شوند. فرانسه تنها کشور اروپایی است که چنین کمک‌هایی را ارائه می‌دهد.

دانشجویان خارجی می‌توانند مانند دانشجویان فرانسوی از این کمک‌ها که به منظور کاهش هزینه نسبتاً بالای اجاره بهاء در فرانسه اختصاص یافته است، بهره‌مند شوند.

این کمک بر مبنای میزان اجاره بهاء و درآمد دانشجو محاسبه می‌شود: بنابراین به صورت اتوماتیک به همه تعلق نمی‌گیرد و میزان آن هم مورد به مورد محاسبه می‌گردد.

برای استفاده از کمک هزینه مسکن  باید دارای سه شرط زیرباشید:

• مسکن دراختیارتان باشد تا بتوانید نشانی خود و میزان اجاره بها را اعلام کنید.
• حتما دارای بیمه اجتماعی اجباری دانشجویی باشید.
• دارای یک حساب بانکی در فرانسه باشید چرا که کمک هزینه هر ماه به حساب ذینفع واریز می‌شود.

در صورتی که با یک نفر یا بیشتر همخانه هستید، همگی می‌توانند از کمک‌ هزینه اجاره استفاده کنند در صورتی که نام کلیه مستاجران در اجاره‌نامه قید شده باشد. هر مستاًجر باید تقاضای جداگانه تنظیم کند. اما در مورد زوج ها تنظیم تنها یک تقاضانامه کافی است.

تقاضای کمک هزینه اجاره به صورت مستقیم و آنلاین در سایت اینترنتی صندوق کمک هزینه خانوادگی (CAF) ،  ظرف سه ماه پس از نقل مکان به مسکن مورد نظرانجام می شود.

 

هزینه ها

از آنجاییکه بودجه آموزش عالی در فرانسه توسط دولت تأمین می‌شود، هزینه تحصیل در آن پایین است. شهریه دانشگاه‌های فرانسه بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی از ۱۵۰ تا ۷۰۰ یورو متغیر است. علاوه بر این دانشجویان با خانواده‌های کم‌درآمد، می‌توانند برای دریافت کمک هزینه تحصیلی درخواست دهند.

هزینه‌ زندگی در فرانسه بسته به شهرهای مختلف متفاوت است. اما دانشجویان به طور میانگین می‌بایست ماهیانه ۸۰۰ یورو را برای خورد و خوراک، اجاره محل اقامت و رفت و آمد در نظر داشته باشند.

هزینه خوابگاه‌های دانشجویی در فرانسه

خوابگاه‌های دانشگاهی (که اصطلاحا در فرانسه به آن‌ها Cités-U  می‌گویند) توسط سازمان‌های دولتی اداره می‌شوند.

در فرانسه مراکز منطقه‌ای فعالیت‌های دانشگاهی و آموزشی (CROUS) خوابگاه‌های دانشگاهی را اداره می‌کنند. این خوابگاه‌ها یا در محوطه دانشگاه قرار گرفته‌اند یا در شهر و با اعمال ضوابط اجتماعی بسیار سختگیرانه واگذار می‌شوند.

خوابگاه‌های  CROUS مقرون به صرفه‌ترین نوع مسکن محسوب می‌شوند: اجاره ماهیانه از ۱۲۰ یورو برای یک اتاق تا ۳۵۰ یورو برای یک استودیو در نوسان است. تعداد این قبیل  مسکن‌ها نسبتا محدود است و اولویت واگذاری با دانشجویان بورسیه دولت فرانسه است.

از سوی دیگر تعدادی از دانشگاه‌ها قراردادی برای واگذاری اتاق‌هایی به دانشجویان خارجی مشمول برنامه‌های مبادله یا همکاری با CROUS منعقد کرده‌اند. بعضی از موسسات آموزشی تعدادی اتاق برای دانشجویان بین‌المللی پذیرفته شده در سال دوم کارشناسی‌ارشد یا دوره دکترا در نظر می‌گیرند. چنانچه مشمول یکی از این موارد هستید، اطلاعات لازم را از موسسه خود یا نهاد اعطا کننده بورس کسب کنید.

در سایر موارد، شانس به دست‌آوردن خوابگاه CROUS بسیار کم است. با این حال می‌توانید پس از ورود به فرانسه  از CROUS درخواست خوابگاه کنید چرا که،  در طول سال تحصیلی،  احتمال دارد بعضی از واجدین شرایط انصراف دهند.

پذیرش تحصیلی فرانسه

• کارشناسی

طول دوره کارشناسی در دانشگاه‌های فرانسه ۴ سال است و به زبان فرانسه ارائه می‌شود.

مدارک لازم:

• ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان، پیش‌دانشگاهی
• ترجمه مدرک دیپلم، پیش‌دانشگاهی
• انگیزه‌نامه (SOP)
• رزومه تحصیلی (CV)
• مدرک زبان

کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی‌ارشد در کشور فرنسه، به طور متوسط ۲ سال به طول می‌انجامد.

مدارک لازم:

• ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان، پیش‌دانشگاهی و لیسانس
• ترجمه مدرک دیپلم، پیش‌دانشگاهی و لیسانس
• انگیزه‌نامه (SOP)
• توصیه‌نامه
• رزومه تحصیلی (CV)
• مدرک زبان

دکترا

طول دوره دکترا در کشور فرانسه، بستگی به موضوع تحقیق دارد، اما به طور متوسط ۳ تا ۵ سال به طول می‌انجامد. این دوره در فرانسه به صورت رایگان ارائه می‌گردد. دانشجویان ممتاز در این دوره، می‌توانند به عنوان دستیار استاد (Teacher Assistant)یا دستیار تحقیق(Research Assistant)، مشغول به کار شوند.

مدارک لازم:

• ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان، پیش‌دانشگاهی، لیسانس و فوق‌لیسانس
• ترجمه مدرک دیپلم، پیش‌دانشگاهی، لیسانس و فوق‌لیسانس
• ارائه مقاله یا تألیفاتی در زمینه رشته مورد‌نظر
• انگیزه‌نامه (SOP)
• توصیه‌نامه
• رزومه تحصیلی (CV)
• ارائه پروپوزال
• مدرک زبان

ویزای تحصیلی فرانسه

مدارک لازم :

• یک رسید با نام کاربری متقاضی

• فرم درخواست ویزا که به زبان انگلیسی یا فرانسه توسط متقاضی پر، امضاء و تاریخ‌گذاری شده باشد.

• دو عکس ویزایی رنگی۵ در ۴٫۵ با زمینه سفید که بیش از ۶ ماه از آن نگذشته باشد. صورت متقاضی باید ۷۰ تا ۸۰ درصد عکس را پوشش دهد.

پاسپورت

• پاسپورتی که در زمان خروج متقاضی از کشور حداقل یک سال و سه ماه اعتبار داشته باشد. پاسپورت باید توسط متقاضی امضاء شود و حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.

• کپی صفحه اول پاسپورت جدید و پاسپورت‌های قدیمی و تمامی صفحاتی که ویزای شنگن دارند و کپی تمامی صفحاتی که مهرهای ورود و خروج در آن‌ها درج شده است.

• شناسنامه با ترجمه رسمی زبان فرانسه و کپی از تمامی صفحات آن.

• کارت پایان خدمت با ترجمه رسمی زبان فرانسه. تاریخ‌های خدمت سربازی باید در کارت پایان خدمت قید شده باشد.

• مدارک تحصیلی که به زبان فرانسه ترجمه، و توسط سفارت فرانسه تأیید شده باشد.

مدرک دیپلم، ریزنمرات
مدرک پیش‌دانشگاهی، ریزنمرات
مدرک کاردانی، ریزنمرات
مدرک کارشناسی، ریزنمرات
مدرک کارشناسی‌ارشد، ریزنمرات
مدرک دکتری، ریزنمرات

• گواهی استخدام و مرخصی با ترجمه فرانسه، در صورت اشتغال متقاضی.

• مدارکی مبنی بر تمکن مالی. متقاضی باید اثبات کند که توانایی پرداخت ماهی ۶۱۵ یورو را برای سال اول تحصیل خود دارد.

• در صورتیکه متقاضی بورسیه تحصیلی داشته باشد، ارائه گواهی سازمان مربوطه که این هزینه‌ها را پرداخت می‌کند.

• در صورتیکه متقاضی حمایت‌کننده مالی داشته باشد، مدرک شناسایی حمایت‌کننده مالی، تعهدنامه غیرمالی، به همراه مدارک استخدام و پرینت گردش حساب سه ماهه آخر حساب بانکی، رسید آخرین پرداخت مالیات، مدارکی گواه بر ارتباط متقاضی با حمایت‌کننده مالی(در صورتیکه حمایت‌کننده مالی در فرانسه زندگی می‌کند). گواهی استخدام و مرخصی متقاضی در صورت اشتغال متقاضی، حمایت‌کننده مالی باید از خویشاوندان نزدیک متقاضی در ایران یا فرانسه باشد (پدر، مادر، برادر، خواهر، پدربزرگ، مادربزرگ، عمو و خاله یا عمه)

• در صورتیکه متقاضی حمایت‌کننده مالی نداشته باشد، مدارک استخدام و پرینت گردش حساب سه ماهه آخر بانکی با مهر، حساب شخصی و حساب حرفه‌ای به زبان لاتین.

• گواهی مبنی بر داشتن محل اقامت در فرانسه: گواهی ای که توسط موسسه یا سازمان پذیرفته شده باشد، کپی از قرارداد اجاره‌نامه یا سند مالکیت.

فرم OFII

• مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه، در صورت وجود

• مدارک هنری و ورزشی، با ترجمه رسمی زبان فرانسه

خدمات پس از ورود به کشور مقصد

کادر موسسه سیم آخر پس از ورود دانشجویان به کشور مقصد نیز خدماتی را در راستای تسهیل امورات دانشجویی دانشجویان ارائه خواهد داد. این خدمات شامل رزرو خوابگاه، خدمات ترانسفر فرودگاهی، راهنمایی جهت افتتاح حساب و… می‌باشد.

اشتغال پس از تحصیل در فرانسه

دانشجویان شهروند اتحادیه اروپا می‌توانند پس از پایان تحصیلات آزادانه در فرانسه کار کنند. دانشجویان شهروند سایر نقاط جهان می‌توانند از امکانات زیر استفاده کنند:

دانشجویان خارجی دارای مدرک تحصیلی حداقل معادل کارشناسی‌ارشد

به محض دریافت مدرکی حداقل معادل کارشناسی‌ارشد و در پایان اعتبار اجازه اقامت «دانشجویی»، می‌توانید درخواست صدور مجوز اقامت موقت ۶ ماهه غیر قابل تمدید بنمایید. این مجوز به شما امکان می‌دهد، در محدوده ۶۰%  زمان قانونی کار، مشغول به کار شوید. سرانجام چنانچه موفق شوید قرارداد استخدامی در ارتباط با رشته تحصیلی‌تان با درآمدی حداقل یک و نیم برابر SMIC  (حداقل دستمزد) منعقد کنید می‌توانید به صورت تمام‌وقت کار کنید و درخواست تغییر وضعیت اقامت (از دانشجویی به شاغل) را بنمایید.

سایر دانشجویان

پس از اتمام تحصیلات، حتی اگرشهروند اتحادیه اروپا هم نباشید، می‌توانید به استخدام یک شرکت درآیید. در این حالت باید، طی مراحلی خاص،  وضعیت اقامتتان را (از دانشجویی به شاغل) تغییر دهید. به ویژه باید قرارداد استخدامی یا پیشنهاد استخدام از طرف یک شرکت فرانسوی را ارائه کنید. برای رسیدگی به درخواست شما، نظام اداری معیارهایی را در نظر می‌گیرد، مثل انگیزه شرکت در  استخدام شما، شایستگی شما یا مدت زمانی را که صرف تحصیل کرده‌اید.

• کارت مهارت و استعداد

هدف ازصدور این کارت تسهیل اقامت خارجیانی است که می‌توانند به صورتی مشخص و پایدار در توسعه اقتصادی یا شکوفایی فکری، علمی، فرهنگی، انسانی یا ورزشی کشور فرانسه مشارکت کنند. این کارت با توجه به محتوا، ماهیت و اهمیت پروژه فرد خارجی برای مدت سه سال، با قابلیت تمدید، صادر می‌شود. صاحب کارت می‌تواند به هر نوع فعالیت شغلی در ارتباط با پروژه ارائه شده، بپردازد.

Normal
۰

false
false
false

EN-US
X-NONE
AR-SA

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri",sans-serif;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-language:AR-SA;}

دوره های زبان فرانسه

یکی از ملزومات پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه، آشنایی با زبان فرانسه می‌باشد. دوره‌های زبان فرانسه که در این کشور برگزار می‌شوند این امکان را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌آورد تا در محیطی فرانسوی زبان به آموزش زبان بپردازند و فرآیند یادگیری زبان خود را تسریع بخشند.

دوره‌های زبان فرانسه برای  دانشجویان بین‌المللی به صورت فشرده و هفته‌ای ۲۰ ساعت است. این دوره‌ها از سه ماه شروع و تا یک سال ادامه دارند. هزینه دوره‌های زبان فرانسه بسته به نوع دوره و موسسه‌ متفاوت است. اما به طور متوسط هزینه سالیانه دوره زبان بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو می‌باشد.

Normal
۰

false
false
false

EN-US
X-NONE
AR-SA

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri",sans-serif;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-language:AR-SA;}

امتیازات فراگیری زبان فرانسوی

تکلم به زبان فرانسوی امتیاز خوبی برای موفقیت تحصیلی در فرانسه است حتی اگر برای ادامه تحصیلات عالی در این کشور لزوما به تسلط به این زبان نیاز نباشد. با اینحال توجه داشته باشید: عدم آشنایی به این زبان یکی از نخستین دلایل شکست دانشجویان خارجی دراین کشور است به ویژه در رشته‌های علوم انسانی و حقوق.

• زبانی که در سراسر جهان به آن تکلم می‌شود

بیش از ۲۶۰ میلیون نفر در پنج قاره به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. در حدود ۷۰ کشور جهان زبان فرانسوی زبان رسمی یا یکی از زبان‌های رسمی است. در عین حال زبان خارجی‌ای است که پس از زبان انگلیسی بیشترین طرفدار را میان زبان‌آموزان دارد. فرانسه دارای بزرگ‌ترین شبکه موسسات فرهنگی خارج از این کشور است که در آن‌ها زبان فرانسوی به بیش از ۷۵۰۰۰۰ نفر در سال آموزش داده می‌شود. 

زبان دیگر روابط بین‌الملل

زبان فرانسوی در عین حال زبان کار و زبان رسمی در سازمان ملل، اتحادیه اروپا، یونسکو، ناتو، کمیته بین‌المللی المپیک یا صلیب سرخ بین‌المللی است.

• زبان فرهنگ

زبان فرانسوی، زبان بین‌المللی  تئاتر، هنرهای بصری، رقص، معماری، آشپزی، مد و… است. تسلط به زبان فرانسوی نه تنها یعنی دسترسی به نسخه اصلی مهم‌ترین متون ادبیات فرانسه و فرانسوی زبان بلکه یعنی دسترسی به سینما و ترانه‌های موسیقی. زبانی برای یادگیری زبان‌های دیگر. با یادگیری زبان فرانسوی می‌توانید به آسانی زبان‌های دیگر لاتینی را مثل اسپانیولی، ایتالیایی، پرتغالی یا حتی رومانیایی را بیاموزید.