تحصیل در ایتالیا

Home / تحصیل در ایتالیا

در این صفحه به صورت جامع موضوع تحصیل در ایتالیا را بررسی کرده ایم. مزایای تحصیل در ایتالیا، سیستم آموزشی در ایتالیا، هزینه های تحصیل در ایتالیا ، انواع بورسیه تحصیلی و دانشگاه های ایتالیا از جمله موضوعاتی است که در این صفحه مطالعه خواهید کرد.

پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را در رابطه با بورسیه تحصیلی ببینید.

بورسیه استانی ایتالیا
بورسیه­ های دولتی در ایتالیا

پشنهاد می کنیم در کنار مطالعه مطلب تحصیل در ایتالیا به صفحه فرم ارزیابی آنلاین مراجعه کنید و با پر کردن فرم از خدمات مشاوره کاملا رایگان سیم آخر  بهره مند شوید. پر کردن این فرم کمتر از ۲ دقیقه زمان شما را می گیرد.

درباره ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

قبل از اینکه به بررسی تحصیل در ایتالیا و دیگر مباحث مرتبط با آن بپردازیم بهتر است، به صورت اجمالی نگاهی به کشور ایتالیا داشته باشیم. ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا کشوری با نظام سیاسی جمهوری پارلمانی است. این کشور با ۶۱ میلیون نفر شهروند چهارمین کشور پر جمعیت اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و با کشورهای فرانسه، سوییس، اتریش، اسلوونی، سن مارینو و واتیکان همسایه است.

بیشتر جمعیت ایتالیا را رومی‌تبارها تشکیل می‌دهند و زبان‌ رسمی در این کشور ایتالیایی است. ایتالیا از کشورهای پیشرو اقتصادی به حساب می‌آید و از مهم‌ترین صنایع آن می‌توان به فولاد، ماشین‌آلات، منسوجات و پوشاک، پتروشیمی، کشاورزی و دامپروری اشاره کرد.

بر اساس گزارش یونسکو بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده است. این کشور فرهنگ و تاریخچه‌ غنی دارد و از نظر تعداد گردشگر در میان کشورهای جهان رتبه پنجم را در اختیار دارد. ایتالیا همچنین در حال حاضر یکی از هشت کشور صنعتی جهان است و مهد پرورش دانشمندانی چون گالیله و  نقاشانی مانند داوینچی است.

مزایای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا علاوه بر شهرت بین المللی در رشته‌های معماری، هنر، طراحی و مد در زمینه تحقیق و پژوهش‌ علمی نیز اعتبار بالایی دارد. از آنجایی که نخستین دانشگاه مدرن در اروپا حدود ۹۰۰ سال پیش در بولونیای ایتالیا تأسیس گردید علوم کاربردی در این کشور پیشرفت چشمگیری پیدا کرده است. یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا هزینه تحصیل و زندگی بسیار پایین آن نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است. بر اساس قوانین ایتالیا شرایط تحصیل برای همه اقشار جامعه باید فراهم باشد، این قانون در خصوص دانشجویان بین المللی نیز صدق می‌کند. دولت این کشور برای فراهم کردن شرایط مناسب تحصیلی، برای دانشجویان داخلی و بین المللی هر ساله بورسیه های مختلفی را ارائه می دهد که یکی از بنام ترین آن ها، بورسیه استانی است.ارزش این بورسیه در سال حدود ۵۰۰۰ یورو می باشد.این بورسیه شامل ۹۰ درصد تخفیف در شهریه دانشگاه، محل سکونت و یک وعده غذایی نیز می شود.لازم به ذکر است دانشجویان می توانند در هفته ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهند و بخش زیادی از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

سیستم آموزشی در ایتالیا

مقاطع تحصیلی در مدارس ایتالیا به شرح زیر است:

 • کودکستان که مختص کودکان بین ۳ تا ۶ ساله است.
 • سیکل اول آموزش در مجموع ۸ سال است و به دو دوره تقسیم می شود:
 1. دوره اول آن مربوط به مدارس ابتدایی است که ۵ سال زمان می‌برد و مختص دانش‌آموزان ۶ تا ۱۱ ساله است.
 2. مدارس متوسطه اول که یک دوره‌ ۳ ساله است و برای دانش‌آموزان ۱۱ تا ۱۴ ساله ارائه می‌شود.
 • سیکل دوم آموزش نیز به دو دسته تقسیم می‌شود:
 1. مدارس متوسط دوم که ۵ سال زمان می‌برد و به دانش‌آموزان ۱۴ تا ۱۹ ساله اختصاص دارد. برای ورود به دبیرستان، مؤسسات فنی و مؤسسات حرفه‌ای باید از این مسیر وارد شد.
 2. دوره‌های فنی و حرفه ای (VET) که طول دوره آن ۳ یا ۴ سال است. دانش‌آموزانی که سیکل اول آموزش را گذرانده‌ باشند می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

هزینه تحصیل در ایتالیا 

نگران هزینه تحصیل در ایتالیا نباشید چرا که دانشگاه‌های ایتالیا علاوه بر داشتن سطح کیفی بالا به دلیل اینکه تحت پوشش دولت هستند بسیار مقرون به صرفه‌اند. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایتالیا از لحاظ سطح کیفی بسیار نزدیک به هم هستند. دانشجویان دانشگاه‌های دولتی نیز ‌می‌توانند بر اساس شرایط خود از بورسیه‌ استانی برای تأمین هزینه تحصیل و همینطور زندگی خود استفاده کنند.
با توجه به اینکه امکان دریافت بورسیه استانی برای دانشجویان ایرانی فراهم است، می توان گفت با دریافت بورسیه دیگر نیاز به پرداخت هزینه تحصیل نیست و در ایتالیا می توان در همه مقاطع تحصیلی رایگان تحصیل کرد.
هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف ایتالیا متغیر است،برای مثال شهرهایی مثل پیزا، پادو و تورین جزو ارزان‌ترین شهرهای ایتالیا برای زندگی هستند و هزینه زندگی در شهرهای شمالی ایتالیا گران‌تر است.
دانشجویان به طور متوسط در ماه باید ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو را برای هزینه‌های خوراک، پوشاک، مسکن، حمل و نقل، کتاب و … در نظر بگیرند. اجاره یک آپارتمان در ایتالیا نیز به طور متوسط ماهیانه  بین ۲۵۰ تا ۶۰۰ یورو است. سایر هزینه‌ها در ماه نیز به طورمیانگین شامل ۲۲ یورو برای اینترنت و ۱۵۰ یورو برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی است.

بورسیه تحصیلی ایتالیا            

یکی از شرایط ویژه کشور ایتالیا برای دانشجویان بین المللی اعطای بورسیه تحصیلی است. معروفترین بورسیه که در ایران نیز طرفداران زیادی دارد بورسیه استانی ایتالیا است که در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. این بورسیه در هر استان با نام مخصوص خود شناخته می‌شود، برای مثال بورسیه دانشگاه‌های استان میلان DSU و بورسیه دانشگاه‌های استان بولونیا ERGO نامیده می‌شود.

دانشجویان از ترم دوم تحصیلی و با شرط قبولی در واحدهای ارائه‌ شده می‌توانند از این کمک هزینه استفاده کنند. علاوه بر این در دانشگاه‌های ایتالیا نیز مانند سایر دانشگاه‌ها‌ی دنیا به دانشجویان دوره ممتاز بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد. پروسه انتخاب دانشجویانی که شایستگی دریافت این کمک هزینه را دارند بسیار دقیق است و معمولاً به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که رزومه تحصیلی خوبی دارند.

دانشگاه‌ها و اساتید برای انتخاب دانشجویانی که شایستگی دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه را دارند معیارهای خاص خود را دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

معدل بالا
ارائه حداقل یک مقاله‌ی چاپ شده
مدرک زبان
شرکت در کنفرانس‌های بین المللی
داشتن توصیه‌نامه
ارائه پروپوزال

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

مورد تأييد وزارت علومتورهای مجازی*وب‌سايترنكينگ (QS)شهردانشگاه 
https://www.polimi.it/170ميلانPolitecnico di Milano3
مشاهدهwww.unibo.it188بولونیاUniversita degli studi di Bologna1
مشاهدهen.uniroma1.it/215رمUniversita degli studi di Roma “La Sapienza”2
مشاهدهwww.unipd.it/296پادوواUniversita degli studi di Padova6
https://www.unifi.it/307فلورانسUniversita degli studi di Firenze9
https://www.polito.it/307تورينPolitecnico di Torino8
www.unimi.it/325ميلانUniversita degli studi di Milano4
https://www.unipi.it/421-430پيزاUniversita degli studi di Pisa5
https://web.uniroma2.it/461رمUniversitả Degli Studi di Roma Tor Vergata7
www.unina.it/481-490ناپلUniversita degli studi “Federico II” di Napoli10
مشاهدهwww.unicatt.it/481-490ميلانUniversita Cattolica del Sacro Cuore – Milano13
مشاهدهhttps://www.unito.it/551-600تورينUniversita degli studi di Torino11
www.unipv.eu/551-600پاوياUniversita degli studi di Pavia12
https://www.unimib.it/651-700ميلانUniversitả degli Stadi di Milano- Bicocca15
https://unige.it/701-750جنواUniversita degli studi di Genova14
https://www.units.it/701-750تريستهUniversita degli studi di Trieste17
www.unipg.it/751-800پروجاUniversita degli studi di Perugia18
مشاهدهhttps://en.unisi.it/801-1000سيه ناUniversita degli studi di Siena16

شرایط پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

به طور کلی می‌توان شرایط زیر را جهت دریافت پذیرش در مقاطع مختلف برای تحصیل در ایتالیا به تفکیک مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا معرفی کرد:

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در کشور ایتالیا به طور متوسط ۳ سال به طول می‌انجامد. این دوره معمولاً به زبان ایتالیایی و انگلیسی (در برخی رشته ها) برگزار می‌شود. پذیرش در این مقطع بستگی به شرایط تحصیلی دانشجویان و اولویت‌های حرفه‌ای و تحصیلی آن‌ها دارد.
دوره کارشناسی در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شود، برای تحصیل به زبان ایتالیایی در مقطع کارشناسی نیاز به شرکت در آزمونی به نام آلفاتست دارید. دانشجویان ایتالیایی در این آزمون رقیب دانشجویان خارجی نیستند و دانشگاه‌های ایتالیا ظرفیت جداگانه‌ای را برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند.برای تحصیل در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند نیاز به شرکت در آزمون ورودی در ایتالیاست که هر ساله در تاریخ مشخصی (معمولا شهریور) برگزار می شود.

مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی:

 • ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی
 •  ترجمه مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 • انگیزه‌نامه (SOP)
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی‌ ارشد در کشور ایتالیا به طور متوسط ۲ سال به طول می‌انجامد. زبان تدریس در مقطع کارشناسی‌ارشد در برخی از رشته‌ها انگلیسی و در برخی دیگر ایتالیایی است.

مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد:

 • ترجمه ریزنمرات لیسانس
 • ترجمه مدرک لیسانس
 • انگیزه‌نامه (SOP)
 • توصیه‌نامه
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)

تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا

تحقیق و پژوهش در دوره دکترا در دانشگاه‌های ایتالیا از اعتبار بالایی در سطح جهانی برخوردار است. دوره دکترا به طور متوسط ۳ تا ۵ سال به طول می‌انجامد. اگر قصد تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا را دارید باید بدانید که این دوره در ایتالیا به صورت رایگان ارائه می‌شود و دانشجویان ممتاز در این دوره می‌توانند به عنوان دستیار استاد (Teacher Assistant) یا دستیار تحقیق (Research Assistant) در دانشگاه یا مراکز علمی مشغول به کار شوند.

مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا:

 • ترجمه ریزنمرات دوره لیسانس و فوق‌لیسانس
 • ترجمه مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس
 • ارائه مقاله در زمینه رشته مورد نظر
 • انگیزه‌نامه (SOP)
 • توصیه‌نامه
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • ارائه پروپوزال

پذیرش و تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی آزمون ورودی به نام IMAT وجود دارد. شما پس از شرکت در این آزمون و کسب حدنصاب لازم می‌توانید برای اخذ پذیرش رشته‌های پزشکی در ایتالیا اقدام کنید.IMAT به طور همزمان در کشورهای مختلفی برگزار می شود.دانشجویان ایرانی می توانند در شهر های استامبول و یا دبی (صرفا بدلیل نزدیک بودن به ایران) در این آزمون شرکت نمایند.

ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا عبارت اند از:

 • تکمیل فرم درخواست روادید و امضای آن
 • ترجمه مدارک تحصیلی
 • دو قطعه عکس ۴×۵ رنگی و پشت‌ نویسی‌شده
 • اصل گذرنامه و یک نسخه کپی از صفحه اول
 • کپی رزرو بلیط یا اصل بلیط به مقصد ایتالیا به نام متقاضی (متقاضیان ترم اول باید بلیط را بعد از ۱۵ آگوست و متقاضان ترم دوم بلیط را بعد از ۱۵ فوریه رزرو کنند.)
 • رزرو هتل (حداقل ۱۰ روز اول اقامت) به نام دانشجو و در شهری که دانشجو قصد تحصیل دارد.
 • نسخه چاپ‌شده گردش سه ماه آخر حساب بانکی به زبان انگلیسی به نام شخص دانشجو  یا یکی از والدین دانشجو (در صورت ارائه نسخه چاپی حساب والدین، ارائه شناسنامه آنان به زبان ایتالیایی یا انگلیسی الزامی می‌باشد.)
 • یک نسخه از پذیرش دانشگاه
 • مبلغ ۵۰ یورو جهت صدور ویزای دانشجویی

خدمات پس از ویزا

 پس از اخذ پذیرش و ویزا برای تحصیل در ایتالیا، احتیاج به خدماتی مانند رزرو خوابگاه، افتتاح حساب بانکی، بیمه دانشجویی و… دارید. ما آماده ارائه این خدمات به شما در کشور ایتالیا هستیم.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویان غیر اروپایی پس از اتمام تحصیل در ایتالیا در مقطع ارشد می‌توانند تا ۱۲ ماه برای پیدا کردن کار در این کشور اقامت داشته باشند.

نکات مهم برای پیدا کردن کار در ایتالیا:

درخواست سریع:

در ایتالیا موقعیت‌های شغلی زیادی وجود ندارد و شما مجبور هستید با فارغ‌التحصیلان ایتالیایی برای پیدا کردن کار رقابت کنید.

ایجاد شبکه ارتباطی:

بسیاری از موقعیت‌های کاری در ایتالیا بر اساس روابط شخصی ایجاد می‌شود بنابراین سعی کنید تا روابط اجتماعی و کاری خود را در زمان تحصیل تقویت کنید.

تقویت زبان ایتالیایی:

تسلط بر زبان ایتالیایی یکی از مهمترین عوامل برای پیدا کردن کار در این کشور است.

شرکت‌های بین‌المللی:

برخی از این شرکت‌ها فرصت‌های کاری خوبی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می دهند.

جدول تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی
طول دوره تحصیل  ۳ سال
زبان تحصیل ایتالیایی- انگلیسی
مدرک زبان مورد نیاز مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی
هزینه تحصیل با توجه به بورسیه استانی، تقریبا رایگان
امکان اخذ بورسیه بله
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر – ژانویه
هزینه زندگی ۷۰۰ – ۶۰۰ یورو
امکان کار دانشجویی بله

جدول تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد
طول دوره تحصیل ۲ سال
زبان تحصیل ایتالیایی – انگلیسی
مدرک زبان مورد نیاز  جهت اخذ پذیرش نیاز به مدرک زبان نیست
هزینه تحصیل با توجه به بورسیه استانی، تقریبا رایگان
امکان اخذ بورسیه بله
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر – ژانویه
هزینه زندگی ۷۰۰ – ۶۰۰ یورو
امکان کار دانشجویی بله

جدول تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا

مقطع دکتری
طول دوره تحصیل ۵ – ۳ سال
زبان تحصیل ایتالیایی – انگلیسی
مدرک زبان مورد نیاز  جهت اخذ پذیرش نیاز به مدرک زبان نیست
هزینه تحصیل رایگان
امکان اخذ بورسیه بله
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر – ژانویه
هزینه زندگی ۷۰۰ – ۶۰۰ یورو
امکان کار دانشجویی بله