تحصیل در اسپانیا

Home / تحصیل در اسپانیا

درباره اسپانیا

نام رسمی کشور اسپانیا “پادشاهیِ اسپانیا” است. اسپانیا از اعضاء اتحادیه اروپا و پایتخت آن شهر مادرید است. اسپانیا به لحاظ موقعیت جغرافیایی در شبه‌جزیره ایبری در جنوب‌غربی اروپا قرار دارد. اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و تنگه جبل‌الطارق، از شمال و شمال‌شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال‌غرب با پرتقال و اقیانوس اطلس هم مرز است.

جمعیت اسپانیا در سال ۲۰۱۸ حدود ۴۶ میلیون نفر است. این کشور با تراکم ۹ نفر در هر کیلومترمربع جزو کم‌تراکم‌ترین کشورهای اروپای غربی محسوب می‌شود. اسپانیا دارای اقلیم‌های متنوعی از جمله اقلیم مدیترانه‌ای، نیمه‌خشک و اقیانوسی است که مجموعه این عوامل، اسپانیا را به کشوری جذاب و هیجان‌انگیز و در عین حال مناسب برای زندگی، تحصیل و گردشگری تبدیل کرده است.
فرهنگ اسپانیایی تاریخ طولانی دارد و بعد از چین و ایتالیا دارای بیش‌ترین تعداد میراث فرهنگی مورد حمایت قرار گرفته توسط یونسکو است. اسپانیا کشوری چندزبانه است که زبان اسپانیولی زبان رسمی این کشور می‌باشد. از شهرهای مهم اسپانیا می‌توان به بارسلون، مادرید، سویا، مالاگا، گرانادا، ساراگزا، تولد، سان سبستیان، سگویا، والنسیا و بیلبائو اشاره کرد.

امتیازات تحصیل در اسپانیا

اسپانیا در بین ۱۰ مقصد برتر دنیا برای تحصیل قرار گرفته است. این کشور دارای ۸۱ دانشگاه است که از بین آنها ۵۰ مورد دولتی و بقیه خصوصی هستند. دلایل بسیاری برای افرادی که اسپانیا را به‌عنوان مقصدی جهت تحصیل و یا کار انتخاب می‌کنند وجود دارد. در مجموع این کشور به لحاظ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیستم آموزشی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است.
از امتیازات تحصیل در اسپانیا می‌توان به هزینه‌های پایین زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، ارزش پولی بالا، سطح بالای کیفی دانشگاه‌ها، فرصت تحصیل با کمترین هزینه در دانشگاه‌های معتبر، امنیت اجتماعی و شغلی، جاذبه‌های طبیعی و بهره‌مندی از آب و هوای متنوع اشاره کرد.

دانشگاه‌های معتبری در شهرهای مادرید، بارسلونا و والنسیا وجود دارند که هر ساله در رنکینگ‌های جهانی رتبه‌های زیر ۵۰۰ را به خود اختصاص می‌دهند. اعتبار این دانشگاه‌ها در کنار شهریه‌ای بسیار ناچیز و همچنین امکان دریافت بورس‌های تحصیلی از دیگر مزیت‌های تحصیل در اسپانیا است. جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به بورس‌های تحصیلی می‌توانید به بخش بورسیه‌های تحصیلی مراجعه نمایید. علاوه بر مواردی که ذکر شد، افزایش روزافزون رشته‌های دانشگاهی و بها دادن هر چه بیشتر به رشته‌های میان‌رشته‌ای از دیگر عوامل محبوبیت اسپانیا در میان دانشجویان است. همچنین با وجود اینکه زبان رسمی این کشور اسپانیولی می‌باشد به دلیل امکان گذراندن مقاطع تحصیلی کارشناسی‌ارشد و دکترا به زبان انگلیسی افراد زیادی خواستار تحصیل در این کشور هستند. دانشجویان مقاطع مختلف بر اساس قوانین اسپانیا اجازه دارند هفته‌ای ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهند که به طور متوسط درآمدی معادل ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو در هفته خواهند داشت که توسط آن می‌توانند قسمتی از هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهند.

سیستم آموزشی اسپانیا

˜پیش‌دبستانی (Preschool) (La Educación Infantil): این دوره در ابتدایی‌ترین سطح هرم آموزشی اسپانیا قرار می‌گیرد و معمولاً به دو دوره تقسیم می‌شود. دوره اول ویژه کودکان زیر ۳ سال است که حضور در آن اختیاری و دوره دوم شامل کودکان ۳ تا ۶ ساله است.

آموزش ابتدایی (Primary School) (La Educación Obligatoria): این دوره ۶ ساله مخصوص کودکان ۶ تا ۱۲ ساله است. آموزش ابتدایی به سه دوره تقسیم می‌شود. دوره اول دانش‌آموزان ۶ تا ۸ ساله، دوره دوم ۸ تا ۱۰ ساله و دوره سوم ۱۰ تا ۱۲ ساله را شامل می‌شود.

 آموزش متوسطه اجباری (La Educación Secundaria): این دوره ۴ ساله مخصوص نوجوانان ۱۲ تا ۱۶ ساله است.

 پیش‌دانشگاهی (El Curso de Orientación Universitaria): دانش‌آموزان در اسپانیا در صورت تمایل برای ورود به دانشگاه باید دوره پیش‌دانشگاهی را با موفقیت طی کنند. این دوره برای نوجوانان ۱۶ تا ۱۸ ساله تعریف شده است.

هزینه‌های تحصیل در اسپانیا

هزینه‌های تحصیل و زندگی در اسپانیا که شامل خوراک، پوشاک و مسکن می‌شود  در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین است،حتی در بارسلونا که شهری بزرگ و توریستی محسوب می شود. به طور متوسط هزینه اجاره یک اتاق در شهر بارسلونا به همراه هزینه آب، برق و گاز ۳۰۰-۲۵۰ یورو در ماه است و برای سایر هزینه‌ها نیز باید ماهیانه مبغلی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو را در نظر بگیرید.

دوره هاهزینه تحصیل در سال
لیسانسبالای 2000 یورو
فوق لیسانس4000 تا 6000 یورو
دکترا400 تا 500 یورو

بورسیه‌های تحصیلی اسپانیا

اسپانیا نیز مانند سایر کشورها شرایط تقریباً یکسانی برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی دارد. در ادامه معیارهایی آورده شده که در اختیار داشتن هر کدامشان می‌تواند نقش تاثیرگزاری در دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌ها و اساتید اسپانیایی برای شما داشته باشد.

معدل بالا
حداقل یک مقاله علمی چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی 
ارائه مدرک آیلتس (حداقل نمره ۶٫۵)
شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی
توصیه نامه از اساتید
ارائه پروپوزال

پذیرش تحصیلی در اسپانیا

در ادامه با مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های اسپانیا در مقاطع تحصیلی مختلف آشنا می شوید:

کارشناسی

دوره کارشناسی در کشور اسپانیا به طور متوسط ۴ سال زمان می‌برد و معمولاً به زبان اسپانیایی ارائه می‌شود. اگر مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا هستید باید مدرک دیپلم خود از ایران را دریافت کرده باشید سپس در آزمونی تحت عنوان Selectivida Exam شرکت کنید. در صورت قبولی در این آزمون می‌توانید وارد دانشگاه شوید. سوالات این آزمون شامل مباحثی مانند زبان و ادبیات اسپانیایی، شیمی، زیست‌شناسی، ریاضیات، فیزیک و علوم محیط ‌زیست است.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش:

۱- ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی
۲- ترجمه مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی
۳- انگیزه‌نامه (SOP)
۴- توصیه‌نامه

کارشناسی‌ارشد

دوره کارشناسی‌ارشد در کشور اسپانیا به طور متوسط ۲ ساله است و به دو زبان انگلیسی و اسپانیولی تدریس می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش:

۱- ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان، پیش‌دانشگاهی و لیسانس
۲- ترجمه مدرک دیپلم، پیش‌دانشگاهی و لیسانس
۳- انگیزه‌نامه (SOP)
۴- توصیه‌نامه

دکترا

دوره دکترا در کشور اسپانیا به طور متوسط ۳ تا ۵ زمان می‌برد و تحصیل در این مقطع رایگان است.علاوه بر این به دانشجویان ممتاز دوره دکترا بورسیه‌های تحصیلی نیز تعلق می‌گیرد. دانشجویان در این دوره می‌توانند به عنوان دستیار استاد (Teacher Assistant) یا دستیار تحقیق (Research Assistant) مشغول به کار شده و حقوق دریافت کنند.

 مدارک لازم:

۱- ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان، پیش‌دانشگاهی، لیسانس و فوق‌لیسانس
۲- ترجمه مدرک دیپلم، پیش‌دانشگاهی، لیسانس و فوق‌لیسانس
۳- ارائه مقاله یا تألیف کتاب در زمینه رشته مورد نظر
۴- انگیزه‌نامه (SOP)
۵- توصیه‌نامه
۶- سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
۷- ارائه پروپوزال

ویزای تحصیلی اسپانیا

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا به شرح زیر است:

۱- فرم درخواست ویزا به همراه امضاء متقاضی
۲- یک قطعه عکس ۵٫۵×۵ با زمینه سفید که حداکثر در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد.
۳- گذرنامه
۴- گواهی عدم سوءپیشینه
۵- کپی اجاره منزل در کشور مقصد
۶- نامه تمکن مالی
۷- فیش حقوقی حامیِ مالی متقاضی

رزرو محل سکونت مناسب و خوابگاه، همچنین ارائه راهنمایی‌های لازم پس از ورود دانشجویان به اسپانیا مانند چگونگی افتتاح حساب، بیمه دانشجویی و … خدماتی است که از طرف مؤسسه سیم آخر در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار یکی از روش‌های متداول برای دریافت اقامت اسپانیا است.
برای دریافت اقامت باید بعد از پایان تحصیل از طرف شرکت‌های اسپانیایی پیشنهاد کار داشته باشید.
در اسپانیا با توجه به وضعیت شغلی شما، مجوزهای کاری مختلفی وجود دارد. بیشتر مهاجران برای زندگی و کار در اسپانیا نیاز به مجوز کار دارند، اگرچه استثنائاتی برای دانشگاهیان و دانشمندانی که روی پروژه‌های خاص کار می‌کنند وجود دارد.
پس از پیدا کردن شغل، کارفرمای شما باید برای شما درخواست اجازه کار دهد تا بتوانید به صورت قانونی در اسپانیا کار کنید. در صورتی که آن موقعیت شغلی در لیست مشاغلی باشد که کمبود نیروی انسانی دارند و یا برای آن موقعیت کاری هیچ کاندید مناسبی از شهروندان اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی وجود نداشته باشد آن شغل به شما تعلق می‌گیرد و پس از تأیید مجوز کار که همراه با مجوز اقامت شما خواهد بود می‌توانید برای ویزای کار درخواست دهید.

کارفرمای شما درخواست اجازه کار را از طرف شما به اداره وزارت کار ارسال خواهد کرد. در حین انجام این فرآیند از طرف اداره کار شما یک کپی از فرم درخواست به همراه تمبر و شماره فایل دریافت خواهید کرد که می‌توانید این مدارک را به عنوان بخشی از درخواستتان برای ویزای کار یا اقامت به سفارت یا کنسولگری اسپانیا ارسال کنید.
در مرحله بعد سفارت به اداره کار منطقه اطلاع می‌دهد که درخواست شما را در اختیار دارد و اداره کار پروسه درخواست شما را شروع می‌کند. پروسه رسیدگی به درخواست کار شما ممکن است تا ۸ ماه زمان ببرد. زمانی که اداره کار با اجازه کار شما موافقت کند سفارت ویزای اقامت یا کار شما را صادر خواهد کرد.

ویزای همراه اسپانیا

درخواست ویزای همراه برای همسرِ فرد متقاضی در ابتدای ورود به اسپانیا صادر نمی‌شود. متقاضی پس از ورود به اسپانیا و دریافت کارت اقامت خود می‌تواند برای درخواست ویزای همسر خود اقدام کند.
مدارک مورد نیاز برای ویزای همراه اسپانیا به شرح زیر است:

• مجوز اقامت
• اجاره‌نامه و یا سند و مدرکی که نشان دهد فرد دانشجو در اسپانیا دارای محل اقامت مناسبی است.
• ارائه منابع مالی کافی

 مقطع لیسانس در اسپانیا در یک نگاه 

طول دوره تحصیل ۴ سال
زبان تحصیل اسپانیایی- انگیسی
هزینه تحصیل  سالانه ۲۰۰۰ یورو به بالا
امکان اخذ بورسیه خیر
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر- فوریه
هزینه زندگی ۷۰۰- ۶۰۰ یورو
امکان کار دانشجویی بله

 مقطع فوق‌لیسانس در اسپانیا در یک نگاه 

طول دوره تحصیل ۱ تا ۲ سال
زبان تحصیل اسپانیایی- انگیسی
هزینه تحصیل ۶۰۰۰- ۴۰۰۰ یورو سالانه
امکان اخذ بورسیه بله
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر- فوریه
هزینه زندگی ۷۰۰- ۶۰۰ یورو
امکان کار دانشجویی بله

 مقطع دکترا در اسپانیا در یک نگاه

طول دوره تحصیل ۳-۵ سال
زبان تحصیل اسپانیایی- انگیسی
هزینه تحصیل تقریباً رایگان
امکان اخذ بورسیه بله
زمان شروع ترم تحصیلی متغیر – هر زمانی که دانشگاه اعلام کند.
هزینه زندگی ۷۰۰- ۶۰۰ یورو
امکان کار دانشجویی بله

گالری تصاویر و ویدیوها