تحصیل در آلمان

Home / تحصیل در آلمان

درباره آلمان

آلمان با نام رسمی “جمهوری فدرال آلمان” در قلب قاره اروپا قرار گرفته است. این کشور از شمال با دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوگزامبورگ، بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا و  پنجمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود.

۸٫۵ درصد از کل جمعیت آلمان را مهاجران تشکیل می‌دهند. بیشتر این مهاجران از ترکیه، ایتالیا و لهستان به آلمان مهاجرت کرده‌اند. آلمان با مساحت ۳۵ میلیون و ۱۲۱ هزار و ۱۴۱ کیلومتر‌مربع و ۸۲ میلیون نفر جمعیت پر‌تراکم‌ترین کشور اروپا محسوب می‌شود. در حال حاضر آلمان از صنعتی‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و بیشتر صادرات آن شامل محصولات الکترونیکی، مکاترونیکی، ماشین‌های سنگین، خودرو، فن‌آوری‌های محیط زیست، محصولات شیمیایی و دارویی است.

امتیازات تحصیل در آلمان

رایگان بودن تحصیل در آلمان به همراه مزیت‌های دیگر باعث شده است تا سالیانه افراد زیادی از سراسر جهان برای تحصیل، کار و زندگی به این کشور مهاجرت کنند. دانشگاه‌های آلمان در زمینه آموزش و پژوهش در سطح کیفی بالایی قرار گرفته‌اند. بین مباحث نظری و عملی در دانشگاه‌های آلمان پیوند بسیار نزدیکی برقرار است که این امر منجر به این شده تا دانشجویان پس از تحصیلات آکادمیک مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را داشته باشند. رشته‌های تحصیلی ارائه‌شده در دانشگاه‌های آلمان از طیف وسیعی برخوردارند و امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی برای دانشجویان فراهم است. سیستم آموزشی دانشگاه‌های آلمان به گونه‌ای سازماندهی شده که به شکوفاییِ قابلیت‌های فردی و فکری دانشجویان کمک شایانی می‌کند.
هزینه زندگی و تحصیل در آلمان نیز در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بسیار مقرون به صرفه است.

سیستم آموزشی آلمان

هر ایالت در آلمان شرایط آموزشی مخصوص خود را دارد. اما به طور کلی سیستم آموزشی آلمان در ۴ سطح ارائه می‌شود:

پیش‌دبستانی: دوره پیش‌دبستانی ۱ سال است که در آلمان تحت عنوان Kindergarten یا Vorschule شناخته می‌شود. این دوره برای کودکان ۱ تا ۶ سال ارائه می‌گردد که پس از گذراندن آن ورود به مدارس برای همه اجباری می‌شود.
دبستان: این دوره بین ۴ تا ۶ سال است که در آلمان با نام Grundschule معرفی می‌گردد.
دبیرستان و کارآموزی: دانش‌آموزان پس از دبستان می‌توانند بسته به هدف، علاقه و نیاز خود بین دوره‌های مختلف، یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنند:

Hauptschule

این دوره معمولاً تا کلاس نهم و دهم ادامه می‌یابد. طول این دوره کوتاه‌تر از Realschule  و Gymnasium است. پس از اتمام این دوره دانش‌آموزان می‌توانند وارد دوره‌ “کار و دانش” شوند.

Realschule

این دوره تا کلاس دهم طول می‌کشد و پس از اتمام آن دانش‌آموزان می‌توانند وارد هنرستان “فنی و حرفه‌ای” شوند.

Gymnasium

همانطور که گفته شد پس از پایان موفقیت‌آمیز دوره‌های Hauptschule  و Realschule دانشجویان می‌توانند دوره فنی و حرفه‌ای و یا کار و دانش را بگذرانند اما دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه دارند می‌توانند در دوره‌های دبیرستان Gymnasium شرکت کنند. این دوره تا کلاس دوازدهم طول می‌کشد. دانشجویان در دبیرستان Gymnasium دیپلم (Abitur) گرفته و با این مدرک می‌توانند در دانشگاه تحصیل کنند.

سیستم آموزشی آلمان

هزینه‌های زندگی در آلمان

هزینه‌های زندگی در آلمان به طور متوسط بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است که در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر بسیار مقرون به صرفه است. این هزینه‌ها شامل خوراک، پوشاک، مسکن و … است که قسمت زیادی از آن صرف اجاره مسکن می‌شود.
هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف آلمان متغیر است. بر فرض مثال شهر مونیخ نسبت به لایپزیگ شهر گران‌تری است. برای اجاره مسکن بسته به شهر و نوع محل اقامت ماهیانه به طور متوسط مبلغی معادل ۲۱۰ تا ۳۶۰ یورو را در نظر بگیرید. اگر قصد دارید هزینه‌های زندگی خود را در آلمان کاهش دهید اتاق‌های دانشجویی می‌تواند ایده‌ خوبی باشد. همچنین دانشجویان می‌توانند هر ترم با پرداخت حدوداً ۲۵۰ یورو از طرف دانشگاه ID Card دریافت کنند. ID Card  به دانشجویان این امکان را می‌دهد که با کمترین هزینه از خدماتی مانند حمل و نقل شهری، موزه‌ها، استخر و دیگر امکانات رفاهی استفاده کنند.

هزینه‌هایی که برای زندگی و تحصیل در آلمان باید در نظر بگیرید شامل موارد زیر می‌شود:

هزینه‌های زندگی هزینه در ماه
اجاره و خدمات رفاهی ۲۵۰-۳۰۰€
خوراک ۱۴۰-۱۶۰€
پوشاک ۴۲€
کتاب و لوازم‌التحریر ۲۰€
حمل و نقل ۷۰-۹۰€
بیمه و خدمات درمانی ۸۰€
تلفن و اینترنت ۳۱€
اوقات فراغت و ورزش ۴۰-۶۰€
جمع کل ۶۷۳-۷۸۳€

بورسیه‌های تحصیلی

مؤسسات زیادی در آلمان کمک هزینه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند. DAAD، بنیادهای حزبی، نهادهای مذهبی و شرکت‌های تجاری هر ساله کمک‌هزینه‌هایی را برای تحصیل دانشجویان خارجی در آلمان ارائه می‌دهند. باید در نظر داشته باشید که دریافت بورسیه‌های تحصیلی از DAAD و دیگر نهادها دارای شرایط خاص است. پروسه انتخاب دانشجویانی که شایستگی دریافت این کمک هزینه را دارند بسیار دقیق است و معمولاً این کمک هزینه‌ها به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که رزومه تحصیلی خوبی دارند. دانشگاه‌ها و اساتید برای انتخاب دانشجویانی که شایسته دریافت بورسیه تحصیلی هستند معیارهای زیر را در نظر می‌گیرند که در اختیار داشتن هر کدام از آن‌ها شانس دانشجویان را برای دریافت بورسیه بالا می‌برد:

معدل بالا
• ارائه حداقل یک مقاله چاپ شده
مدرک زبان
شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی
توصیه‌نامه از اساتید
ارائه پروپوزال

انتخاب دانشگاه مناسب در آلمان

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی گسترده‌ای در آلمان وجود دارد که دانشجویان با بررسی آن‌ها رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند که در ادامه ویژگی‌های هر یک را به اختصار بیان خواهیم کرد:

دانشگاه‌های تئوری‌محور

این دانشگاه‌ها عمدتاً پژوهش‌محور هستند و به تدریس علوم نظری می‌پردازند. معمولاً همه دانشگاه‌ها طیف وسیعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهند اما برخی از آن‌ها در بعضی از رشته‌ها به صورت تخصصی‌ فعالیت می‌کنند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.دانشگاه‌های فنی آلمان (Technische Universität, TU)  نمونه‌ای از این دانشگاه‌ها هستند.

دانشگاه‌های علمی‌کاربردی

دانشگاه‌های علمی‌کاربردی معمولاً رویکردی عمل‌گرا داشته و تأکید زیادی بر مهارت‌های کاربردی دارند. این دانشگاه‌ها طیف متنوعی از رشته‌ها مانند تکنولوژی، اقتصاد، پزشکی و … را ارائه می‌دهند.

دانشکده‌های هنر و موسیقی

دانشکده‌های هنر و موسیقی در رشته‌های موسیقی، هنرهای زیبا، طراحی (شامل طراحی لباس، طراحی داخلی، طراحی جواهرات، طراحی شهری، طراحی صنعتی، طراحی گرافیک و …) دانشجو می‌پذیرند. لازمه پذیرش در برخی از رشته‌های هنری مانند تئاتر، موسیقی، عکاسی، طراحی داخلی و … ارائه نمونه کار و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است.

پذیرش تحصیلی در آلمان

کارشناسی

دوره کارشناسی در کشور آلمان به طور متوسط ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. این دوره معمولاً به زبان آلمانی برگزار می‌شود. دانشجویان با دارا بودن سطحی از دانش زبان آلمانی می‌توانند از دانشگا‌ه‌های آلمان پذیرش مشروط بگیرند. کالج‌ها در آلمان به دو گروه دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند.
برای دوره کالجِ قبل از کارشناسی در آلمان، داشتن تحصیلات ۱۲ ساله متوسطه با حداقل معدل ۱۴ الزامی است. حداقل سطح زبان مورد نیاز برای کالج‌ها و اخذ ویزای تحصیلی مدرک B1 زبان آلمانی است اما این مدرک برای ورود به دانشگاه کافی نبوده و دانش آموزان باید پس از ورود به آلمان برای گرفتن مدرک TestDaF یا DSH اقدام کنند. (امتحان DSH فقط در آلمان برگزار می‌گردد.)

برخی از کالج‌ها در آلمان دارای آزمون ورودی و برخی دیگر بدون آزمون ورودی هستند. مدت زمان تحصیل در کالج یک سال تحصیلی بوده و شهریه آن برای هر ترم در کالج دولتی بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ یورو است.
در پایان سال تحصیلی امتحانی متشکل از دروس تدریس‌ شده و زبان آلمانی از دانش آموزان گرفته می‌شود و آنها باید حدنصاب سطح B2 زبان آلمانی را در این آزمون به دست آورند. بعد از فارغ‌التحصیلی از کالج مدرک پایان تحصیلات متوسطه در آلمان به نام Abitur  در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد که مجوز ادامه تحصیل آن‌ها در دانشگاه است.

مدارک لازم:

ο ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی
ο ترجمه مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی
ο انگیزه‌نامه (SOP) که باید در آن دلایل انتخاب آلمان برای تحصیل شرح داده شود.
ο رزومه تحصیلی (CV)
ο مدرک زبان آلمانی

کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی‌ ارشد در کشور آلمان به طور متوسط یک سال و نیم تا دو سال به طول می‌انجامد. این دوره به زبان آلمانی تدریس می‌شود.

مدارک لازم:

ο ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان، پیش‌دانشگاهی و لیسانس
ο ترجمه مدرک دیپلم، پیش‌دانشگاهی و لیسانس
ο انگیزه‌نامه (SOP)
ο توصیه‌نامه
ο رزومه تحصیلی (CV)
ο مدرک زبان

دکترا

تحقیق و پژوهش در دوره دکترا در دانشگاه‌های آلمان در سطح جهانی از اعتبار بالایی برخوردار است. در سال ۲۰۱۴ تعداد ۸۵ هزار محقق از سراسر دنیا آلمان را برای ادامه پروژه‌های تحقیقاتی خود انتخاب کردند.
موسسه DAAD بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده کمک‌هزینه تحصیلی به بیش از ۵۱ هزار و ۶۰۰ محقق خارجی در سراسر دنیا است. علاوه بر آن بسیاری از مؤسسات خصوصی و دولتی نیز سالیانه کمک‌ هزینه‌های مالی زیادی را در اختیار دانشجویان دکترا می‌گذارند. طول دوره دکترا در کشور آلمان بستگی به موضوع تحقیق دارد اما به طور متوسط بین ۳ تا ۵ سال است.

تحصیل در دوره دکترا در آلمان رایگان است و دانشجویان ممتاز در این دوره می‌توانند به عنوان دستیار استاد (Teacher Assistant) یا دستیار تحقیق (Research Assistant) مشغول به کار شوند.

مدارک لازم:

ο ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان، پیش‌دانشگاهی، لیسانس و فوق‌لیسانس
ο ترجمه مدرک دیپلم، پیش‌دانشگاهی، لیسانس و فوق‌لیسانس
ο ارائه مقاله یا تألیفاتی در زمینه رشته مورد‌نظر
ο انگیزه‌نامه (SOP) که باید در آن دلایل انتخاب آلمان برای تحصیل شرح داده شود.
ο توصیه‌نامه
ο رزومه تحصیلی (CV)
ο ارائه پروپوزال
ο مدرک زبان

ویزای تحصیلی آلمان

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان عبارت اند از:

 

 تکمیل و امضای فرم درخواست ویزای تحصیلی
عکس گذرنامه‌ به صورت سیاه و سفید یا رنگی در ابعاد ۴۵×۳۵ میلی‌متر که حداکثر در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشد.
گذرنامه معتبر
شناسنامه
اثبات تمکن مالی برای مدت اقامت دانشجویی

در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط دریافت ویزای دانشجویی آلمان می‌توانید با ما در تماس باشید.

خدمات پس از اخذ ویزا

پس از ارائه کلیه خدمات مربوط به پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی توسط موسسه سیم آخر با توجه به شرایط و نیاز متقاضیان، محل سکونت مناسبی برایشان رزرو خواهد شد. همچنین کلیه راهنمایی‌های لازم  پس از ورود به کشور آلمان نیز توسط کارشناسان ما در اختیار شما قرار خواهد گرفت

چگونگی محاسبه نمره و معدل خود به آلمانی

در سیستم نمره‌دهی آلمان نمرات در بازه ۱ تا ۶ قرار می‌گیرند که در این بازه ۱ بهترین نمره، ۶ بدترین نمره است و ۴ نمره قبولی محسوب می‌شود.در اکثر دانشگاه‌های آلمان شرط ورود به دانشگاه کسب نمره ۲٫۵ و بالاتر است. فرمول زیر نحوه تبدیل معدل یا نمره را به معادل آن در سیستم آلمانی نشان می‌دهد.

A = 3 * [ ( x – y ) / ( x – z ) ] + 1
نمره معادل در سیستم آلمانی: A
بیشترین نمره قابل کسب: X
نمره یا معدل متقاضی: Y
کمترین نمره ممکن برای گذراندن یک درس: Z

اقامت پس از تحصیل در آلمان

اگر قصد دارید پس از فارغ‌التحصیلی شغلی در آلمان پیدا کنید بهتر است در زمان تحصیل برای این هدف برنامه‌ریزی کنید. تسلط بر زبان آلمانی معیار بسیار مهمی برای پیدا کردن شغل در این کشور است که در صورت نداشتن این شرط ممکن است شانس دستیابی به برخی از مشاغل را از دست بدهید. دانشجویان غیر اروپایی که قصد دارند پس از تحصیل در آلمان کار کنند می‌توانند اجازه اقامت خود را به مدت ۱۸ ماه تمدید کنند تا در این مدت شغلی مرتبط با تحصیلات خود پیدا کنند.

برای درخواست تمدید اقامت مدارک زیر مورد نیاز است:

پاسپورت
مدرک دانشگاهی یا گواهی رسمی از دانشگاه که نشان دهد شما تحصیلات خود را با موفقیت تمام کرده‌اید.
بیمه
مدارکی دال بر داشتن محل سکونت
گواهی که نشان دهد شما به لحاظ مالی تمکن دارید.
دلیلی برای دیپورت شما وجود نداشته باشد.
اگر پس از یافتن شغل موردنظر خود در این ۱۸ ماه به مدت ۵ سال در آلمان مشغول به کار شوید و در این مدت بیمه پرداخت کنید می‌توانید اقامت دائم کشور آلمان را دریافت کنید.
 دریافت بلوکارت یکی از راه‌های متداول برای رسیدن به اقامت دائم آلمان می‌باشد. از شرایط دریافت بلوکارت داشتن موارد زیر است:
مدرک تحصیلی از یک دانشگاه آلمانی و یا هر دانشگاه معتبر دیگری که قابل تطبیق باشد.
داشتن پیشنهاد شغلی و یا قرارداد کاری
حداقل درآمد سالیانه ۴۸۴۰۰€ یا ۳۷۷۵۰€ در مشاغلی که کمبود نیرو وجود دارد.

ویزای همراه

اگر قصد دارید به همسر یا فرزند خود که در آلمان مشغول تحصیل است ملحق شوید می‌توانید از طریق ویزای همراه اقدام کنید. یکی از شرایط اولیه برای افراد متأهل این است که شما وهمسرتان بالای ۱۸ سال سن داشته و به زبان آلمانی آشنا باشید.
این شرایط برای والدینی که فرزندشان در آلمان اقامات دارد متفاوت است، در صورتی که فرزندتان زیر ۱۶ سال است آشنایی با زبان آلمانی برای شما ضرورتی ندارد.

سایر مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه آلمان عبارت‌اند از:

مجوز اقامت
اتاق به اندازه کافی برای اقامت شما موجود باشد (این امر توسط سفارتخانه/ کنسولگری آلمان رسیدگی خواهد شد.)
ارائه منابع مالی کافی


گالری تصاویر و ویدیوها